TopTip

Zo zahraničia
Vatikánsky týždenník: Nový sekretár Kongregácie pre náuky viery

Vatikánsky týždenník: Nový sekretár Kongregácie pre náuky viery

Giacomo Morandi

Pred niekoľkými dňami oznámil Vatikán, že pápež František rozhodol o výbere nového sekretára Kongregácie pre náuku viery, keďže toho doterajšieho, jezuitského arcibiskupa Ladariu Ferrera, nedávno povýšil do funkcie prefekta. Novým sekretárom sa stal Mons. Giacomo Morandi, 51-ročný rodák z talianskej Modeny, ktorý bol zároveň povýšený na arcibiskupa. Jeho biskupská konsekrácia je predbežne plánovaná na september.

Nový sekretár v spomínanej kongregácii slúžil ako jej podsekretár od roku 2015. Predtým pôsobil ako generálny vikár arcidiecézy Modena-Nonantola, pričom bol zároveň biskupským vikárom pre katechézu, evanjelizáciu a kultúru. Pôsobil tiež ako prednášajúci v biblických vedách na Inštitúte pre náboženské vedy v Modene a v oblasti patristiky na akadémie, ktorá je pomenovaná po zosnulom českom kardinálovi Špidlíkov a je súčasťou Pápežského východného inštitútu. V roku Mons. Morandi 2008 obhájil dizertáciu a získal doktorát z misiológie na univerzite Gregoriana. Na tej istej univerzite pôsobil ako profesor a prorektor aj Morandiho nadriadený, Mons. Ladaria Ferrer. Ako túto zmenu komentoval webový portál Vatican Insider, tak, ako v prípade menovania nového prefekta, aj výber nového sekretára naznačuje, že pápež František hodlá zachovať kontinuitu v pôsobení a v úrade a nemá v úmysle spôsobiť radikálny otras v úrade, ktorý je poverený venovať sa zásadným otázkam katolíckej vierouky.

 

Nová stránka dikastéria pre laikov, rodinu a život

Zatiaľ čo Kongregácia pre náuku viery dostala v osobne Mons. Morandiho svojho nového sekretára, Dikastérium pre laikov, rodinu a život, ktoré bolo zriadené pápežom vlani v auguste pred pár dňami sprístupnilo verejnosti svoju novú webovú stránku. Tú dikastérium opisuje ako „pohostinné a rodinné miesto pre laikov a pre rodiny, ponúkajúce všetkým možnosť byť vypočutí“. Realizátori tejto myšlienky vkladajú nádej do využitia sociálnych sietí, ktorým venovali veľký priestor. „Dúfame, nám dovolia vstúpiť do dialógu s tým, kto nás chce sledovať,“ uvádza sa v tlačovej správe vydanej pri príležitosti spustenia stránky. Tento nový web v rodine vatikánskych webových stránok má ambíciu poskytovať svoj obsah v niekoľkých jazykových mutáciách: okrem taliančiny ešte aj v angličtine, španielčine, francúzštine a portugalčine. Záujemcovia tu nájdu správy týkajúce sa aktivít dikastéria, novinky na sociálnych sieťach a tiež videá.

Hlavným vizuálnym prvkom je nové logo tohto dikastéria. Jeho autorkou je talianska výtvarníčka Anna Formaggio. Vyobrazuje Berniniho kolonádu ako akési objatie, zahŕňajúce všetkých laikov a všetky rodiny sveta. V ľavej časti loga so zaplneným námestím pred Bazilikou sv. Petra je zobrazené vzájomné spojenie laikov. Symbolický Berniniho oblúk zakončuje ratolesť mieru. Námestie zapĺňajú siluety členov Božieho ľudu, tak ako ho vo svojej apoštolskej exhortácii Evangelii gaudium z roku 2013 charakterizuje pápež František. Ide o ľud, ktorý má misijný sen priblížiť sa ku všetkým.

 

Problémy vo nemocnici Bambino Gesu

Vytváranie log pre nové úrady Svätej stolice predstavuje príjemnú starosť pre všetkých zúčastnených a nepochybne aj dobré PR pre cirkev. Medzi skôr nepríjemné udalosti uplynulých dní patrí obvinenie, ktorému čelia Giuseppe Profiti a Massimo Spina, bývalí významní predstavitelia nemocnice Bambino Gesú, ktorú spravuje Vatikán. Vatikánski prokurátori ich obvinili z nekalého používania finančných prostriedkov patriacich nemocnici. Z nich mali použiť až 422 tisíc eur na rekonštrukciu rezidencie bývalého štátneho sekretára, kardinála Tarcisia Bertoneho.

Kardinál, ktorý je aktuálne už v penzii a nezastáva v štruktúre Svätej stolice žiadny post, bol už skôr kritizovaný za svoj veľkorozmerný byt, ktorý vznikol spojením dvoch starších apartmánov.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 18.07.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby kňazi, ktorí s námahou a v samote pastoračne pôsobia, pociťovali neustálu pomoc a podporu Pána a spoločenstva.
  • Úmysel KBS na júl: Nech sa oslavy dedičstva otcov našej viery, sv. Cyrila a Metoda, prejavia v živote národa.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za zdravie, za uzdravenie mojej duše a tela a za celkové uzdravenie, za nájdenie seba samého. Ľubomír
  • Za Božiu pomoc pre dcéru Veroniku, za šťastné donosenie dieťatka, za šťastný pôrod, za lekárov, nech ich ruky a myseľ vedie Pán, za zdravie bábätka a mamky a za ochrancu ich celej mladej rodiny, ako aj zaťa Paľa. Rodičia Hanka a Ján
  • Za telesné a duševné uzdravenie môjho ocka Jozefa, mamky Jany, bratov Martina a Petra a za manžela Tomáša. Nech je Pán Boh stále prítomný v našej rodine a pomáha nám chrániť sa od hriechu. Miroslava
  • Za uzdravenie zo závislosti od alkoholu pre švagra Františka, synovca Petra a kamaráta Dušana,za uzdravenie zo závislosti hry na automaty pre švagra Petra, za dar živej viery v našej rodine a za dcéru Viktorku, aby našla cestu k Bohu. Monika
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.