TopTip

Zo zahraničia
Vatikánsky týždenník: Novinka o štúdiu kanonického práva

Vatikánsky týždenník: Novinka o štúdiu kanonického práva

Na fotografii je nový veľmajster zvrchovaného maltézskeho rádu

Zvrchovaný maltézsky rád si zvolil svojho nového veľmajstra, ktorý následne v rímskom Kostole Santa Mária del Priorato zložil prísahu pred špeciálnym pápežským delegátom pri Maltézskom ráde, arcibiskupom Angelom Becciu, ako aj pred členmi Veľkej štátnej rady Rádu. Novozvoleným, v histórii Rádu už 80. veľmajstrom je 73-ročný taliansky rehoľník Fra' Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto. O výsledkoch voľby bol listom informovaný rímsky biskup a následne bola oznámená aj všetkým veľpriorátom, podpriorátom a národným asociáciám Maltézskeho rádu, spolu so všetkými 107 štátmi, s ktorými Maltézsky rád udržiava diplomatické styky. Nový veľmajster bude zodpovedať za pokračovanie reformy ústavy Maltézskeho rádu, ktorá sa začala v roku 2017, aby zodpovedala vývoju Maltézskeho rádu za uplynulé desaťročia.

Veľmajster svoju funkciu vykonáva doživotne. Napriek tomu predchádzajúca hlava Rádu, veľmajster Matthew Festing, odstúpil z úradu pred rokom, a to na výslovnú žiadosť pápeža Františka. Počas svojho mandátu sa usiloval o posilnenie duchovného rozmeru Rádu, zaviedol programy pre formáciu novicov a rádových členov. Jeho činnosť však v dôsledku vnútorných pnutí v Ráde vyústila do napätia, a to aj v súvislosti s kontroverziami týkajúcimi sa financovania Rádu, ako o tom informoval Vatikánsky rozhlas.

Nový veľmajster sa v týchto dňoch účastní jubilejnej 60. medzinárodnej púte Rádu do Lúrd, ktorá sa skončí 8. mája a predstavuje jeden z vrcholných momentov duchovného života Rádu. Na púti sa zúčastňuje každý rok približne 7 000 členov a dobrovoľníkov pochádzajúcich z celého sveta.

Nová inštrukcia o štúdiu kánonického práva

Okrem oznámenia voľby nového vedenia Maltézskeho rádu prichádza v týchto dňoch z Vatikánu aj správa o novej inštrukcii zameranej na štúdium kanonického, teda cirkevného práva vo svetle reformy procesu manželskej nulity. Vydala ju Kongregácia pre katolícku výchovu, ktorá je jedným z hlavných úradov Rímskej kúrie. Táto inštrukcia je plodom rozsiahlych konzultácií na danú tému, ktoré sa viedli s Najvyšším tribunálom Apoštolskej signatúry. Jej cieľom je reagovať na nové nároky, ktoré boli predstavené v dvoch dokumentoch typu motu proprio pápeža Františka venovaným práve otázkam manželskej nulity, menovite Mitis Iudex Dominus Iesus a Mitis et misericors Iesus, ktoré boli oba vydané v auguste 2015.

Inštrukcia prináša prehľad inštitúcií vyučujúcich kanonické právo, pristavuje sa pri niektorých kritických momentoch a zdôrazňuje význam kvalitnej akademickej výučby v tejto oblasti. V druhej časti na základe noriem stanovených v už spomenutých pápežských dokumentoch systematicky predstavuje nové funkcie zavádzané reformou procesného práva. Tretia časť sa týka formačných a študijných plánov na rôznych úrovniach kompetencie. Posledná časť novej inštrukcie prináša normy adresované veľkým kancelárom, akademickým inštitúciám kanonického práva a katolíckym teologickým fakultám i univerzitám celého sveta. Inštrukcia je venovaná taktiež trom rôznym úrovniam kvalifikácie pre tých, ktorí majú sprevádzať manželov ocitnuvších sa v ťažkej životnej situácii. Prvou úrovňou je permanentná formácia klerikov v tejto oblasti. Druhou je príprava personálu pastoračných centier pre rodinu a napokon tretia sa týka cirkevných súdov, pri ktorých pôsobí celý rad spolupracovníkov pripravovaných a špecializovaných na uvedenú pastoračnú oblasť.

 

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 18.02.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na február: Za úprimné a srdečné prijatie všetkých, ktorí sa stali obeťami obchodu s ľuďmi, boli donútení k prostitúcii alebo trpeli násilím.
  • Úmysel KBS na február: Aby chorí na príhovor Panny Márie Lurdskej prežívali svoje utrpenie s Kristom, a tak prinášali v Cirkvi bohaté ovocie.
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.