TopTip

Vatikánsky týždenník: Nový ukrajinský veľvyslanec pri Svätej stolici

Vatikánsky týždenník: Nový ukrajinský veľvyslanec pri Svätej stolici zdroj foto: pexels.com

Vo štvrtok 7. apríla prijal pápež František poverovacie listiny nového ukrajinského veľvyslanca pri Svätej stolici, 53-ročného Andrija Juraša. Narodil sa 17. januára 1969 na Ukrajine. Je ženatý a má tri deti.

V roku 1992 získal akademický titul v odbore žurnalistika na Národnej univerzite v Ľvove. V roku 1996 tam tiež získali doktorát z politológie.

V minulosti zastával funkciu asistenta ukrajinského tlačového oddelenia na Národnej univerzite vo Ľvove, asistenta a neskôr prednášajúceho na Katedre rozhlasu a televízie na tej istej univerzite, zástupcu riaditeľa a neskôr riaditeľa odboru pre náboženstvá a národnosti Ministerstva kultúry Ukrajiny, a napokon post vedúceho Oddelenia pre náboženstvá garantujúce právo občanov na slobodu myslenia, svedomia a náboženského vyznania na sekretariáte Kabinetu ministrov Ukrajiny.

Jurašovo predstavenie sa v Apoštolskom paláci tento týždeň bolo mimoriadne sledované vzhľadom na prebiehajúcu vojenskú agresiu Ruskej federácie proti Ukrajine.

Príde pápež na Ukrajinu?

V tejto súvislosti odpovedal štátny sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin novinárom na otázky ohľadom situácie na Ukrajine. Nevylúčil pritom možnosť cesty pápeža Františka priamo do Kyjeva: „Ide o to zistiť, aké dôsledky by mala táto cesta, či by skutočne prispela k ukončeniu vojny“, konštatoval kardinál Parolin a zdôraznil „princíp legitímnej obrany“.

Kardinál zároveň zopakoval výzvu, aby sa urobilo všetko pre to, aby sa zabránilo ďalšej eskalácii: „Ozbrojená odpoveď, vždy úmerná agresii, ako nás učí Katechizmus katolíckej cirkvi, môže viesť k rozšíreniu konfliktu, ktorý môže mať katastrofálne a smrteľné následky. (...) Je nevysvetliteľné, že sa takýmto spôsobom útočí na civilné obyvateľstvo. Skutočne si myslím, ako už bolo v mnohých kruhoch zdôraznené, že tieto epizódy znamenajú prelom v tejto vojne. A dúfam, že budú znamenať obrat v pozitívnom zmysle slova, teda že prinútia všetkých zamyslieť sa nad potrebou čo najskôr ukončiť boje a nepritvrdzovať pozície, ako sa niektorí obávajú,“ uviedol podľa Vatikánskeho rozhlasu štátny sekretár.

Stretne sa pápež s moskovským patriarchom?

Kardinál sa vyjadril tiež k potenciálnemu ďalšiemu stretnutiu pápeža Františka s moskovským patriarchom Kirillom, ktoré sa podľa viacerých vatikánskych pozorovateľov zdalo byť už nereálne. Podľa kardinála Parolina sa aktuálne „hľadá neutrálna pôda.“ Vzťahy s ruskou ortodoxnou cirkvou pritom označil za „chúlostivé“.

Konkrétnou možnosťou nepriamej pápežovej prítomnosti v mieste konfliktu, ktorá zostáva v hre, je cesta sekretára pre vzťahy so štátmi, arcibiskupa Paula Richarda Gallaghera do Kyjeva. Ten bol pozvaný ešte pred vypuknutím vojny, kvôli ktorej musel cestu zrušiť. Podľa Parolina by mohol prísť na Ukrajinu už „v blízkej budúcnosti“„Nemyslím si však, že bol už stanovený dátum“, doplnil.

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Einfamilienhausprojekt mit Dachgeschoss und großräumigem Wohnraum mit Oberlichtern.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.