TopTip

Zo zahraničia
Vatikánsky týždenník: Tretí list arcibiskupa Vigana

Vatikánsky týždenník: Tretí list arcibiskupa Vigana Emeritný arcibiskup Carlo Maria Vigano. Foto: Catholic Herald

Tento týždeň v piatok bol na webových stránkach talianskeho vatikanistu Marca Tosattiho zverejnený v poradí už tretí otvorený list arcibiskupa Carla Maria Vigana, emeritného apoštolského nuncia v USA. Týmto svojím listom pokračuje vo svojej otvorenej kritike pápeža Františka a reaguje zároveň na nedávny otvorený list kardinála Ouelleta, ktorým tento prefekt Kongregácie pre biskupov odpovedal verejne na jeho pred časom zverejnené obvinenia. Vo svojom najnovšom liste arcibiskup Vigano píše, že „nástupca apoštola Petra nedbalo vykonáva svoje hlavné poslanie, totiž utvrdzovať svojich bratov vo viere a v riadnej morálnej náuke. Keď teda zhoršuje krízu protichodnými alebo zavádzajúcimi tvrdeniami o tejto náuke, zmätenie je ešte horšie“. Súčasne sa bývalý nuncius pokúša v niekoľkých rozsiahlych bodoch vysvetliť presný chronologický postup udalostí v neslávne známej kauze dnes už bývalého kardinála McCarricka. Usiluje sa presvedčiť čitateľov o tom, že tvrdenia kardinála Oulleta nie sú korektné.

Arcibiskup Viganò píše, že „McCarrick bol súčasťou siete biskupov propagujúcich homosexualitu, a ktorí využívali svoje kontakty na pápeža Františka, aby ovplyvňovali biskupské menovania a aby tak chránil samých seba pred spravodlivosťou a posilňovali homosexuálnu sieť v hierarchii a v cirkvi. Pápež František sám buď sa buď podieľal na tejto korupcii, alebo – vediac o tom, čo robí – je vážne nedbalý a zlyhávajúci v oponovaní týmto snahám a v ich vykoreňovaní,“ uvádza arcibiskup Viganò.

Zároveň pokračuje vo svojich konšpiráciách týkajúcich sa homosexuálnych osôb v cirkevnej hierarchii, keď uvádza, že v rámci verejných protestov voči jeho osobe sa z jeho pohľadu objavili dva zanedbania, „dva dramatické mlčania“. Prvým je z jeho pohľadu ticho, ktoré sa rozhostilo v prípade obetí sexuálnych zneužívaní. Tým druhým je, ako sa sám domnieva, „relevantný dôvod, prečo je tu tak mnoho obetí, totiž že ide o korumpujúci vplyv homosexuality v kňazstve a v hierarchii. (...) Pokiaľ ide o toto druhé mlčanie, táto veľmi vážna kríza,“ píše arcibiskup, „nemôže byť poriadne vyriešená bez toho, pokiaľ nebudeme veci pomenúvať pravými menami. Táto kríza je spôsobená metlou homosexuality, a to svojimi aktérmi, motívmi i odporom k reforme. Nie je to zveličenie keď povieme, že homosexualita sa stala pliagou v klére a môže byť odstránená iba duchovnými zbraňami. Je to veľké pokrytectvo odsudzovať zneužívanie, tvrdiť, že plačeme kvôli obetiam zneužívania a pritom odmietať koreň, ktorý tieto sexuálne zneužívania spôsobil: homosexualitu. Je to pokrytectvo odmietať rozoznať, že táto metla je zodpovedná za vážnu krízu v duchovnom živote kléru a v zlyhávaní vykonávať kroky nevyhnutné k jej potlačeniu“.

Arcibiskup Viganò ďalej vo svojom treťom otvorenom liste, ktorý nemá konkrétneho adresáta, polemizuje aj s pápežom Františkom a jeho rétorikou, keď uvádza: „Je známe, že homosexuálni predátori sa pokúšajú zneužívať klerické privilégium vo svoj prospech. Ale tvrdiť, že kríza je spôsobená klerikalizmom, to je sofizmus. (...) Odsudzovať homosexuálnu korupciu a morálnu zbabelosť, ktorá jej umožňuj prekvitať sa dnes nestretáva s ocenením, a to ani v najvyšších sférach cirkvi. Nie som prekvapený, že tým, že poukazuje na tieto pliagy som obviňovaný z nelojálnosti k Svätému otcovi a z podnecovania otvorenej a škandálnej rebélie. Avšak rebélia by mala obsahovať podnecovanie ostatných k tomu, aby zvrhli pápežstvo. K ničomu takému však ja nenabádam. Modlím sa každý deň za pápeža Františka – viac než za ktoréhokoľvek iného z pápežov. Žiadam, vskutku čestne prosím, aby Svätý otec čelil svojim záväzkom, ktoré na seba sám prevzal tým, keď sa stal nástupcom Petra,“uvádza v závere svojho najnovšieho otvoreného listu arcibiskup Carlo Maria Viganò.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.06.2019

 • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na jún: Za kňazov, aby sa striedmym a pokorným životom zasadzovali za účinnú solidaritu s najchudobnejšími
 • Úmysel KBS na jún: Aby sme mali dostatok duchovných povolaní a aby sme svojimi modlitbami vždy podporovali našich biskupov, kňazov, diakonov a zasvätených v ich službe
 • Modlí sa o. Ján Krupa.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.