TopTip

Z domova
V Slovanoch objavili základy dvoch historických stavieb

V Slovanoch objavili základy dvoch historických stavieb

V Kostole sv. Michala archanjela v Slovanoch aj v roku 2019 pokračujú práce na komplexnej obnove tejto neogotickej sakrálnej stavby postavenej v roku 1896.

V minulom roku bolo zrealizované odvlhčenie obvodových múrov a odstránenie poškodených a zavlhnutých omietok, ale aj obnova veže kostola. Pred začiatkom stavebných prác bolo nutné premiestniť všetko vnútorné zariadenie kostola vrátane hlavného oltára a drevených lavíc z konca 19. storočia. Po odstránení lavíc bola v kostole odkrytá poškodená podlaha. Kamenná dlažba bola na viacerých miestach prepadnutá, preto bolo potrebné dlažbu rozobrať a odstrániť aj časť zásypu pod ňou.

Pri odstraňovaní sutiny boli vo východnej časti kostola odkryté murované základy minimálne dvoch starších stavieb, existenciu ktorých zaznamenávali písomné pramene. Podľa nich stála na mieste súčasného kostola kaplnka sv. Antona Paduánskeho, ktorá vznikla prestavaním objektu zvonice v roku 1856.

Z objektu barokovej zvonice sa zachovali obvodové múry opisujúce štvorcový pôdorys stavby, do ktorej sa vchádzalo južným vstupom od ulice. Predpokladáme, že zvonica mala vzhľad jednoduchej vežovitej stavby s drevenou šindľovou strechou. Podobné stavby sa dodnes nachádzajú v Turci v Ondrašovej či Rakši.

Vo veži dnešného kostola je zvon s reliéfom Sedembolestnej Panny Márie z roku 1797, ktorý pravdepodobne pochádza zo zaniknutej zvonice. V roku 1856 sa rozhodli miestni obyvatelia prestavať zvonicu na kaplnku zasvätenú sv. Antonovi Paduánskemu a tak pôvodnú zvonicu rozšírili a pravdepodobne aj nadstavali, čo naznačujú zachované múry pod úrovňou podlahy kostola. Presnejšiu podobu kaplnky však nepoznáme. Základy oboch stavieb v súčasnosti skúma archeológ Mgr. Ľuboslav Záhorec z Liptovského Mikuláša.

ZDROJ: TKKBS

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 03.08.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.