TopTip

Zo zahraničia
Vatikánsky týždenník: Ďalšie stretnutie Rady kardinálov C 9

Vatikánsky týždenník: Ďalšie stretnutie Rady kardinálov C 9

Rada kardinálov C9. Foto: Osservatore Romano

Aj na Slovensku známy Apoštolát modlitby dostal nový štatút. Proces jeho revízie, ktorý bol začatý pred 8 rokmi, bol koncom marca tohto roku ukončený zriadením Svetovej siete modlitby pápeža, ktorá dostala podobu tzv. pápežského diela so sídlom vo Vatikáne. O tomto kroku informoval Spoločnosť Ježišovu v mene Štátneho sekretariátu Svätej stolice Mons. Angelo Becciu svojím listom z 10. apríla. V čele tohto novozriadeného diela, ktoré má vyše 170 ročnú tradíciu, stojí od júla 2016 francúzsky jezuita Frédéric Fornos. Zrod Apoštolátu modlitby v roku 1844 vo Francúzsku a následné svetové rozšírenie tejto iniciatívy je totiž úzko spojené práve s jezuitami.

Aktuálne tento apoštolát funguje v 98 krajinách a je spojený aj s Eucharistickým hnutím mládeže. V posledných rokoch sa rozvinuli aj ďalšie mediálne formy Apoštolátu modlitby, ako napríklad krátke videá s úmyslom pápeža publikované raz mesačne na sociálnych sieťach, ako aj ponuky digitálnej platformy s dennými meditatívnymi podnetmi vo viacerých jazykových mutáciách.

Tak, ako v prípade schválenia nového štatútu Apoštolátu modlitby, aj v prípade nedávneho skončeného zasadania Rady kardinálov C 9, bol priamo angažovaný Svätý otec František. Stretnutia za jeho účasti s výnimkou jedného rána prebiehalo od pondelka do stredy. Prítomní boli takmer všetci členovia tejto skupiny, s výnimkou austrálskeho kardinála Georga Pella, ktorý vo vlasti aktuálne čelí súdnemu procesu.

Hlavným obsahom rokovaní bola diskusia o návrhu novej apoštolskej konštitúcie o Rímskej kúrii. Priestor bol venovaný najmä úvahám o Rímskej kúrii v službe hlave cirkvi a miestnym cirkvám, pastoračnom charaktere jej činnosti, aktivitám nedávno zriadenej tretej sekcie Štátneho sekretariátu Svätej stolice, ohlasovaniu evanjelia a misionárskemu duchu ako perspektíva cirkvi. Členovia rady si okrem toho vypočuli aj správu kardinála Seana O´Malleyho, ktorý informoval o priebehu plenárneho zasadnutia Pápežskej komisie na ochranu maloletých, ktorej predsedá. Ďalšie stretnutie Rady sa uskutoční 11. júna.

Okrem tohto už skončivšieho sa stretnutia v úzkom kruhu s pápežom plánuje František aj omnoho početnejšie stretnutie, a to konkrétne s veriacimi svojej Rímskej diecézy v priestoroch Baziliky sv. Jána v Lateráne. Stane sa tak v pondelok 14. mája o 19. hodine. Pozvaní sú všetci diecezáni, ako nedávno oznámil generálny vikár pre Rímsku diecézu, Mons. Angelo De Donatis. Jeho témou bude prekonávanie tzv. „duchovných chorôb“, o ktorých František píše vo svojej apoštolskej exhortácii Evangelii gaudium. Práve na túto tému sa diskutovalo v jednotlivých častiach diecézy.

O niekoľko týždňov po tejto akcii, konkrétne v sobotu 7. júla, rímsky biskup zavíta do prístavného mesta Bari situovaného pri Jadranskom mori. Známe je tým, že sú tam trvalo uložené relikvie obľúbeného sv. Mikuláša. Pápež ten deň venuje modlitbe a premýšľaniu nad dramatickou situáciou na Blízkom východe, kvôli ktorej trpia mnohí ľudia.

Ako sa uvádza v komuniké Tlačového strediska Svätej stolice, pontifik plánuje pri tejto príležitosti pozvať do Bari na ekumenické stretnutie za mier predstaviteľov kresťanských cirkví a komunít, ktoré pôsobia v tomto regióne. Zároveň prosí o sprevádzanie modlitbou počas prípravy tohto stretnutia.

 

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 18.02.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na február: Za úprimné a srdečné prijatie všetkých, ktorí sa stali obeťami obchodu s ľuďmi, boli donútení k prostitúcii alebo trpeli násilím.
  • Úmysel KBS na február: Aby chorí na príhovor Panny Márie Lurdskej prežívali svoje utrpenie s Kristom, a tak prinášali v Cirkvi bohaté ovocie.
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.