TopTip

Zo zahraničia
Vatikánsky týždenník: Nové pápežovo posolstvo na Svetový deň chudobných

Vatikánsky týždenník: Nové pápežovo posolstvo na Svetový deň chudobných

Krištof Kolumbus

Niekoľkoročné stretávanie sa Rady kardinálov C 9, ktorej zmyslom je pomáhať pápežovi v procese prípravy reformy Rímskej kúrie, začína postupne prinášať prvé hmatateľné plody. Jedným z nich je náčrt novej apoštolskej konštitúcie o Rímskej kúrii. Jej pracovný názov znie Praedicate Evangelium, teda „Hlásajte evanjelium“. Náčrt dokumentu má momentálne k dispozícii pápež František, ktorý ho bude pripomienkovať. Diskusia o jeho obsahu bola hlavnou náplňou v poradí už 25. zasadnutia spomínanej Rady kardinálov, ktorá sa vo Vatikáne konala v dňoch 11. až 13. júna. Na stretnutí boli prítomní všetci členovia okrem austrálskeho kardinála Georgea Pella, ktorý je už niekoľko mesiacov aktérom súdneho procesu v rodnej Austrálii.

Stretnutia sa zúčastnil taktiež sekretár Ekonomickej rady Mons. Brian Ferme, ktorý Rade kardinálov predstavil priebeh finančno-organizačnej reformy Svätej stolice a Governatorátu Mestského štátu Vatikán. Kardinál Sean Patrick O’Malley informoval členov Rady o činnosti Pápežskej komisie na ochranu mladistvých, ktorej predsedá. Najbližšie sa Rada zíde na svojom riadnom zasadnutí až na jeseň 10. septembra.

Svetový deň chudobných

Ďalšou aktivitou, ktorá vo Vatikáne nedávno prebehla, bolo zverejnenie nového pápežovho posolstva na Svetový deň chudobných s názvom „Úbožiak zavolal a Pán ho vyslyšal“. Názov vychádza zo 7. verša žalmu č. 34. Za deň slávenia tohto dňa ustanovil pontifik v závere Mimoriadneho jubilejného roka milosrdenstva 33. nedeľu cez rok, ktorá tento rok pripadá na deň 18. novembra. V tomto roku pôjde v poradí o 2. Svetový deň chudobných. Text pápežovho posolstva predstavil v tlačovom stredisku Svätej stolice predseda Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu Mons. Rino Fisichella. Pápež text podpísal symbolicky 13. júna, v deň spomienky na sv. Antona Paduánskeho, patróna chudobných ľudí.

„Božia odpoveď na chudobu je vždy spásonosným zásahom za účelom uzdravenia rán tela i duše, znovuobnovenia spravodlivosti a napomáhania obnovy života s jeho dôstojnosťou. Božia odpoveď je tiež výzvou, aby tí, ktorí v neho veria, mohli konať rovnako, a to aj v rámci obmedzení ich vlastnej ľudskej povahy. Svetový deň chudobných (...) je možno len malou kvapkou v púšti chudoby, avšak môže byť znamením zdieľania pre tých, ktorí sú v núdzi, vďaka čomu môžu zakúsiť aktívnu účasť svojich bratov a sestier. Nie je to totiž delegovanie moci, čo by chudobní potrebovali, ale osobná účasť tých, ktorí počúvajú ich plač,“ píše vo svojom najnovšom posolstve Svätý otec a pokračuje: „Chudobní sú prví, ktorým je zverená možnosť rozpoznávať Božiu prítomnosť a svedčiť o jeho blízkosti v ich životoch. Boh ostáva verný svojmu sľubu a dokonca aj v temnotách noci sa nevzdáva svojej vrúcnej lásky a útechy“.

List Krištofa Kolumba

Ďalšou, tentokrát trochu raritnou udalosťou, bolo slávnostné odovzdanie kópie listu Krištofa Kolumba, ktorý bol pred časom ukradnutý z Vatikánskej knižnice. Vypátrali ho americkí bezpečnostní agenti. List odovzdala americká veľvyslankyňa Callista Gingrich 14. júna vo Vatikáne do rúk archivára a bibliotekára Svätej Rímskej cirkvi, ktorým je Mons. Jean-Louis Bruguès, a tiež prefekta Vatikánskej knižnice Mons. Pasiniho. Ide o list z roku 1493, ktorý bol adresovaný španielskemu kráľovi Ferdinandovi Aragónskemu a kráľovnej Izabele Kastílskej, v ktorom sa píše objave Ameriky. Text bol preložený do latinčiny a niekoľko jeho kópií sa rozšírilo po Európe. Vatikánska knižnica ho získala v roku 1921. Hoci nie je presne známe, kedy bol list z Vatikánu odcudzený, v roku 2004 ho kúpil americký občan vo vedomí, že ide o legálne získanú písomnosť. V roku 2011 americká polícia v spolupráci s odborníkmi Princetonskej univerzity potvrdili, že ide o ukradnutú kópiu listu pochádzajúcu zo zbierky Vatikánskej bibliotéky.

Podobné články

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 13.11.2018

 • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na november: Aby reč srdca a dialóg vždy víťazili nad rečou zbraní.
 • Úmysel KBS na november: Nech nás pripomienka svätých a našich zosnulých veriacich podnieti ku skutkom pravej lásky.
 • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
 • Ako poďakovanie za úspešnú operáciu mojej mamy. Evka
 • Za chorú sestru Danielku, za jej uzdravenie, úspešné liečenie v nemocnici a za Božiu pomoc pre ňu v tejto ťažkej skúške, za trpezlivosť a potrebné sily, aby mohla znášať svoju chorobu. Ivana
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.