TopTip

Zo zahraničia
Vatikánsky týždenník: Kardinál McCarrick kanonicky potrestaný

Vatikánsky týždenník: Kardinál McCarrick kanonicky potrestaný

Pápež František a kardinál Theodor McCarrick

V týždni, počas ktorého absolvoval pápež František svoju apoštolskú cestu do Svetovej rady cirkví vo švajčiarskej Ženeve, bolo zverejnené jeho rozhodnutie o vymenovaní nového riadneho člena Pápežskej akadémie vied. Stal sa ním Mohamed Hag Ali Hassan, profesor matematiky z Univerzity v sudánskom Chartúme a predseda Sudánskej národnej akadémie vied. Sedemdesiatročný prof. Ali Hassan je členom viacerých učených spoločností, spolupracuje s OSN a je tiež nositeľom mnohých ocenení. Po štúdiách na Univerzite v Oxforde sa vrátil do vlasti a pôsobí ako vedec a pedagóg.

List čilským biskupom

O niečo menej príjemnou správou prichádzajúcou z Vatikánu bola tá týkajúca sa pápežovho doposiaľ oficiálne nezverejneného listu čílskym biskupom týkajúceho sa bolestivej kauzy zneužívania sviatostí, cirkevných právomocí a sexuálnych deliktov páchaných niektorými kňazmi v Čile na neplnoletých obetiach. Taliansky preklad listu vo svojom nedávnom čísle 16. júna zverejnil časopis La Civilità Cattolica. Text bol odovzdaný osobne každému z tridsiatich štyroch čílskych biskupov na ich úvodnom stretnutí v priebehu ich mimoriadnej návštevy vo Vatikáne, ktorá sa konala v dňoch 15. až 17. mája ako podklad pre reflexiu a spytovanie svedomia.

List v rozsahu desiatich strán približuje a analyzuje výsledky zvláštnej misie Mons. Scicluna, ktorý bol pápežom Františkom poverený a vyslaný do Čile, aby kauzu vyšetroval. Pápež v ňom uvádza tri situácie, ktoré vyplynuli z vyšetrovania kauzy. Po prvé, ide o vážne nedostatky v kanonickom spôsobe zaobchádzania s prípady v skupine tzv. delicta graviora, teda závažné previnenia, predovšetkým pokiaľ ide o prijímanie trestných oznámení, ktoré boli vyšetrované nedostatočne alebo vôbec. Po druhé pápež zmieňuje hanebný nátlak vyvíjaný na osoby poverené kanonickým vyšetrovaním a posudzovaním týchto deliktov. Treťou situáciou sú podľa Františka vážne obvinenia, že v seminároch a noviciátoch bola formácia zverovaná homosexuálnym kňazom. Rímsky biskup v závere svojho listu čílskym biskupom podotýka, že o ideách sa diskutuje, pričom situácie sa rozlišujú. „My sme tu preto, aby sme rozlišovali, nie diskutovali. Vyvarujme sa, prosím, pokušeniu chcieť zachraňovať sami seba a svoju reputáciu, ale radšej spoločne vyznajme slabosť, aby sme spolu s Božím ľudom našli pokorné a konkrétne odpovede. (...) Očakáva sa od nás serióznosť a spoluzodpovednosť, aby sme prijali tieto problémy ako symptómy cirkevného celku, ktoré máme analyzovať a hľadali taktiež všetky nevyhnutné prostriedky, aby sa tieto problémy už nikdy neopakovali,“ napísal pontifik.

Kardinál Theodor McCarrick

Ďalšou závažnou udalosťou, tentoraz týkajúcou sa člena kardinálskeho kolégia, bolo uvoľnenie z verejných kňazských funkcií v prípade amerického kardinála Theodora McCarricka, emeritného arcibiskupa Washingtonu. Uvoľnenie z kňazských funkcií sa týka obvinenia zo sexuálneho zneužívania, ktoré sa malo odohrať pred 45 rokmi, a ktorého aktérom mal byť práve kardinál McCarrick, ktorý bol vtedy ešte radovým kňazom inkardinovaným v Newyorskej arcidiecéze. Inštrukciu o tomto treste pre významného amerického preláta vydal na základe inštrukcie pápeža Františka vatikánsky štátny sekretár Svätej stolice, kardinál Pietro Parolin.

Svoje osobné vyhlásenie v tejto veci vydal aj samotný potrestaný kardinál. Publikované bolo na webových stránkach Washingtonskej arcidiecézy. V ňom uvádza, že správou o tomto svojom údajnom skutku bol „šokovaný“, pričom sa vyhlasuje za nevinného. Zároveň podotýka, že jeho smútok bol ešte prehĺbený po tom, čo sa dozvedel, že obvinenia voči jeho osobe boli „dôveryhodné a opodstatnené“. „V poslušnosti prijímam rozhodnutie Svätej stolice o tom, že už viac nesmiem vykonávať verejnú kňazskú službu. Uvedomujem si, že tento bolestný vývoj šokuje mojich priateľov, príbuzných a ľudí, ktorým som mal tú česť slúžiť 60 rokov ako kňaz. Hoci si absolútne nespomínam, že by som uvedený skutok spáchal a verím v svoju nevinu, ospravedlňujem sa za bolesť osobe, ktorej sa mal daný skutok týkať, ako aj za pohoršenie, ktoré tieto udalosti spôsobili nášmu ľudu,“ napísal kanonicky potrestaný kardinál vo vyhlásení.

Svoje vyhlásenie na webových stránkach arcidiecézy vydal taktiež súčasný washingtonský arcibiskup, kardinál Donald Wuerl. Napísal: „Zatiaľ čo Arcidiecéza New York vyšetruje toto obvinenie, súčasne som požiadal o podobné prešetrenie všetkých záznamov Washingtonskej arcidiecézy. Na základe tohto úkonu môžem vyhlásiť, že počas pôsobenia kardinála McCarricka tu vo Washingtone nebolo zaznamenaná žiadne obvinenie, dôveryhodné či iné. Musíme teraz počkať na záverečné rozhodnutie o tomto prípade, ktoré bude vykonané v Ríme“.

Do tretice sa ku kauze vyjadril oficiálne vo svojom vyhlásení, taktiež publikovanom na internete, aj súčasný arcibiskup New Yorku, kardinál Timothy Dolan. V jeho závere píše: „Táto arcidiecéza, smutná a šokovaná, prosí o modlitby všetkých zainteresovaných a obnovuje svoje ospravedlnenie všetkým obetiam zneužívania zo strany klerikov. Ďakujeme tiež obetiam za odvahu za to, že sa zúčastňujú na našom Programe nezávislého zmierenia a kompenzácie, keďže dúfame, že práve toto môže priniesť zmysluplné riešenie a férovosť“.

Pripomeňme, že kardinál McCarrick je už druhým kardinálom v poradí, ktorému bola odňatá možnosť verejného kňazského pôsobenia v dôsledku sexuálneho zneužívania. Rakúsky kardinál Hans Germann Groer, ktorý zomrel v roku 2003, bol v roku 1998 požiadaný pápežom sv. Jánom Pavlom II. v roku 1998, aby sa verejného kňazského pôsobenia vzdal v dôsledku škandálu sexuálneho zneužívania z jeho strany, čo následne spôsobilo masívny odliv veriacich z katolíckej cirkvi v Rakúsku a prehĺbilo verejnú nedôveru v cirkev. V roku 2013 sa z dôvodu staršieho prípadu zneužívania seminaristov vzdal svojej osobnej účasti na konkláve škótsky kardinál Keith O’Brien. Ten sa napokon pod ťarchou svojich skutkov spáchaných v minulosti vzdal v marci 2015 všetkých práv a povinností týkajúcich sa kardinálskej hodnosti. Pápež František toto jeho rozhodnutie prijal. Kardinál O’Brien zomrel v marci tohto roku, krátko po dosiahnutí veku 80 rokov. Vo svojej poslednej vôli požiadal o odpustenie všetkých, ktorým vo svojom pozemskom živote ublížil.

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 01.10.2020

  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za telesné a duševné uzdravenie ocka Jozefa, mamky Jany, bratov Martina a Petra, za manželov Tomáša a Mirku, za počatie zdravého bábätka. Nech je Pán Boh stále prítomný v našej rodine a pomáha nám chrániť sa od hriechu. Aby sme si stále boli nápomocní a držali spolu. Nech nám archanjel Michal pomáha bojovať proti zlému. Miroslava
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.