TopTip

Vatikánsky týždenník: Obrana Benedikta XVI.

Vatikánsky týždenník: Obrana Benedikta XVI. zdroj foto: pexels.com

V uplynulých dňoch médiá po celom svete zamestnával prípad údajnej spoluviny emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorý ako niekdajší arcibiskup Arcidiecézy Mníchov-Freising v 70. a 80. rokoch minulého storočia nemal adekvátne postupovať v prípade niekoľkých diecéznych kňazov, ktorí sa mali dopúšťať zneužívania maloletých.

Viaceré médiá na bývalú hlavu cirkvi útočili, ale objavili sa aj početné hlasy na jeho obranu. Sám Benedikt XVI. publikoval svoj osobný list, v ktorom vysvetľuje celú situáciu. „V prvom rade by som chcel vyjadriť úprimné poďakovanie. V týchto dňoch spytovania svedomia a premýšľania som zažil toľko povzbudenia, toľko priateľstva a toľko prejavov dôvery, koľko by som si ani nevedel predstaviť,“ napísal emeritný rímsky biskup.

Benedikt XVI. dodal: „Pri všetkých mojich stretnutiach, najmä počas mnohých apoštolských ciest, s obeťami sexuálneho zneužívania kňazmi som sa pozeral do očí dôsledkom veľmi veľkej viny a naučil som sa chápať, že do tejto veľmi veľkej viny sme vtiahnutí aj my sami, keď ju zanedbávame alebo keď jej nečelíme s potrebným rozhodnutím a zodpovednosťou, čo sa príliš často stávalo a stáva. (...) V katolíckej cirkvi som mal veľkú zodpovednosť. O to väčší je môj zármutok nad zneužitím a chybami, ku ktorým došlo počas môjho mandátu na daných miestach. Každý jeden prípad sexuálneho zneužívania je hrozný a nenapraviteľný. S obeťami sexuálneho zneužívania hlboko súcitím a ľutujem každý jeden prípad,“ uviedol Benedikt XVI.

Zároveň dodal, že vzhľadom na svoj pokročilý vek a tvárou v tvár blížiacej sa smrti vyjadruje svoju vieru v Boha, ktorý „je nielen spravodlivý sudca, ale aj priateľ a brat, ktorý už sám trpel mojimi nedostatkami, a preto je ako sudca aj mojím obhajcom. Vzhľadom na súdnu hodinu mi je jasné, aká milosť je byť kresťanom.“

Spolu s citovaným listom Benedikta XVI. bola zverejnená aj krátka trojstránková príloha, ktorú napísali štyria právnici: Stefan Mückl, Helmuth Pree, Stefan Korta a Carsten Brennecke, ktorí sa podieľali už na spísaní osemdesiatich dvoch stránok obsahujúcich odpovede na otázky vyšetrovacej komisie.

Tieto odpovede, priložené k správe o zneužívaní v Mníchove, vyvolali polemiky a obsahovali chybu v prepise, na základe ktorej sa došlo k tvrdeniu, že arcibiskup Ratzinger nebol prítomný na schôdzke, na ktorej bolo rozhodnuté o prijatí kňaza, ktorý sa dopustil zneužívania. Právnici v tejto novej odpovedi opakujú, že vtedajší kardinál Ratzinger v súvislosti s kauzou kňaza, ktorý sa mal liečiť v Mníchove, nevedel, že ide o kňaza, ktorý sa dopustil sexuálneho zneužitia. A na schôdzke v januári 1980 nebol spomenutý dôvod, prečo má byť liečený, ani nebolo rozhodnuté o jeho zapojení do pastorácie.

Právnici tiež ďalej uvádzajú, že v žiadnom z prípadov, ktoré vyšetrovacia správa analyzuje, Joseph Ratzinger nevedel o sexuálnom zneužívaní, ktorého sa kňazi dopustili, alebo z ktorého boli podozriví.

K obvineniam adresovaným Benediktovi XVI. sa v rozhovore vyjadril aj arcibiskup Georg Gänswein, jeho osobný sekretár. V ňom zdôraznil, že tí, ktorí emeritného pápeža poznajú, „vedia, že obvinenie zo lži je absurdné. Treba rozlišovať medzi omylom a klamstvom. (...) Už počas pontifikátu Jána Pavla II. zmenil doterajšiu mentalitu a určil líniu, v ktorej pokračuje pápež František. Toto je realita a veľmi sa líši od toho, čo sa šíri v mnohých médiách.“ Súčasne vyjadril presvedčenie, že v cirkvi „existuje prúd, ktorý chce skutočne zničiť jeho osobu a dielo. Nikdy nemilovali jeho osobu, jeho teológiu, jeho pontifikát. A teraz je tu ideálna príležitosť,“ dodal arcibiskup Gänswein.

K prípadu vydal oficiálne stanovisko aj predseda vatikánskej Komisie pre ochranu neplnoletých, americký kardinál Seán Patrick O´Malley. Napísal v ňom, že „emeritný pápež Benedikt XVI. nám vykreslil vnútornú drámu svojho vlastného svedomia, utváraného životom v službe Bohu a svojmu ľudu. Zlo, ktorým trpia detské obete sexuálneho zneužívania kňazmi a rehoľníkmi, a spôsob, akým sa k nemu pristupovalo, nutne a právom ťaží jeho svedomie. Jeho triezve svedectvo odráža vedomie, že okamihy temnoty a hriešnosti kruto poznamenali obete sexuálneho zneužívania. Uznanie pápeža Benedikta, že zranenia spôsobené sexuálnym zneužívaním detí v cirkvi sú nenapraviteľné a že sa mu nepodarilo urobiť všetko pre to, aby sa týmto zraneniam predišlo, je výzvou pre všetkých, ktorí v cirkvi zastávajú vedúce pozície. Musíme v tejto veci urobiť viac,“ napísal súčasný bostonský arcibiskup.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
House project for a narrower plot.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.