TopTip

Zo zahraničia
Vatikánsky týždenník: Nová budova nunciatúry v Malajzii

Vatikánsky týždenník: Nová budova nunciatúry v Malajzii

Na fotografii je kardinál Raymond Leo Burke

V uplynulých dňoch inauguroval v malajzijskom Kuala Lumpur novú apoštolskú nunciatúru substitút Štátneho sekretariátu Svätej stolice, arcibiskup Giovanni Angelo Becciu. Nunciatúra bola stanovená v roku 2013, kedy sa Malajzia stala 179. štátom, ktorý nadviazal s Apoštolským stolcom diplomatické styky. Nuncius slúži ako pápežov veľvyslanec pri Malajzijskom kráľovstve, ako aj hlavný kontakt medzi pápežom a tamojšou katolíckou hierarchiou. Súčasným nunciom je arcibiskup Joseph Marino, ktorý bol vymenovaný do tejto funkcie v január 2013 pápežom Benediktom XVI. Slúži aj ako nuncius vo Východnom Timore a apoštolský delegát v Sultanáte Brunej.

Vo svojom príhovore pri otvorení novej nunciatúry Mons. Becciu zdôraznil, že ide o „znak medzinárodnej misie Svätej stolice, o jej starostlivosti o katolícku komunitu“ v Malajzii, ako aj o „dobro pre celý malajzijský ľud“. Podľa arcibiskupa je cirkevná aktivita v medzinárodnom spoločenstve „inšpirovaná evanjeliom, ktoré nás povoláva k láske k Bohu a blížnym. Nachádza svoje vyjadrenie v úsilí posilniť budovanie mieru prostredníctvom napomáhania dialógu a vzájomného pochopenia, rešpektovať dôstojnosť a práva ľudskej osoby a záväzok k integrálnemu ľudskému rozvoju a pokroku. Zahŕňa tiež záujem o riadnu starostlivosť o naše prírodné a ľudské prostredie, ako o základnú súčasť našej spoločnej zodpovednosti smerom voči spoločnému domovu.“ Arcibiskup Becciu v tejto súvislosti taktiež zdôraznil, že nová nunciatúra bola postavená v súlade s princípmi malajzijského indexu zelených stavieb, čím predstavuje síce skromný, ale reálny príspevok k integrálnej ekológii, ktorú v svojej encyklike Laudato Si’ zastáva pápež František.

 

Ako obdarúva pápež František

Ďalšia zo správ týkajúcich sa diplomacie sa týka už samotného Svätého otca. Počas svojej nedávnej návštevy Mjanmarska podľa tradičných diplomatických zvyklostí venoval tamojšiemu prezidentovi, Htinovi Kaywovi rukopis popisujúci život Budhu, hlavnej postavy budhistického náboženstva. Rukopis zobrazuje šesť scén zo života tejto osobnosti. Obrázky sú doplnené textami v barmskom jazyku. Rukopis bol vytvorený Vatikánskou knižnicou. Zvyk odovzdávať si diplomatické dary pochádza z 8. storočia. Pôvodne zvykli králi naznačovať svoju vojenskú a technologickú nadradenosť nad tými, ktorým dary venovali. V súčasnosti sú tieto dary skôr symbolické a zamerané sú na zvýrazňovanie priateľstva medzi národmi.


Kardinál Burke stále čaká na odpoveď

Priamo osoby hlavy cirkvi sa týka aj ďalšia informácia. Tento raz ide o rozhovor, ktorý poskytol kardinál Raymond Leo Burke, protektor Rádu maltézskych rytierov portálu National Catholic Register. V ňom sa venuje viacerým otázkam týkajúcim sa apoštolskej exhortácie Amoris Laetitia, ako aj otázkam kardinálskeho dubia, ktoré bolo zverejnené pred rokom, a ktorého dvaja zo štyroch signatárov medzičasom zomreli. Kardinál, známy svojím kritickým postojom voči súčasnej hlave cirkvi, sa v rozhovore zameral aj na tzv. synovskú korekciu, ktorú podpísalo niekoľko teológov i kňazov z celého sveta, a ktorá vyčíta pápežovi vieroučné pochybenia práve v súvislosti so spomínanou exhortáciou.

Kardinál Burke v rozhovore uviedol, že po roku, keď na spomínané dubia nedostal odpoveď, sa opäť obracia na pápeža i na celú cirkev, zdôrazňujúc urgentnosť toho, že vzhľadom na vykonávanie úradu, ktorý dostal od Pána, by pontifik mal posilňovať svojich bratov vo viere a „jasne vyjadriť učenie týkajúce sa tak kresťanskej morálky, ako aj zmyslu cirkevnej sviatostnej praxe“.

 

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 21.07.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby kňazi, ktorí s námahou a v samote pastoračne pôsobia, pociťovali neustálu pomoc a podporu Pána a spoločenstva.
  • Úmysel KBS na júl: Nech sa oslavy dedičstva otcov našej viery, sv. Cyrila a Metoda, prejavia v živote národa.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za môjho ťažko chorého syna Petra, za jeho obrátenie, uzdravenie a návrat domov k svojim najbližším, za pokoj a požehnanie celej mojej rodiny. Mama
  • Za zdravie a Božie požehnanie pre moje dcéry Beátku a Julku, aby si našli dobrých veriacich manželov. Mama
  • Za zdravie babky. Dominika
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.