TopTip

Vatikánsky týždenník: Nové členky Pápežskej akadémie vied

Vatikánsky týždenník: Nové členky Pápežskej akadémie vied zdroj foto: pexels.com

Kardinálske kolégium má opäť o jedného člena menej. V tomto týždni totiž vo veku 94 rokov zomrel španielsky kardinál Eduardo Martínez Somalo, ktorý značnú časť svojej cirkevnej kariéry zasvätil pôsobeniu v diplomacii Svätej stolice a neskôr v Rímskej kúrii.

Zosnulý kardinál, ktorého pohrebné obrady prebehli v piatok v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne, sa narodil v roku 1927 v španielskom mestečku Baños de Río Tobía. Kňazskú vysviacku prijal v roku 1950, pričom už o šesť rokov neskôr začal svoju službu na Štátnom sekretariáte Svätej stolice. V roku 1975 ho sv. Pavol VI. vymenoval za apoštolského nuncia v Kolumbii, s čím bolo spojené aj biskupské svätenie a automatické povýšenie do hodnosti arcibiskupa. Jeho biskupské heslo znelo „Caritas et veritas“, čiže „Láska a pravda“. O štyri roky neskôr ho sv. Ján Pavol II. vymenoval za substitúta Štátneho sekretariátu, pričom v roku 1988 ho ten istý pápež kreoval na kardinála a vymenoval za prefekta Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí. Medzi rokmi 1992 a 2004 bol prefektom Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života. Od roku 1993 až do roku 2007 bol zároveň tzv. kamerlengom Svätej rímskej cirkvi.

„Uvažujúc s úprimným obdivom nad dlhou a bohatou skúsenosťou, ktorú zosnulý kardinál nadobudol ako usilovný spolupracovník šiestich pápežov, mojich predchodcov, ktorí mu zverili chúlostivé a dôležité úrady, vzdávam vďaku Pánovi za jeho vernú a veľkodušnú službu cirkvi a Svätej stolici,“ napísal vo svojom kondolenčnom telegrame pápež František. Po smrti kardinála Somala má kardinálske kolégium 123 členov s právom voliť pápeža v prípadnom konkláve a ďalších 96 členov bez tohto práva.

Nové členky Pápežskej akadémie vied

V tomto týždni Svätý otec vymenoval spoluvynálezkyne novej technológie úpravy genómu, Američanku Jennifer Doudnaovú a Francúzsku Emmanuelle Marie Charpentierovú, za členky Pápežskej akadémie vied. Ich objav podnietil výskum novej liečby rakoviny a iných chorôb, vďaka čomu obe vedkyne získali Nobelovu cenu za chémiu 2020. Ide o doposiaľ najjednoduchšiu technológiu na úpravu ľudskej DNA. Umožňuje vedcom použiť enzým „Cas9“ na „vystrihnutie a vloženie“ génových sekvencií.

Doudnaová vo svojej spoločenskej činnosti vyzýva k regulácii úpravy zárodočných línií alebo k dedičným zmenám buniek vajíčka a spermií. Jedna z jej kníh nastolila otázky o etických dilemách a potenciálnych nezamýšľaných dôsledkoch úpravy ľudského genómu. Profesorka Kalifornskej univerzity v Berkeley sedí v predstavenstve spoločnosti Johnson & Johnson a založila niekoľko startupov.

Profesorka Charpentierová študovala biológiu, mikrobiológiu, biochémiu a genetiku na Université Pierre e Marie Curie v Paríži. Je zakladateľkou a vedeckou a administratívnou riaditeľkou Jednoty Maxa Plancka pre vedu o patogénoch v Berlíne a čestnou profesorkou mikrobiológie na Inštitúte pre výskum biológie na Humboldtovej univerzite v Berlíne. Vyučovala tiež na Univerzite v Umeå vo Švédsku. Obe vedkyne patria medzi šesť osobností, ktoré pápež František za ostatné dva týždne vymenoval za riadnych členov a členky Pápežskej akadémie vied.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.12.2021

  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • O dar viery pre synčeka, milosť obrátenia pre manželku, pokoj v rodine a záchranu bohuznámeho manželstva. Jano
  • O uzdravenie nevesty Janky a vnučky, o Božie požehnanie celej rodiny. (Anna)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.