TopTip

Vatikánsky týždenník: Pápež v júli navštívi dve africké krajiny

Vatikánsky týždenník: Pápež v júli navštívi dve africké krajiny zdroj foto: pexels.com

Tlačová kancelária Svätej stolice vo štvrtok oznámila, že pápež František odcestuje v júli na apoštolskú cestu do Konžskej demokratickej republiky a do Južného Sudánu, a to na základe pozvania od hláv štátov a miestnych biskupov.

Pontifex často vyjadroval svoju blízkosť ľuďom v oboch krajinách, obetiam násilia, zdravotných problémov a politickej nestability. Najnovšie pápež František odsúdil útok ozbrojených milícií na tábor pre vnútorne vysídlené osoby na východe Konžskej demokratickej republiky. V nej žije 5,6 milióna vysídlených osôb, väčšina z nich vo východnej časti krajiny. S prezidentom krajiny Félixom Antoinom Tshilombo Tshisekedim sa pápež stretol v januári 2020. Počas stretnutia diskutovali najmä o ratifikácii Rámcovej dohody medzi Svätou stolicou a Konžskou demokratickou republikou, podpísanej v máji 2016.

Južný Sudán je najnovším štátom sveta, ktorý získal svoju nezávislosť v roku 2011. Od roku 2013 však krajina zažíva občiansku vojnu a devastáciu. Prezident Salva Kiir a bývalý vodca rebelov Riek Machar, jeho bývalý zástupca, sa zapojili do boja o moc, ktorý viedol k občianskej vojne, ktorá si vyžiadala 400 000 mŕtvych. V roku 2018 obe strany podpísali mierovú dohodu, ktorej cieľom je ukončiť vojnu. Odvtedy však v Južnom Sudáne nenastal mier, keďže dohody a zmluvy sa naďalej porušujú. Svätý otec v apríli 2019 pozval vodcov Južného Sudánu do Vatikánu na veľkonočný summit, pričom prítomných ohromil, keď si kľakol a pobozkal ich nohy v pokornej prosbe o mier. Po potvrdení návštevy bude František prvým pápežom, ktorý navštívi túto krajinu.

Nový zväzok zobraných spisov Josepha Ratzingera

Pár dní pred ohlásením tejto apoštolskej cesty bol vo Vatikáne verejne predstavený najnovší, v poradí už ôsmy zväzok Zobraných spisov Josepha Ratzingera. Vyšiel v nemeckom origináli a talianskom preklade. Jeho názov znie „Cirkev, znamenie uprostred národov“.

Obsahuje aj jeden z doposiaľ nepublikovaných textov Josepha Ratzingera pochádzajúci z rokov 1969 až 1970. Autor sa ňom zamýšľa nad úlohou chariziem v cirkvi. Zväzok vychádza, tak ako už tie predchádzajúce, vo Vatikánskom vydavateľstve. Ako pri jeho prezentácii vysvetlil páter Federico Lombardi, riaditeľ Nadácie Josepha Ratzingera – Benedikta XVI., ide o prvý z dvojice zväzkov, ktoré sa venujú téme ekleziológie, teda náuky o cirkvi. Na 950 stranách autor rozoberá rozličné ekleziologické aspekty, akými sú základy cirkvi, pápežský primát, spoločenstvo či synodalita.

Pôstne kázne Raniera Cantalamessu

V súvislosti so začiatkom pôstnej doby bude vo Vatikáne prebiehať cyklus kázní, ktoré odprezentuje kazateľ Pápežského domu, kardinál Raniero Cantalamessa. Bude venovaný mystagogickej katechéze o Eucharistii pod názvom „Vezmite a jedzte, toto je moje telo“.

Cykluje je rozvrhnutý do piatich piatkov od 11. marca do 8. apríla, vždy o 9. hodine v Aule Pavla VI. Uskutoční sa za účasti pápeža, kardinálov, arcibiskupov, biskupov a prelátov Rímskej kúrie, vrátane jej zamestnancov, predstaviteľov Governatorátu Mestského štátu Vatikán, vikariátu Rímskej diecézy, predstavených reholí, ako aj rímskych seminárov a kolégií.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa a più piani con garage nel seminterrato.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.