TopTip

Vatikánsky týždenník: Nový riaditeľ Vatikánskeho knižného vydavateľstva

Vatikánsky týždenník: Nový riaditeľ Vatikánskeho knižného vydavateľstva zdroj foto: pexels.com

Prvou zmenou bolo vymenovanie nového vedúceho úradu Dikastéria pre komunikáciu s funkciou edičného riaditeľa Vatikánskeho knižného vydavateľstva. Stal sa ním 43-ročný otec rodiny, novinár, prekladateľ a spisovateľ Lorenzo Fazzini, ktorý na tejto pozícii vystrieda pátra Júlia Cesarea z rehole minoritov.

Lorenzo Fazzini doposiaľ pôsobil ako generálny a edičný riaditeľ Talianskeho misionárskeho vydavateľstva. V minulosti spolupracoval i s denníkom L‘Osservatore Romano, s katolíckym denníkom Avvenire i viacerými ďalšími talianskymi novinami. Je autorom ôsmich kníh a za svoju editorskú i novinársku prácu získal v Taliansku mnohé ocenenia.

Druhou personálnou zmenou bolo vymenovanie rehoľnej sestry Alessandry Smerilliovej do funkcie sekretárky Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj. Túto funkciu doteraz zastávali francúzsky kňaz Bruno Marie Duff a argentínsky kňaz Augusto Zampini. Obaja sa vracajú do svojich diecéz.

Ako oznámilo Tlačové stredisko Svätej stolice, pápež zároveň rozhodol o novom zložení vatikánskej Komisie Covid-19, ktorej členmi sú odteraz kardinál Peter Kodwo Appiah Turkson, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, jeho nová sekretárka, sestra Alessandra, a otec Fabio Baggio, podsekretár Sekcie pre migrantov a utečencov toho istého úradu.

Pápež František vymenovaním sestry Alessandry pokračuje v povyšovaní kompetentných žien do vedúcich pozícií v inštitúciách Svätej stolice. Pozícia sekretárky znamená „druhé miesto“ v rámci kuriálnych úradov a je doteraz najvyššou, akú kedy ženy v rámci dikastérií Svätej stolice zastávali.

Pripomeňme, že Svätý otec doteraz vymenoval už viacero odborníčok do vedúcich pozícií vo Svätej stolici. A to do funkcií predtým obsadených kňazmi, alebo do novovytvorených počas jeho pontifikátu. Napríklad počet ženských podsekretárok vo vatikánskych úradoch je v súčasnosti šesť, respektíve päť po povýšení sestry Alessandry Smerilliové na sekretárku. V Kongregácii pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života je španielska rehoľníčka Carmen Ros Nortesová už treťou ženou vo funkcii podsekretárky a v Dikastériu pre laikov, rodinu a život nájdeme hneď dve podsekretárky. V sekretariáte biskupskej synody zastupuje francúzska rehoľníčka Nathalie Becquartová generálneho sekretára a v Štátnom sekretariáte Svätej stolice je za vzťahy Apoštolského stolca s medzinárodnými organizáciami zodpovedná talianska právnička Francesca Di Giovanniová, ktorá je podsekretárkou sekcie pre vzťahy so štátmi.

V súvislosti s blížiacou sa cestou pápeža Františka na Medzinárodný eucharistický kongres do Budapešti a následne na Slovensko sa Vatikánske filatelistické oddelenie chystá 8. septembra emitovať dve tematické poštové známky. Pre filatelistov bude k dispozícii aj špeciálna pečiatka, ktorá sa bude používať počas spomínaného kongresu.

Obe známky budú obsahovať logo podujatia so symbolom Eucharistie ako prameňa živej vody presne v duchu hesla kongresu so Žalmom 87, ktorý znie: „V tebe sú všetky moje pramene.“ Prameň sa delí na štyri vetvy symbolizujúce štyri rajské rieky a šírenie evanjelia do sveta prostredníctvom štyroch evanjelistov.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.