TopTip

V saleziánskom mládežníckom stredisku v Poprade otvorili Detské denné centrum pre malých utečencov z Ukrajiny

V saleziánskom mládežníckom stredisku v Poprade otvorili Detské denné centrum pre malých utečencov z Ukrajiny TK KBS

V saleziánskom mládežníckom stredisku Oratko Úsmev v Poprade otvorili Detské denné centrum pre malých utečencov z Ukrajiny. Zriadila ho Spišská katolícka charita. Jej diecézny riaditeľ Pavol Vilček uviedol, že fungovať bude zatiaľ dva mesiace. Koordinátorka Centra pomoci Ukrajine Miriam Kuzárová dodala, že mnohí utečenci prišli hneď po začiatku vojny do regiónov často len s tým, čo mali na sebe. V prvotnej fáze sa im tak snažili poskytnúť základné životné potreby. Keďže však zostávajú v Poprade dlhšie, bolo nutné pomôcť im nájsť si prácu. “Keď pomôžeme rodinám, maminám nájsť prácu, tak druhá vec, ktorú treba riešiť, kam dajú deti. Školy boli v poriadku, aj základné umelecké školy zobrali deti, ale so škôlkami bol obrovský problém v Poprade, takže sme museli hľadať nejakú alternatívu, ako týmto maminám pomôcť,“ povedala Miriam Kuzárová, koordinátorka Centra pomoci Ukrajine v Poprade.

Prevádza Detského denného centra je zabezpečená od 8:00 do 15:00, keď majú škôlkari vo veku od troch do šiestich rokov viaceré aktivity zamerané na rozvoj a vzdelávanie, vrátane kurzu slovenčiny. „Našli sme pani učiteľky, ktoré mohli učiť. Nie sú to podľa našej legislatívy síce kvalifikované pedagogičky, ale sú v gescii tejto materskej škôlky vo Svite, sú to kvalifikované učiteľky. Takže celé sa nám to takto pekne podarilo pospájať v rámci Spišskej katolíckej charity,“ uviedla Miriam Kuzárová.

Momentálne majú v centre voľné miesto ešte pre ďalšie dve deti.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.