TopTip

Vatikánsky týždenník: V auguste bude nové kardinálske konzistórium

Vatikánsky týždenník: V auguste bude nové kardinálske konzistórium zdroj foto: pexels.com

 

Predminulú nedeľu sa o prekvapenie svetovej verejnosti a pozorovateľov vatikánskeho diania postaral sám pápež František, keď pri modlitbe „Raduj sa, nebies Kráľovná“ oznámil konzistórium spojené s vymenovaním nových členov kardinálskeho zboru. To sa bude konať na sklonku leta 27. augusta. Vymenovaných bude až 21 nových kardinálov, z ktorých piati budú mať v čase kreovania už 80 rokov, a teda sa nebudú môcť zúčastniť prípadného konkláve.

Medzi vymenovanými je napríklad súčasný prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, anglický arcibiskup Artur Roche, prefekt Kongregácie pre klérus Lazzaro You Heung-Sik, diecézny biskup amerického San Diega Robert Walter McElroy, ale aj biskup Giorgio Marengo, pôvodom z Talianska, ktorý pôsobí ako apoštolský prefekt mongolského Ulanbátaru. Ten sa zároveň vo veku 47 rokov stane najmladším členom kardinálskeho kolégia.

Po konzistóriu bude celkovo 132 kardinálov s právom voliť v konkláve, teda o 12 viac, než je hranica 120 ustanovená sv. Pavlom VI., pôvodne uvažovaná ako horná hranica. Od konca augusta bude teda celkovo 83 kardinálov – voličov kreovaných súčasným pápežom, čo tvorí 62 % všetkých kardinálov – voličov v prípadnom budúcom konkláve. Do konca tohto roku šesť kardinálov dovŕši vek 80 rokov, čím stratia právo voliť.

Okrem kreovania nových kardinálov pápež taktiež zvolal všetkých členov kardinálskeho zboru, aby sa v dňoch 29. až 30. augusta, teda bezprostredne po konzistóriu, zúčastnili diskusie nad novou apoštolskou konštitúciou Praedicate evangelium, ktorá nadobúda účinnosť práve dnes na slávnosť Turíc a reformuje Rímsku kúriu. Ako poznamenávajú vatikanisti, takáto široká monotematická diskusia na žiadosť pápeža medzi kardinálmi neprebehla už dlhých sedem rokov. A súčasne dodávajú, že 85-ročný pontifik zvolil zvolanie konzistória v auguste, teda v netradičnom termíne. Posledná takáto udalosť sa odohrala 24. augusta 1807, keď Pius VII. vymenoval Francesca Guidobona Cavalchiniho za kardinála in pectore. Tento krok bol zverejnený až neskôr v roku 1818.

Ako napísal taliansky vatikanista Andrea Gagliarducci, niektorí pozorovatelia špekulujú, že by pápež František mohol ukončiť spomínané diskusné stretnutie s kardinálmi oznámením svojej rezignácie. Bolo by to určite pozoruhodné gesto, ktoré by vyslalo posolstvo, že po splnení mandátu – a mandátom pápeža Františka je predovšetkým kuriálna reforma – možno úrad opustiť. Táto hypotéza sa však zatiaľ, ako zdôrazňuje Gagliarducci, zdá nepravdepodobná. V každom prípade však nadchádzajúce konzistórium posiela veľa silných posolstiev.

Pápež František nateraz úplne zrušil myšlienku tzv. kardinálskych diecéz, čiže takých, ktoré boli v minulosti prakticky automaticky spojené s arcibiskupom v kardinálskej hodnosti. Bez kardinálov tak zostávajú významné arcidiecézne stolice vrátane Milána, Benátok, Krakova, Paríža, Los Angeles či San Francisca. Naopak, František sa snažil rozšíriť globálnu reprezentatívnosť kolégia kardinálov. Výsledkom je, že Paraguaj, Východný Timor a Singapur budú mať po prvýkrát svojho kardinála.

Pokiaľ ide o kontinenty, bude mať Stredná Amerika piatich kardinálov, Južná Amerika 14 a Európa 52 kardinálov. 27. augusta bude počet kardinálov – voličov, ktorých kreoval pápež František 83, ďalej 38 kreovaných Benediktom XVI. a 11 pápežom sv. Jánom Pavlom II. Na konci roka 2022 sa kvóta zníži na 82, 34 a 10. Pápež František zároveň na celkovo ôsmich konzistóriách vytvoril až 27 kardinálov nad 80 rokov, čo je rekord: Benedikt XVI. kreoval 16 kardinálov nad 80 rokov v piatich konzistóriách a Ján Pavol II. 20 v deviatich konzistóriách. Pre súčasného pápeža, ktorý v marci vstúpil už do desiateho roku svojho pontifikátu, je konzistórium taktiež jazykom, ktorým sa hovorí aj prostredníctvom výberu kardinálov nad 80 rokov, čím sa oceňuje prínos daných mužov v ich práci pre cirkev.

Pápež František používa konzistóriá zároveň aj ako formu vlády. Dôležitým kritériom je reprezentatívnosť, kde pontifik dramaticky rozšíril volebné zastúpenie krajín. Po augustovom konzistóriu bude v kolégiu kardinálov zastúpených 18 krajín, ktoré predtým nikdy nemali kardinála.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Interesante casa con buhardilla y garaje.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.