TopTip

Zo zahraničia
Vatikánsky týždenník: František upravuje katechizmus

Vatikánsky týždenník: František upravuje katechizmus

Nestáva sa príliš často, aby sa menil Katechizmus katolíckej cirkvi. Omnoho častejšie bývajú zmeny týkajúce sa paragrafov Kódexu kánonického práva. Pred niekoľkými dňami ale došlo k zmene práve v katechizme. A to k zmene pomerne výraznej a zásadnej. Na základe osobitého dekrétu rozhodol pápež František o úprave paragrafu č. 2267 katechizmu, ktorý bol vydaný v roku 1992. Zmena sa týka učenia o treste smrti. Podľa nového znenia sa tento trest pokladal zo strany zákonitej autority za primeranú odpoveď vzhľadom na závažnosť niektorých zločinov a za prijateľný prostriedok, aj keď extrémny, na ochranu spoločného dobra. Dnes však sa rozširuje presvedčenie, že dôstojnosť osoby sa nestráca ani po spáchaní ťažkých zločinov. Okrem toho sa tiež rozšírilo nové vnímanie zmyslu trestných sankcií zo strany štátu. Z tohto dôvodu cirkev učí, že trest smrti je neprípustný, keďže napáda nedotknuteľnosť a dôstojnosť človeka» a s rozhodnosťou sa angažuje za jeho zrušenie na celom svete.

Nový text uvedeného paragrafu katechizmu vychádza z pápežovho prejavu k účastníkom stretnutia organizovaného Pápežskou radou na podporu novej evanjelizácie, ktoré sa konalo vlani v októbri vo Vatikáne. Nový text spomínaného paragrafu schválil pontifik dňa 11. mája tohto roku. Stalo sa tak v priebehu audiencie, ktorú udelil prefektovi Kongregácie pre náuku viery, kardinálovi Luisovi Ladariovi Ferrerovi. Vo forme tzv. reskriptu bol nový paragraf publikovaný vatikánskym denníkom L´Osservatore Romano a stal sa súčasťou oficiálnych Ákt Apoštolského stolca, čím boli naplnené formálne podmienky promulgovania tejto zmeny.

Kardinál Ladaria Ferrer o spomínanej zmene informoval všetkých biskupov sveta aj špeciálnym listom, v ktorom vysvetlil, že nové znenie uvedeného paragrafu vyjadruje autentický rozvoj katolíckej doktríny a že nie je v protiklade s predošlým znením.

 

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.04.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na apríl: Za lekárov a humanitárnych pracovníkov, ktorí pomáhajú vo vojnových oblastiach a riskujú vlastné životy pre záchranu druhých
  • Úmysel KBS na apríl: Aby posolstvo veľkonočnej lásky naplnilo srdcia veriacich nádejou a dôverou v Božie Milosrdenstvo.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.