TopTip

V Trnave spomínali na Židov, ktorí neprežili vojnu

V Trnave spomínali na Židov, ktorí neprežili vojnu TK KBS

Pred druhou svetovou vojnou žilo v Trnave viac ako 2700 Židov. Väčšina z nich sa však nevrátila z koncentračných táborov. Ich pamiatku si uctili pri Trnavskej synagóge na podujatí Nezabudnutí susedia. Čítanie mien 70-ich Židov z Trnavy pripomenulo osud tých, ktorí neprežili protižidovské represálie. Na pamiatku všetkých, ktorí sa po deportácii nevrátili späť, bolo podľa židovských zvykov zapálených sedem kahancov a na pamätník položených sedem kamienkov. Význam podujatia Nezabudnutí susedia približuje spoluorganizátor Andrej Prox. „Práve nadväzujem na iniciatívu, ktorú začal už dnes svätý pápež Ján Pavol II.. Ten vnímal to, že uzdravenie do cirkvi musí prísť v prvom rade cez pokánie, cez to, že ľutujeme, čo sa udialo, priznáme si svoj podiel na hriechoch v minulosti, nebojíme sa ich pomenovať a prosíme Boha, aby tieto hriechy našich otcov nám odpustil a veríme, že to uzdravenie do cirkvi aj do spoločnosti prichádza práve cez pokánie.“
Za všetkých Židov, ktorí stratili svoj život v koncentračných táboroch, predniesol modlitbu v hebrejčine Ivan Pasternák, ktorý prežil holokaust. „Som veľmi rád, že sa zbližujeme a že všetci ľudia dobrej vôle sa zbližujú. My sa snažíme žiť slušne, poriadne a sme veľmi radi, keď dobrí ľudia spolunažívajú v mieri a pohode a v bratstve. To je naším cieľom, aby sme nemali spory, aby nedošlo už k takým hrozným veciam, ako si spomíname.“ V závere podujatia zaznela prosba o odpustenie krívd spáchaných na Židoch.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Moderno progetto di casa familiare con tetto piano, stanza al piano terra e garage.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.