TopTip

Zo zahraničia
Vatikánsky týždenník: Reforma Rímskej kúrie speje pomaly do finále

Vatikánsky týždenník: Reforma Rímskej kúrie speje pomaly do finále František a Benedikt XVI. Zdroj: Vatican News

V uplynulom týždni vo Vatikáne pokračovalo zasadanie šesťčlennej Rady kardinálov so Svätým otcom ohľadom prípravy reformy Rímskej kúrie. Išlo v poradí už o 30. stretnutie tohto špeciálneho poradného zboru pápeža, ktorý funguje od jeho nástupu do funkcie rímskeho biskupa v roku 2013. 

Hlavným bodom programu boli diskusie nad pracovným návrhom textu dokumentu s názvom Praedicate evangelium, ktorý bol zaslaný na pripomienkovanie biskupským konferenciám celého sveta, synodám východných katolíckych cirkví, konferenciám vyšších rehoľných predstavených a tiež niektorým pápežským univerzitám.

Spomenuté inštitúcie už postupne zasielajú do Ríma svoje pripomienky a návrhy. Podľa slov sekretára Rady kardinálov, Mons. Marcella Semerara, návrhy a príspevky k pracovnej verzii apoštolskej konštitúcie už zaslali takmer všetky úrady Rímskej kúrie. Rada ešte čaká na niektoré biskupské konferencie a inštitúcie, ktoré z objektívnych príčin nestihli termín zaslania odpovede. Najneskôr do konca kalendárneho roka sa dopracovaný text dostane do rúk pápeža Františka, ktorému prislúcha rozhodnutie o  jeho schválení. 

V pracovnom texte sa nachádzajú aj niektoré aspekty ochrany života, životného prostredia a kultúry, a tiež je v ňom pozornosť venovaná športu. Zohľadňuje sa taktiež prítomnosť žien nielen ako členiek dikastérií a úradov, ale aj v manažérskych pozíciách. Návrh textu neobsahuje normu, ktorá by sa týkala emeritného pápeža, keďže v jeho osobe nejde o súčasť Rímskej kúrie. Najbližšie zasadnutie Rady kardinálov sa bude konať v dňoch 17. až 19. septembra tohto roku. 

Pozornosť médií bola v týchto dňoch venovaná aj emeritnému pápežovi Benediktovi XVI. Veľkú prílohu o jeho aktivitách na odpočinku mu venoval taliansky denník Corriere della Sera, ktorého novinár Massimo Franco strávil s bývalou hlavou cirkvi niekoľko hodín. „Jednota cirkvi je vždy v ohrození, po stáročia. Tak je to v jej dejinách po celú dobu. Vojny, interné konflikty, odstredivé tendencie, nebezpečenstvo schizmy,“ tak reagoval emeritný pontifik na obavy týkajúce sa cirkvi. Benedikt XVI. však podľa Franca spomínané obavy prijíma s nezlomnou dôverou, pretože „nakoniec vždy preváži vedomie, že cirkev musí zostať jednotná. Jej 
jednota je totiž vždy silnejší ako zvady a interné konflikty.“ 

Známy denník taktiež informoval, že pápež František svojho predchodcu navštevuje častejšie, než sa o tom oficiálne referuje v médiách. Kritikom súčasného pápeža, ktorí často zúfalo hľadajú nejaké Ratzingerovho vyjadrenia, ktoré by mohlo znieť ako kritika terajšieho 
pontifikátu, odkazuje emeritný pápež neúprosne: „Pápež je jeden, a tým je František.“ 

Nebol to iba Massimo Franco, kto mal nedávno možnosť diskutovať s emeritným pápežom. Jeho ďalším návštevníkom bol aj Rosario Vitale, ktorý pred časom publikoval knihu o dejinách pápežských rezignácií. Kniha s venovaním „Benediktovi XVI., prostému a pokornému robotníkovi v Pánovej vinici,“ ako pápež Benedikt XVI. sám seba označil vo svojom 
prvom príhovore po zvolení na Petrov stolec, je tiež osobným výrazom vďačnosti autora za pápežský dišpenz, ktorý mu umožnil vstúpiť do seminára.

Autor, prekonávajúci s mimoriadnou húževnatosťou svoje fyzické ťažkosti, sa vo Vatikánskych záhradách osobne stretol s emeritným pápežom a mal príležitosť pohovoriť s ním o viere a povolaní. Nová publikácia je analýzou rezignácií hláv cirkvi, najmä pokiaľ ide o historické a právnické porovnanie prípadu pápeža sv. Celestína V. z konca 13. storočia a práve Benedikta XVI. z roku 2013. Kniha vydaná nakladateľstvom Aracne bola predstavená v poslaneckej snemovni  talianskeho parlamentu v Ríme. 

Text Rosaria Vitaleho je rozčlenený do troch kapitol. V prvej autor mapuje dejiny rezignáciou na pápežský trón v priebehu dejín, druhá rozoberá podobnosti a rozdiely medzi abdikáciou Celestína V. a pápeža Ratzingera, ku ktorej došlo 11. februára 2013. Posledná kapitola analyzuje z kanonického hľadiska status a titul pápeža, ktorý odišiel z úradu.

Úvodnú štúdiu nazvanú „Renuntiatio papae: vláda a služba v cirkvi“ napísal do knihy profesor práva Valerio Guigliotti z Turínskej univerzity. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.