Vatikánsky týždenník (213): Črtá sa nový učiteľ Cirkvi | Rádio Lumen

TopTip

Zo zahraničia
Vatikánsky týždenník (213): Črtá sa nový učiteľ Cirkvi

Vatikánsky týždenník (213): Črtá sa nový učiteľ Cirkvi

Ikona sv. Ireneja Lyonského

Arcibiskup francúzskeho Lyonu, kardinál Philippe Barbarin pred časom informoval, že Svätý otec je pripravený vyhlásiť sv. Ireneja z Lyonu za učiteľa cirkvi. Jeho podmienkou však je, aby s takouto žiadosťou vystúpili francúzski biskupi a rektori univerzít. Túto prosbu vzniesol práve kardinál Barbarin z pozície nástupcu sv. Ireneja na lyonskom biskupskom stolci. Kardinál navrhuje, aby bol sv. Irenej vyhlásený za „učiteľa jednoty“.

Spomínaný svätec žil v rozmedzí rokov 177 až 202. Arcidiecéza Lyon je na území Francúzska najstaršou a po Ríme druhou najstaršou v Európe. Irenej bol práve jej druhou hlavou a preslávil sa najmä v boji s herézou dualizmu, ktorá hlásala, že človek je božskou dušou uväznenou v materiálnom tele. Doposiaľ bolo titulom „učiteľ Cirkvi“ poctených celkovo 36 svätcov a svätíc. Naposledy bol v roku 2015 do tohto zoznamu na základe rozhodnutia pápeža Františka pridaný sv. Gregor z Nareku. Benedikt XVI. obohatil počas svojho pontifikátu tento zoznam o dve osobnosti: sv. Jána z Avily a sv. Hildegardu z Bingenu.

 

Lilianna Ploumen

Úplne inej pocty, ale taktiež zo strany pápeža sa nedávno dočkala holandská aktivistka Lilianna Ploumen. Vo vlaňajšom decembrovom rozhovore pre holandský spravodajský kanál BNR sa pochválila, že dostala pápežský rytiersky Rád sv. Gregora Veľkého, ktorý udeľuje Svätá stolica. Informovala pritom, že ide o výraz pápežovej priazne a sympatie voči jej aktivitám. Na tejto skutočnosti by nebolo nič zvláštne, keďže Svätá stolica pravidelne udeľuje výnimočným osobnostiam Katolíckej cirkvi svoje vyznamenania. Problémom však je, že pani Ploumenová sa preslávila najmä svojimi aktivitami na poli obhajoby umelých potratov.

Spomínaný rozhovor spôsobil celkom pochopiteľný rozruch v tzv. pro-life kruhoch, keď bol pred niekoľkými dňami preložený z holandčiny do angličtiny. Celá informácia tak vyznela tak, že to bola hlava cirkvi, ktorá ocenila spomínané aktivity aktivistky Ploumenovej. Taliansky vatikanista Marco Tosatti sa preto v tejto veci obrátil na vatikánske tlačové stredisko s prosbou o vysvetlenie. Na svojom blogu následne zverejnil odpoveď zástupkyne Tlačového oddelenia Svätej stolice, ktorou je Paloma Garcia Ovejero. „Vyznamenanie pápežským Rádom sv. Gregora Veľkého, ktorého sa dostalo pani Lilianne Ploumenovej, bývalej ministerke pre rozvoj v júni roku 2017 v priebehu audiencie holandského kráľovského páru u Svätého otca, je výrazom diplomatických zvyklostí výmeny rádov medzi oficiálnymi delegáciami vlád či hláv štátov vo Vatikáne. Nie je teda v žiadnom prípade schválením politiky vo veci umelých potratov a kontroly pôrodnosti, ktoré presadzuje pani Ploumenová,“ reagovala zástupkyňa riaditeľa Tlačového oddelenia Svätej stolice.

 

Štvrťstoročie diplomatických vzťahov SR a Vatikánu

Oblasti diplomacie Svätej stolice sa týka aj oslava 25. výročia nadviazania diplomatických stykov medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou. Vo Ríme sa preto nedávno pri tejto príležitosti konala slávnostná bohoslužba, ktorú spoločne organizovali veľvyslanectvá Slovenskej republiky a Českej republiky pri Svätej stolici. Hlavným celebrantom bol Mons. Paul Richard Gallagher, sekretár Svätej stolice pre vzťahy so štátmi. Eucharistia sa konala v starobylom Kostole sv. Juraja „in Velabro“ v centre Večného mesta. Bohoslužby sa zúčastnili veľvyslanci pri Vatikáne Peter Sopko za Slovensko a Pavel Vošalík za Českú republiku, ako aj slovenský veľvyslanec pri Talianskej republike Ján Šoth a ďalší hostia. Koncelebrantmi boli sekretár Kongregácie pre východné cirkvi arcibiskup Cyril Vasiľ SJ a dve desiatky kňazov, medzi nimi rektori pápežských kolégií v Ríme. Vo svojej homílii arcibiskup Gallagher pripomenul aj mená kardinálov Jána Chryzostoma Korca a Josefa Berana.

 

Foto: internet

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 21.08.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na august: Aby závažné ekonomické a politické rozhodnutia slúžili na ochranu rodiny ako pokladu ľudského spoločenstva.
  • Úmysel KBS na august: Nech je prázdninový a dovolenkový oddych spojený aj s obnovou ducha v našom národe.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Za rýchle zotavenie a uzdravenie po operačnom zákroku pre novorodeniatko Adamka. Lucia s celou rodinou
  • Za zdravie a zmiernenie bolestí mojej sestry Ivety. Brat Andrej
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.