TopTip

Vatikánsky týždenník: Dve prezidentské návštevy vo Vatikáne

Vatikánsky týždenník: Dve prezidentské návštevy vo Vatikáne zdroj foto: pexels.com

V uplynulých dňoch boli múry Vatikánu svedkami až dvoch významných prezidentských návštev. Za pápežom Františkom pricestovali na oficiálnu audienciu prezidenti Južnej Kórei a Spojených štátov amerických.

Ako prvý navštívil Svätého otca juhokórejský prezident Mun Če-in. Okrem hlavy cirkvi sa stretol aj so štátnym sekretárom Svätej stolice, kardinálom Pietrom Parolinom a sekretárom pre vzťahy so štátmi Mons. Paulom Richardom Gallagherom. Išlo už o druhú návštevu tohto najvyššieho predstaviteľa Južnej Kórei vo Vatikáne. Tá prvá sa uskutočnila v roku 2018, pričom túto ázijskú krajinu navštívil pápež František štyri roky predtým.

Ako sa uvádza v oficiálnom komuniké vydanom po stretnutí, obaja čelní predstavitelia vyjadrili vzájomnú „spokojnosť s dobrými bilaterálnymi vzťahmi i pozitívny príspevok katolíckej cirkvi pre spoločnosť, pričom konštatovali osobitnú snahu pri podpore dialógu a zmierenia medzi Kórejčanmi. V tejto súvislosti vyjadrili nádej, že spoločné úsilie a dobrá vôľa napomôžu k mieru a rozvoju na Kórejskom polostrove, podporovanými solidaritou a bratstvom“.

Ako býva zvykom pri tomto type audiencií, došlo aj k výmene protokolárnych darov. Prezident pri stretnutí odovzdal pápežovi dar v podobe kríža vytvoreného z ostnatého drôtu pochádzajúceho z demilitarizovanej zóny na hranici medzi Severnou a Južnou Kóreou.

Druhou hlavou štátu, ktorá sa tento týždeň stretla s hlavou Katolíckej cirkvi, bol americký prezident Joe Biden s manželkou Jill. Od jeho zvolenia do úradu išlo o prvé takéto stretnutie, hoci v predošlom období sa s ním dostal do priameho kontaktu už trikrát. Výnimočné stretnutie trvalo až nadštandardných 75 minút, pričom následne prezident Biden absolvoval, podobne ako jeho juhokórejský náprotivok o deň predtým, aj pracovné stretnutie s kardinálom Parolinom arcibiskupom Gallagherom.

Ako sa uvádza v stručnom komuniké, prezident a pápež sa v rozhovore venovali spoločnému úsiliu ochranu planéty, zdravotnej situácii a boji proti pandémii koronavírusu, ako aj téme utečencov a pomoci migrantom. Nechýbala téma ochrany ľudských práv, vrátane práva na slobodu náboženského vyznania a svedomia. Názory si vymenili aj na viaceré aktuálne medzinárodné otázky, a to aj v súvislosti s nadchádzajúcim samitom G20 v Ríme, ako aj na podporu mieru vo svete prostredníctvom politických rokovaní.

Pokiaľ ide o protokolárne dary, prezident odovzdal pápežovi Františkovi ručne tkaný ornát z roku 1930 z Kostola Najsvätejšej Trojice vo Washingtone, D.C., kde Biden často navštevuje bohoslužby. Od Františka dostal prezident maľovanú keramickú dlaždicu, ako aj zväzok pápežských dokumentov, konkrétne kópiu jeho posolstva k tohtoročnému Svetovému dňu pokoja, Dokument o ľudskom bratstve a nedávno vydanú knihu o mimoriadnom požehnaní Urbi et Orbi, ktoré pontifik realizoval na prázdnom Námestí sv. Petra vlani 27. marca 2020, keď sa modlil za ukončenie pandémie koronavírusu.

K významnému stretnutiu došlo aj na nižšej úrovni, keď sa kardinál Gianfranco Ravasi, predseda Pápežskej rady pre kultúru, stretol s predsedom Medzinárodnej cyklistickej únie, Francúzom Davidom Lappertentom, ktorý mu odovzdal certifikát potvrdzujúci členstvo vatikánskeho športového zväzu Athletica Vaticana v športovej federácii, ktorej David Lappertent predsedá.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Attraktives Hausprojekt mit Zeltdach und Wohnbereich im Dachgeschoss.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.