TopTip

Vatikánsky týždenník: Nový riaditeľ Vatikánskeho knižného vydavateľstva

Vatikánsky týždenník: Nový riaditeľ Vatikánskeho knižného vydavateľstva zdroj foto: pexels.com

Prvou zmenou bolo vymenovanie nového vedúceho úradu Dikastéria pre komunikáciu s funkciou edičného riaditeľa Vatikánskeho knižného vydavateľstva. Stal sa ním 43-ročný otec rodiny, novinár, prekladateľ a spisovateľ Lorenzo Fazzini, ktorý na tejto pozícii vystrieda pátra Júlia Cesarea z rehole minoritov.

Lorenzo Fazzini doposiaľ pôsobil ako generálny a edičný riaditeľ Talianskeho misionárskeho vydavateľstva. V minulosti spolupracoval i s denníkom L‘Osservatore Romano, s katolíckym denníkom Avvenire i viacerými ďalšími talianskymi novinami. Je autorom ôsmich kníh a za svoju editorskú i novinársku prácu získal v Taliansku mnohé ocenenia.

Druhou personálnou zmenou bolo vymenovanie rehoľnej sestry Alessandry Smerilliovej do funkcie sekretárky Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj. Túto funkciu doteraz zastávali francúzsky kňaz Bruno Marie Duff a argentínsky kňaz Augusto Zampini. Obaja sa vracajú do svojich diecéz.

Ako oznámilo Tlačové stredisko Svätej stolice, pápež zároveň rozhodol o novom zložení vatikánskej Komisie Covid-19, ktorej členmi sú odteraz kardinál Peter Kodwo Appiah Turkson, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, jeho nová sekretárka, sestra Alessandra, a otec Fabio Baggio, podsekretár Sekcie pre migrantov a utečencov toho istého úradu.

Pápež František vymenovaním sestry Alessandry pokračuje v povyšovaní kompetentných žien do vedúcich pozícií v inštitúciách Svätej stolice. Pozícia sekretárky znamená „druhé miesto“ v rámci kuriálnych úradov a je doteraz najvyššou, akú kedy ženy v rámci dikastérií Svätej stolice zastávali.

Pripomeňme, že Svätý otec doteraz vymenoval už viacero odborníčok do vedúcich pozícií vo Svätej stolici. A to do funkcií predtým obsadených kňazmi, alebo do novovytvorených počas jeho pontifikátu. Napríklad počet ženských podsekretárok vo vatikánskych úradoch je v súčasnosti šesť, respektíve päť po povýšení sestry Alessandry Smerilliové na sekretárku. V Kongregácii pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života je španielska rehoľníčka Carmen Ros Nortesová už treťou ženou vo funkcii podsekretárky a v Dikastériu pre laikov, rodinu a život nájdeme hneď dve podsekretárky. V sekretariáte biskupskej synody zastupuje francúzska rehoľníčka Nathalie Becquartová generálneho sekretára a v Štátnom sekretariáte Svätej stolice je za vzťahy Apoštolského stolca s medzinárodnými organizáciami zodpovedná talianska právnička Francesca Di Giovanniová, ktorá je podsekretárkou sekcie pre vzťahy so štátmi.

V súvislosti s blížiacou sa cestou pápeža Františka na Medzinárodný eucharistický kongres do Budapešti a následne na Slovensko sa Vatikánske filatelistické oddelenie chystá 8. septembra emitovať dve tematické poštové známky. Pre filatelistov bude k dispozícii aj špeciálna pečiatka, ktorá sa bude používať počas spomínaného kongresu.

Obe známky budú obsahovať logo podujatia so symbolom Eucharistie ako prameňa živej vody presne v duchu hesla kongresu so Žalmom 87, ktorý znie: „V tebe sú všetky moje pramene.“ Prameň sa delí na štyri vetvy symbolizujúce štyri rajské rieky a šírenie evanjelia do sveta prostredníctvom štyroch evanjelistov.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Pequeña casa con una terraza. Se puede construir como casa adosada con un proyecto simétrico.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.