TopTip

Zo zahraničia
Vatikánsky týždenník: Pápež a arcibiskup Vigano píšu listy

Vatikánsky týždenník: Pápež a arcibiskup Vigano píšu listy Ilustračná fotografia

S datovaním minulej nedele publikoval svoj ďalší verejný výstup arcibiskup Carlo Maria Vigano, bývalý apoštolský nuncius v USA, ktorý sa v nedávnych mesiacoch mediálne preslávil svojimi písomne vyjadrovanými útokmi na pápeža Františka a momentálne pobýva na neznámom mieste. Jeho najnovším textom je otvorený osobný list, ktorý adresoval dnes už bývalému americkému kardinálovi McCarrickovi, ktorý sa kvôli podozreniam zo sexuálneho obťažovania vzdal vlani kardinálskeho titulu a v súčasnosti vedie život v ústraní, mimo mediálnej pozornosti. 

Arcibiskupov list sa nesie vo veľmi osobnom duchu a je pomerne priamy. „Nezáleží na tom, aké rozhodnutie v tvojom prípade vykoná najvyššia autorita cirkvi,“ píše arcibiskupovi McCarrickovi arcibiskup Vigano a pokračuje: „to, na čom naozaj záleží a čo zarmútilo tých, ktorí ťa majú radi a modlia sa, je fakt, že počas týchto mesiacov si neprejavil žiadnu známku pokánia. Patrím k tým, ktorí sa modlia za tvoju konverziu, aby si ľutoval a ospravedlnil sa za svoje činy svojim obetiam i cirkvi. Čas beží, ale stále môžeš vyznať a ľutovať svoje hriechy, zločiny a rúhania a môžeš tak urobiť verejne, keďže sa už i ony samy stali verejnými. V hre je tvoja večná spása“. 

Arcibiskup Vigano v liste ďalej cituje Sväté písmo a zvoláva na pomoc Bohorodičku, Matku milosrdenstva. Následne ešte raz opakuje svoju výzvu niekdajšiemu vysoko postavenému hierarchovi miestnej americkej cirkvi, aby svoje hriechy verejne oľutoval, „urobil tak cirkvi radosť a mohol sa predstaviť pred súdnou stolicou nášho Pána, súc očistený jeho krvou“. 

Nijaká verejná odpoveď na tento list nebola zo strany arcibiskupa McCarricka doposiaľ zverejnená. Rovnako naň nereagovala ani Svätá stolica. 

Františkov list vatikánskym proliferom

Svoj vlastný list nedávno publikoval aj pápež František. V jeho prípade ide o text, ktorý bol zverejnený – ako býva zvykom – na oficiálnych stránkach Svätej stolice, a to v štyroch jazykových mutáciách: angličtine, francúzštine, taliančine a španielčine. Tento raz ide o list adresovaný predsedovi Pápežskej akadémie pre život pri príležitosti 25. výročia ustanovenia tejto inštitúcie. Ním je aktuálne arcibiskup Vincenzo Paglia, ktorého do tejto funkcie vymenoval v roku 2016 pápež František súčasne s jeho menovaním do funkcie veľkého kancelára Pápežského inštitútu Jána Pavla II. pre štúdium manželstva a rodiny, ktorý sa neskôr premenoval na Pápežský teologický inštitút Jána Pavla II. pre vedy o manželstve a rodine. 

Najnovší pápežov list je v latinčine nazvaný „Humana Communitas“, čo znamená „Ľudské spoločenstvo“. V texte upozorňuje na určitý paradox súčasnosti: „Ako sa mohlo stať, že zatiaľ čo v tom istom momente dejín, keď sú dostupné ekonomické a technologické prostriedky umožňujúce nám adekvátne sa postarať o náš spoločný domov a našu ľudskú rodinu, v poslušnosti Božiemu prikázaniu, tie isté ekonomické a technologické zdroje vytvárajú nám najhorkejšie rozdelenie a najhoršie nočné mory? Ľudia cítia akútne a bolestne, hoci často zmätene, duchovnú skľúčenosť alebo dokonca nihilizmus, ktorý podriaďuje život svetu a spoločnosti, v ktorej vládne tento paradox.“ 

Pápež ďalej v liste poznamenal, že súčasný stav ľudstva si vyžaduje „globálny prístup k otázkam, ktoré sa objavili prostredníctvom dialógu medzi rozličnými kultúrami a spoločnosťami, ktoré sú v dnešnom svete v čoraz užšom kontakte. Kiež by Akadémia pre život bola miestom odvážneho dialógu v službe spoločnému dobru. Povzbudzujem vás,“ napísal František, „aby ste sa nebáli poskytovať argumenty a formulácie, ktoré budú slúžiť ako základ interkultúrneho a medzináboženského dialógu, ako aj interdisciplinárnych výmen“. 
 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.