TopTip

Zo zahraničia
Vatikánsky týždenník: Františkovo posolstvo morálnym teológom

Vatikánsky týždenník: Františkovo posolstvo morálnym teológom

Linda Hogan, Jesuit Fr. James Keenan, Andrea Vicini, Shaji George Kochuthara and Kristin Heyer (NCR photo/Joshua J. McElwee).

V dňoch 26. až 29. júla sa na tretej medzinárodnej konferencii pod názvom „Katolícka teologická etika v súčasnej cirkvi“ zhromaždilo v Sarajeve približne 500 morálnych teológov a expertov na etiku z celého sveta. Svoj krátke písomné posolstvo s nadpisom „Kritický čas pre budovanie mostov: Katolícka teologická etika dnes“ im adresoval najvyšší veľkňaz cirkvi, pápež František. V ňom označuje Sarajevo za „mesto veľkej symboliky na ceste zmierenia a tvorby pokoja, po hrôzach nedávnej vojny, ktorá priniesla toľko utrpenia ľuďom obývajúcim tamojší región“. Pontifik ďalej zdôraznil, že Sarajevo je mestom mostov. Stretnutie teológov na medzinárodnej konferencii bolo inšpirované práve týmto dominantným motívom, a to „v prostredí napätia a rozdelenia, nových ciest blízkosti medzi ľuďmi, kultúrami, náboženstvami, víziami života a politickými orientáciami“. „Oceňujem toto vaše úsilie od samého počiatku,“ píše František a pokračuje: „Téma vášho stretnutia je jednou z tých, po ktorých často volávam“.

Výročná medaila

Je to práve tematika mieru a pokoja, ktorá dominuje aj výročnej medaile pri príležitosti šiesteho roku pontifikátu Svätého otca. Od 26. júla je už vo verejnej distribúcii. Hlavná myšlienka tejto medaile obsahuje slová pápeža Pia XII., ktoré vyslovil vo svojom rozhlasovom posolstve 24. augusta 1939, čiže tesne pred vypuknutím II. svetovej vojny: „Nič nestratíme mierom. Vojnou môžeme stratiť všetko.“

Autorkou návrhu medaily je Chiara Principe. Z jednej strany je zobrazený Františkov pápežský erb, ktorý je osvetľovaný lúčmi Ducha Svätého znázorneného holubicou. Téma mieru je vyjadrená na opačnej strane. Znázornená je olivovou ratolesťou, ako aj matkou, ktorá objíma svoje dieťa. V protiklade k nim je zobrazený chlapec s ostnatým drôtom symbolizujúci vojnu. Tieto dva kontrastné zobrazenia sú oddelené vlčím makom symbolizujúcim padlých vojakov. Súčasťou tejto strany medaile sú aj slová pápeža Pia XII. Pamätná medaila k 6. roku Františkovho pontifikátu vychádza v troch verziách: zlatej, striebornej a bronzovej a v obmedzenom počte.

Práve v priebehu týždňa, počas ktorého vyšla spomínaná pamätná medaila, sme si pripomenuli 50. výročie vydania poslednej encyklika pápeža Pavla VI. s názvom Humanae vitae. Tá bola podpísaná 25. júla 1968. Zaoberal sa v nej morálnou problematikou plodenia detí z pohľadu katolíckej morálky. Jej publikovanie pred polstoročím vyvolalo širokú verejnú diskusiu, ktorá istým spôsobom pretrváva až doposiaľ.

Kanonizácia Pavla VI.

Je to práve blahoslavený Pavol VI., ktorý bude tohto roku, 14. októbra, slávnostne kanonizovaný. Severotalianska diecéza Brescia však ešte nerozhodla, ako presne si pripomenie svojho slávneho rodáka. Isté ale je, že na jeho pamiatku bude do Kostola primátu sv. Petra, apoštola v Tabghaze na brehu Tiberiadského jazera, kde sa Pavol VI. zastavil v januári 1964 počas svojej púte do Svätej zeme, umiestnené pamätné dielo.

Na púť do Ríma, kde sa uskutoční pápežova kanonizácia, sa už zapísalo päť tisíc veriacich, ktorí tam budú putovať v čele s diecéznym biskupom Brescie, Mons. Pierantoniom Tremoladom. V nedeľu 14. októbra bude okrem Pavla VI. svätorečený aj arcibiskup – mučeník Oscar Romero a ďalší päť blahoslavených, z ktorých jedného beatifikoval práve Pavol VI. Liturgickou pamiatkou budúceho svätého pápeža bude 29. máj, čo je deň, kedy v roku 1920 Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini prijal kňazské svätenie.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 18.02.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na február: Za úprimné a srdečné prijatie všetkých, ktorí sa stali obeťami obchodu s ľuďmi, boli donútení k prostitúcii alebo trpeli násilím.
  • Úmysel KBS na február: Aby chorí na príhovor Panny Márie Lurdskej prežívali svoje utrpenie s Kristom, a tak prinášali v Cirkvi bohaté ovocie.
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.