TopTip

Z domova
Väčšina Slovákov chce lepšiu ochranu života

Väčšina Slovákov chce lepšiu ochranu života zdroj foto: FB Národný pochod za život

Výsledky najnovšieho prieskumu agentúry Focus sú prekvapivé. Až dve tretiny Slovákov chcú lepšiu ochranu nenarodených.

Požiadavky prolife aktivistov podporujú aj Slováci. Dve tretiny totiž považujú za správne, aby bol nenarodený život chránený potom, ako mu bude zistený tlkot srdca. Len jedna tretina je za ponechanie súčasného stavu. Vyplýva to zo septembrového prieskumu agentúry Focus, ktorý si objednalo občianske združenie Attikum.

"Tento prieskum hovorí o hodnotách Slovákov a hovorí aj o tom, že Národný pochod za život, ktorý tu bol v nedeľu a kde sa zhromaždilo 50 tisíc ľudí má podporu dvoch tretín Slovákov. Oni si objednávajú u svojich politikov, aby zmenili potratový zákon na Slovensku a sprísnili ho v tom smere, aby neboli možné interupcie po tom, ako už dieťa má bijúce srdce, hovorí Michal Považan," člen občianskeho združenia Attikum. 

Prijatie zákonov posilňujúcich ochranu života žiadajú od poslancov 4 mimovládne pro-life organizácie. Prihovárajú sa hlavne za zákaz potratov bez uvedenia dôvodu, ktorý navrhuje nezaradený poslanec Richard Vašečka. Ide o Asociáciu za život a rodinu, Spoločenstvo Ladislava Hanusa, Alianciu za rodinu a Iniciatívu 40 dní za život. Na poslancov apeluje aj spišský biskup Štefan Sečka, predseda rady KBS pre pastoráciu v zdravotníctve: "50 tisíc ľudí, ktorí prišli na Národný pochod za život do Bratislavy vás verejných činiteľov vyzvalo, aby ste zmenili legislatívu v prospech nenarodených detí, teraz môžete konať. Verím, že ich nesklamete," uvádza sa v stanovisku biskupa. 

Prezidentská kancelária na žiadosť Rádia LUMEN o reakciu na mimovládky neodpovedala. Zuzana Čaputová však už skôr avizovala, že súčasnú potratovú legislatívu považuje za dostatočnú. Poslanci by mali o návrhoch zákonov hlasovať tento týždeň. 

Výsledky prieskumu

Prieskum agentúry Focus sa konal v dňoch 11. – 17.9.2019 na vzorke 1027 respondentov. Jedným zo zadávateľov prieskumu bolo združenie Atticum. 
Respondentom bola položená otázka: Považujete za správne alebo nesprávne, ak má tehotná žena právo ísť na potrat (umelé ukončenie tehotenstva) v prípade, že plodu už bije srdce? Takéto právo považuje 59,3 percenta opýtaných za skôr a určite nesprávne. Opačný názor malo 31,6 percenta opýtaných. Nevedelo odpovedať 9,6 percenta respondentov. 
Problematika potratov je súčasťou verejnej debaty na Slovensku už minimálne 30 rokov. Dokazuje to nielen tretí masový Národný pochod za život, ktorý sa uskutočnil v Bratislave 22.9.2019, ale aj v súčasnosti  štyri novely zákona o umelom prerušení tehotenstva v parlamente. Michal Považan zo združenia Atticum hovorí: “Zaujímavým je aj pomer medzi tými, ktorí si myslia, že je určite správne, aby žena mala právo na potrat v prípade tlkotu srdca jej plodu a tými, ktorí to považujú za určite nesprávne: 10,8% ku 28,3%.  Dnes, keď sa rokuje o návrhoch na sprísnenie interupčného zákona, prieskum verejnej mienky dáva jednoznačné posolstvo, že Slováci sú za ochranu života omnoho viac ako je súčasný stav pochádzajúci ešte z komunistických čias“ hovorí Michal Považan z občianskeho združenia Atticum.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.01.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby nám Pán dal milosť bratsky spolunažívať s príslušníkmi iných náboženstiev, navzájom sa za seba modliť a byť voči všetkým otvorení.
  • Úmysel KBS na január: Aby sme boli na príhovor Panny Márie Bohorodičky chránení pred každým vírusom, ktorý zabíja telo, ale najmä dušu.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre ocka. Jozef
  • Za obrátenie. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.