TopTip

Zo zahraničia
Vatikánsky týždenník: Vatikán priateľský k životnému prostrediu

Vatikánsky týždenník: Vatikán priateľský k životnému prostrediu Pápež František s novým hovorcom Matteom Brunim.

V predchádzajúcich dňoch sa už zrejme definitívne uzavrelo niekoľko týždňov trvajúce provizórium na poste tlačového hovorcu Svätej stolice. Po tom, čo bol niekoľko mesiacov, od konca minulého roka, dočasným hovorcom Talian Alessandro Gisotti – nastúpivší na tento post po nečakanom odchode Američana Grega Burkea a jeho zástupkyne, Španielky Palomy Garcíe Ovejerovej, bol pápežom Františkom vymenovaný 42-ročný Talian Matteo Bruni, narodený v Anglicku. Ten už desať rokov zaisťuje pre Svätú stolicu organizáciu kontaktov s novinármi.

Do novej funkcie nastúpi už v pondelok 22. júla. František zároveň vymenoval aj dvoch zástupcov Dikastéria pre komunikáciu, ktorými sú Sergio Centofantia a Alessandro Gisotti. Od roku 2018 je na čele celého tohto dikastéria Paolo Ruffini. Rovnako od minulého roka za obsahovú a žurnalistickú stránku vatikánskych mediálnych kanálov zodpovedá edičný riaditeľ Andrea Tornielli. 

Nový hovorca Matteo Bruni sa narodil 23. novembra 1976. Je ženatý a má jednu dcéru. Doktorát v odbore moderných a súčasných jazykov a literatúry získal na Univerzite La Sapienza v Ríme. Okrem taliančiny ovláda angličtinu, španielčinu a francúzštinu. V Tlačovom stredisku Svätej stolice pracuje už desať rokov. Venoval sa doposiaľ akreditáciám novinárov a od roku 2013 prevzal zodpovednosť za organizáciu účasti novinárov a ich sprevádzanie pri letoch na apoštolské cesty mimo územia Talianskej republiky. Od roku 2016 bol koordinátorom sektora mediálnych operácií a akreditácie tlačového strediska a mal na starosti účasť novinárov na rozličných podujatiach Jubilejného roku milosrdenstva. 

Okrem tejto informácie, takej zásadnej pre vatikánsku komunikáciu, poteší aj správa o ekologickej citlivosti Mestského štátu Vatikán. Ten totiž priebežne znižuje spotrebu plastov a plánuje, že do konca tohto roka sa ich zbaví úplne. K zmene mentality jednoznačne prispieva 
encyklika pápeža Františka Laudato Si' z roku 2015 venovaná starostlivosti o náš spoločný domov, pre tlačovú agentúru ANSA to vysvetlil Ignacio Tornini zodpovedný za údržbu Vatikánskych záhrad a zvoz komunálneho odpadu. 

Ekologickejšie správanie Vatikánu

Ako dodal, vatikánska samoobsluha prestala s predajom jednorazových plastových výrobkov, a preto počíta s tým, že existujúce zásoby sa do konca roka vyčerpajú. Príkladné je tiež triedenie odpadu, ktoré sa Vatikánu darí na 55%, pričom štátna správa plánuje, že za tri roky sa dospeje ku 3/4 podielu na celkovom objeme odpadu.

Vatikán odpadky spracováva na vlastnej skládke, ktorá je otvorená od roku 2016 a umiestnená vo Vatikánskych záhradách. Prevažná väčšina odpadu (až 98%) z jednotlivých vatikánskych pracovísk prichádza už vytriedená. Problematické je spracovanie odpadkov z námestia sv. Petra, ktoré spadá do správy mestského štátu a veľkou mierou sa podpisuje pod množstvom zmiešaného odpadu. Vatikán na námestí však inštaloval aspoň zvláštne odpadkové koše na plasty, ktorých sa denne nazbiera až desať  kilogramov. 

Organický odpad a veľká časť záhradného odpadu (spolu až 400 ton ročne) sa v mestskom štáte kompostuje. Vzniknutý kompost sa využíva na kvalitné hnojenie ako vo Vatikánskych záhradách, tak aj na poľnohospodárskom statku v pápežskej rezidencii v Castel Gandolfe. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.12.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na december: Aby sa každý štát rozhodol urobiť všetko potrebné pre lepšiu budúcnosť mladých, najmä trpiacich
  • Úmysel KBS na december: Aby narodenie Spasiteľa, ktoré prinieslo radosť celému svetu, zažiarilo v srdciach všetkých ľudí a šírilo lásku a pokoj po celom svete
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božie požehnanie pre moje dcéry Beatku a Julku, aby si našli dobrých kresťanských manželov. Mama
  • Aby môj synček Gabriel mal kamarátov, lebo sa cíti v škole sám a aby sa mu v škole darilo. Michaela
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.