TopTip

Zo zahraničia
V ruských kláštoroch vyčíňa koronavírus

V ruských kláštoroch vyčíňa koronavírus Monastier Presvätej Trojice založený sv. Sergejom v Moskve.

Šiesteho mája skonal v Trojicko-sergijevskej lavre hlavný lekár zdravotného oddelenia kláštora - igumen Tichon (Barsukov). Situáciu v tomto duchovnom centre Ruskej pravoslávnej cirkvi analyzoval denník Nezavisimaja gazeta.

Svätá synoda Ruskej pravoslávnej cirkvi ešte koncom marca prijala prísne sanitárne opatrenia pre chrámy a cirkevné budovy proti koronavírusu. Avšak mnísi Trojicko-sergijevskej lavry sa rozhodli ísť vlastnou cestou. Názor nezmenili ani po tom, čo im hlavný lekár zdravotného oddelenia – dnes už zosnulý igumen Tichon – poskytol informácie o pandémii.

Mnísi spoločne odsúhlasili, že si podržia tradičné bozkávanie ikon a prijímanie Eucharistie a nebudú prevádzať dezinfekcie. Brány Trojicko-Sergijevskej lavry zostali otvorené pre veriacich aj počas pravoslávnej Veľkej noci, hoci už týždeň predtým moskovský patriarcha Kirill vydal osobitné nariadenie, aby veriaci nenavštevovali chrámy ani kláštory.

Pred slávením pravoslávnej Veľkej noci už bolo známe, že niektorí mnísi sa nakazili koronavírusom. Ochorel aj rektor Moskovskej duchovnej akadémie, ktorá sídli v areáli Trojisko-sergijevského kláštora. Ochorel aj rektor kňazského seminára - biskup Pitirim (Tvorogov).

Na féjsbukovom statuse vladyka Pitirim emotívne opísal bolestnú skúsenosť. Úryvky z jeho výpovede citovalo niekoľko ruských i zahraničných médií. „Je pondelok ráno Veľkého týždňa,“ píše vladyka a pokračuje: „Brány Trojicko-sergijevskej lavry sú zatvorené. Pred nimi stojí nahnevaný dav a dožaduje sa otvorenia. Protestujúci sa správajú veľmi agresívne, nadávajú. Vladyka Paramon otvára lavru na celý Veľký týždeň a Paschu. Nákaza prepukla na Veľký piatok. Naši najschopnejší kňazi ochoreli, niektorí vážne. Ochorel vladyka Paramon (opát lavry), ochorel som aj ja, ochoreli duchovní starci a tiež jeden náš akademik. Na strastný týždeň, príhodne, sme všetci boli pribití na kríž. A pod ním, rovnako príhodne, stál dav, ktorý sa dožadoval zázraku. Ale zázrak sa nestal. Obviňujú nás, že sme opustili ľudí. Nie je to pravda. Mohli sme odpovedať len jediným spôsobom, a to sami ochorieť, aby ľudia, vidiac naše muky, poľutovali tých, ktorí sú zatiaľ zdraví, poľutovali biskupov, kňazov, kantorov.“

Ruský denník pripomína, že informácia o 12-tich duchovných z najdôležitejšieho ruského kláštora, ktorí boli hospitalizovaní v ťažkom stave, bola zverejnená 25. apríla 2020. O dva dni moskovský patriarcha Kirill vydal striktné nariadenie o nevyhnutnom plnení sanitárnych opatrení s dodatkom, že za nedodržanie sa bude každý vinník zodpovedať pred cirkevným súdom.

Denník Nezavisimaja gazeta dodáva, že ku 6. máju na následky infekcie zomrelo 13 klerikov Ruskej pravoslávnej cirkvi. Podľa neoficiálnych údajov bolo obetí dvojnásobne viac.   

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 25.01.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby nám Pán dal milosť bratsky spolunažívať s príslušníkmi iných náboženstiev, navzájom sa za seba modliť a byť voči všetkým otvorení.
  • Úmysel KBS na január: Aby sme boli na príhovor Panny Márie Bohorodičky chránení pred každým vírusom, ktorý zabíja telo, ale najmä dušu.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.