TopTip

Vatikánsky týždenník: Na Slovensku končí apoštolský nuncius Ottonello

Vatikánsky týždenník: Na Slovensku končí apoštolský nuncius Ottonello

Reprezentant pápeža Františka a Svätej stolice na Slovensku, apoštolský nuncius Giacomo Guido Ottonello, končí po vyše štyroch rokoch svoju diplomatickú činnosť. Keďže v auguste tohto roku dosiahol kanonický vek 75 rokov, rímsky biskup prijal k poslednému októbrovému dňu jeho zrieknutie sa úradu.

Tento taliansky arcibiskup prijal kňazskú vysviacku v roku 1971, pričom následne získal doktorát z teológie. Do diplomatických služieb Svätej Stolice vstúpil v marci 1980. Následne pôsobil na nunciatúrach v Pakistane, Salvádore, Libanone, Francúzsku, Španielsku a Poľsku. Za apoštolského nuncia v Paname bol vymenovaný v roku 1999. Za biskupa ho vysvätil sv. Ján Pavol II. v januári 2000. Neskôr, od roku 2005, pôsobil v Ekvádore. Apoštolského nunciom u nás bol od 1. apríla 2017, pričom na tejto pozícii nahradil Mons. Maria Giordanu, ktorý bol nunciom v Slovenskej republike od roku 2008. Meno nástupcu Mons. Ottonella ešte nie je známe. Podľa zvyklostí je zástupca pápeža doyenom diplomatického zboru, teda prvým medzi rovnými medzi všetkými diplomatmi.

Pápež napísal francúzskym biskupom

Pápež František pred niekoľkými dňami odoslal aj svoj list predsedovi Konferencie biskupov Francúzska, arcibiskupovi Remešu, Mons. Éricovi de Moulins-Beaufort. List bol odoslaný v súvislosti s plenárnym zasadaním biskupskej konferencie, pričom jeho plné znenie bolo vo francúzštine zverejnené na jej webových stránkach. Reagoval v ňom so zvláštnym dôrazom aj na nedávne škandálne odhalenie o veľkom počte sexuálne zneužitých maloletých za posledných niekoľko desaťročí zo strany francúzskeho kléru. „Keď prečkáte búrku hanby a drámu zneužívania maloletých zo strany cirkvi, povzbudzujem vás, aby ste svoje bremeno niesli vo viere a nádeji a nesiem ho s vami,“ píše pápež biskupom a pokračuje: „Som si istý, že spoločne a pod vedením Ducha Svätého nájdete prostriedky na to, aby ste vzdali úctu obetiam a utešili ich, aby ste nabádali všetkých veriacich na pokánie a obrátenie sŕdc, aby ste prijali všetky potrebné opatrenia, aby bola cirkev bezpečným domovom pre všetkých, aby ste sa starali o zranený a pohoršený svätý Boží ľud a s radosťou pokračovania v misii, odhodlane obrátenej smerom k budúcnosti,“ uviedol v liste František.

Governatorát Mestského štátu Vatikán dostal generálnu sekretárku

Iba deň po publikovaní citovaného listu francúzskym biskupom Vatikán informoval o novom personálnom menovaní v rámci Rímskej kúrie. Pápež František totiž za generálnu sekretárku Governatorátu Mestského štátu Vatikán vymenoval 52-ročnú taliansku rehoľnú sestru Raffaellu Petriniovú, ktorá bola od roku 2005 až doteraz úradníčkou Kongregácie pre evanjelizáciu národov, a ktorá patrí k františkánskej Kongregácii eucharistických sestier. Je absolventkou rímskej Univerzity Guida Carliho v oblasti politických vied a Univerzity v Hartforde v USA, ako aj držiteľkou doktorátu z Pápežskej univerzity sv. Tomáša Akvinského, známej ako Angelicum, kde aj aktuálne vyučuje napríklad semestrálny kurz s názvom „Ekonomika blahobytu“. Je autorkou vedeckej monografie „Zdravie, rovnováha a starostlivosť v priebehu a na konci života“, ktorá bola tamojším univerzitným nakladateľstvom vydaná v roku 2015.

Svätý Otec súčasne s ňou menoval taktiež námestníka generálneho sekretára Governatorátu, ktorým sa stal taliansky laik, advokát Giuseppe Puglisi-Alibrandi, ktorý doposiaľ pôsobil ako vedúci Právneho úradu Governatorátu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.