TopTip

Zo zahraničia
Vatikánsky týždenník: Listy Benedikta XVI.

Vatikánsky týždenník: Listy Benedikta XVI.

Pred časom publikoval nemecký časopis Bild list emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorým reagoval na nemeckého kardinála Waltera Brandmüllera, emeritného predsedu Pápežskej komisie pre historické vedy. Ako však objasnil webový portál Vatican Insider zaoberajúci sa dianím vo Vatikáne, išlo v skutočnosti o dva samostatné listy. V prvom, datovanom 9. novembra minulého roku komentovala emeritná hlava cirkvi interview s kardinálom Brandmüllerom, ktoré bolo zverejnené 28. októbra 2017 vo Frankfurter Allgemeine Zeitung. Druhý list je datovaný 23. novembra toho istého roku a je odpoveďou na list, ktorý mu adresoval spomínaný kardinál. Dva listy boli pôvodne predstavené ako jeden.

V prvom liste Benedikt XVI. reagoval na kardinálove tvrdenia týkajúce sa zrieknutia sa úradu rímskeho biskupa. Podľa kardinála tým, že sa Benedikt XVI. rozhodol stať emeritným pápežom vytvoril inštitút, ktorý neexistuje v celých dejinách cirkvi. Emeritný pontifik na to reagoval známym historickým príkladom pápeža Pia XII., ktorý zanechal inštrukciu, že v prípade zajatia nacistami by sa vzdal úradu a bol by považovaný „iba“ za kardinála. Vo svojom liste Benedikt XVI. napísal: „V mojom prípade by istotne nedávalo zmysel vrátiť sa do stavu kardinála. Bol by som neustál vystavený verejnosti ako kardinál a to dokonca ešte viac, keďže v takom kardinálovi by všetci videli bývalého pápeža. Toto by viedlo, úmyselne či neúmyselne, k zložitým dôsledkom, zvlášť v kontexte súčasnej situácie. S vytvorením pozície emeritného pápeža som sa snažil dostať do situácie, v ktorej som úplne neprístupný masmédiám a v ktorej je absolútne jasné, že tu je iba jeden pápež. Ak poznáte lepší spôsob (...), prosím, povedzte mi o ňom,“ dodal Benedikt XVI. vo svojom prvom liste kardinálovi Brandmüllerovi. Tým zároveň úplne odmietol absurdné a konšpiračné teórie o akomsi zdieľanom pápežstve či dvojpápežstve, ktoré sa vyrojili v súvislosti s jeho rezignáciou a voľbou jeho nástupcu na Petrovom stolci.

Brandmüller na tento jeho list odpovedal 15. novembra, ospravedlňujúc sa emeritnej hlave cirkvi za svoje vyhlásenia. Trval však na tom, že Benediktovo zrieknutie sa úradu vyvolalo bolesť. Zjavne dotknutý emeritný pápež sa rozhodol reagovať na tieto slová svojím už spomenutým druhým listom, poďakujúc kardinálovi za prísľub už viac nespochybňovať jeho rezignáciu. V liste napísal: „Veľmi dobre rozumiem bolesti, ktorú vám i mnohým iným spôsobila moja rezignácia. Avšak bolesť sa u niektorých, a zdá sa mi, že i u vás, premenila na hnev, ktorý sa už viac netýka mojej rezignácie, ale postupne expanduje k mojej osobe a môjmu pontifikátu. Týmto spôsobom pontifikát stráca na hodnote a je súčasťou smútku nad súčasnou situáciou v cirkvi dnes“.

Je zjavné, že celá táto korešpondencia nebola zverejnená z vôle Vatikánu ani samotného Benedikta XVI. Je vysoko pravdepodobné, že nemeckému Bild-u ju poskytol sám kardinál Brandmüller, ktorý má záujem na ďalšom pokračovaní diskusií o súčasnom stave cirkvi. A to v kontextu neutíchajúcich útokov na súčasnú hlavu cirkvi, pápeža Františka.

 

 

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 18.02.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na február: Za úprimné a srdečné prijatie všetkých, ktorí sa stali obeťami obchodu s ľuďmi, boli donútení k prostitúcii alebo trpeli násilím.
  • Úmysel KBS na február: Aby chorí na príhovor Panny Márie Lurdskej prežívali svoje utrpenie s Kristom, a tak prinášali v Cirkvi bohaté ovocie.
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.