TopTip

Zo zahraničia
Vatikánsky týždenník: Dvaja odsúdení kardináli

Vatikánsky týždenník: Dvaja odsúdení kardináli Francúzsky kardinál Philippa Barbarin. Foto: AP

Kardinálsky zbor prežíva v ostatných týždňoch a mesiacoch značné turbulencie. Po odhalení škandalózneho prípadu bývalého kardinála a dnes už aj bývalého kňaza Theodora McCarricka došlo k ďalšiemu významnému rozhodnutiu. Tento raz sa týka francúzskeho kardinála Philippa Barbarina, lyonského arcibiskupa.

Tamojší súd totiž pred pár dňami vyhlásil rozsudok v procese s ním. Kardinála odsúdil na podmienečný trest šiestich mesiacov väzby. Súd ho označil za „vinného z neohlásenia zneužívaní“ proti maloletému v rokoch 2014 a 2015. Kardinál Barbarin nebol v čase verdiktu osobne prítomný, ale jeho advokát oznámil odvolanie sa proti rozsudku. Odsúdil tiež mediálny tlak proti lyonskému arcibiskupovi a požiadal o rešpektovanie spravodlivosti a princípu prezumpcie neviny.

„Nikdy som sa nesnažil skrývať a ešte menej zakrývať tieto hrozné skutočnosti“, povedal kardinál Barbarin vo vyhlásení prečítanom na súde v januári tohto roka. Kardinál Barbarin pre médiá uviedol, že rozhodnutie súdu berie na vedomie a zdôraznil svoje spolucítenie s obeťami. Následne oznámil, že v najbližšom čase navštívi v Ríme pápeža Františka a zriekne sa postu lyonského arcibiskupa.

Kauza kardinála Barbarina sa týka činov spáchaných kňazom Bernardom Preynatom, kňazom Lyonskej diecézy, ktorý ako skautský kaplán v 70. a 80. rokoch minulého storočia na predmestí Lyonu sexuálne zneužil vyše 70 mladých.

Kardinál Barbarin je v poradí už tretím francúzskym biskupom, ktorý bol odsúdený v súvislosti s prípadmi sexuálneho zneužívania. V roku 2001 ním bol biskup Pierre Pican z diecézy Bayeux-Lisieux na 3 mesiace podmienečne. Vlani v novembri  bol odsúdený Mons. André Fort, niekdajší biskup Orléansu, na osem mesiacov podmienečne.

Niekoľko dní predtým, ešte koncom februára, padol rozsudok prvostupňového súdu aj nad austrálskym kardinálom Georgeom Pellom, bývalým prefektom Ekonomického sekretariátu Svätej stolice a bývalým členom poradnej komisie kardinálov pomáhajúcich pápežovi pri príprave reformy Rímskej kúrie.

Kardinál Pell bol rozsudkom austrálskeho súdu uznaný za vinného z trestných činov zneužívania maloletých, čo sa malo udiať v roku 1996. Prvostupňový rozsudok 12-člennej poroty oblastného súdu austrálskeho štátu Victoria bol vydaný 11. decembra, ale zverejnený až 26. februára. Porota jednomyseľne potvrdila vinu Georgea Pella z činu pohlavného zneužitia dvoch mladistvých vo veku 12 a 13 rokov v arcidiecéze Melbourne. Z dvoch miništrantov, ktorí podľa obžaloby boli obťažovaní Georgeom Pellom, pred súdom svedčil iba jeden, keďže druhý už nežije.

Podľa vyjadrenia Svätej stolice k tomuto prípade za účelom zaistenia priebehu spravodlivosti pápež potvrdil už vydané ochranné opatrenia voči kardinálovi Pellovi miestnym ordinárom po jeho návrate do Austrálie, čiže preventívny zákaz verejného vykonávania duchovnej služby a v duchu normy aj zákaz kontaktu s mladistvými akýmkoľvek spôsobom či formou.

Kardinál Pell od začiatku deklaroval svoju nevinu voči akýmkoľvek obvineniam a prostredníctvom svojho advokáta podal odvolanie voči prvostupňovému rozsudku.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 19.05.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Za cirkev v Afrike, aby sa prostredníctvom života vlastných veriacich stala zdrojom jednoty medzi jej národmi a znakom nádeje pre tento svetadiel.ň
  • Úmysel KBS na máj: Aby pracujúci na príhovor svätého Jozefa dokázali aj svoju prácu premeniť na službu Bohu, boli za prácu vďační a nadobudnuté prostriedky správne využívali
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za drogovo závislých a za trpiace a opustené deti. Anna
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre Renátu a jej rodinu
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.