TopTip

Vďaka, drahý Georg, za všetko...

Vďaka, drahý Georg, za všetko... Bratia Ratzingerovci počas prechádzky vo vatikánskych záhradách.

„Vďaka, drahý Georg, za všetko, čo si urobil, čo si vytrpel a čo si mi dal.“

Aj týmito slovami sa rozlúčil emeritný pápež Benedikt XVI. so svojím starším bratom Mons. Georgom Ratzingerom v liste, ktorý prečítali počas jeho pohrebu v Regensburgskej katedrále v stredu 8. júla. Benedikt XVI. sledoval obrady z Vatikánu prostredníctvom priameho prenosu.

Georg Ratzinger nás na ceste do večnosti predišiel v požehnanom veku 96 rokov.

Pekný nekrológ o staršom rodnom bratovi Benedikta XVI. napísal kardinál Gerhard Ludwig Mueller, ktorý bol pred svojím pôsobením v Ríme biskupom v Regensburgu, kde Georg Ratzinger celé tri desaťročia viedol tamojší dómsky zbor.

Kardinál si zaspomínal:

„Keď som sa v novembri 2002 stal regensburským biskupom, spoznal som veľmi dobre zbormajstra dómu Georga Ratzingera aj osobne. Často bol mojím hosťom v biskupskom sídle, rovnako často som ho aj ja navštevoval pri rôznych príležitostiach v jeho byte v Luzengasse. Naposledy sme sa videli v Ríme pri jeho bratovi Josephovi, emeritnom pápežovi Benediktovi XVI., začiatkom tohto roka, krátko pred vypuknutím koronakrízy.“

Na základe mnohých stretnutí a osobných skúsenosti kardinál Mueller nadobudol presvedčenie, že „Georg Ratzinger bol hlboko úprimný človek, presvedčený kresťan, chápavý dušpastier a geniálny umelec, pre ktorého hudba nebola zábavou, ktorú vzťahoval na seba, ale uctievaním Boha.“

Podľa slov kardinála Muellera v ostatnom období to najhlbšie o „teológii cirkevnej hudby“ napísal Georgov brat Joseph Ratzinger. V tom môžeme spoznať aj program, ktorý nasledoval Georg Ratzinger ako cirkevný hudobník pri regensburskom dómskom zbore a v rámci svojho pôsobenia na Vysokej škole cirkevnej hudby v Regensburgu.

Najdlhšiu časť svojej profesionálnej činnosti venoval Georg Ratzinger v rokoch 1964 – 1994 dirigovaniu Regenburskému katedrálnemu zboru. Tento sa so svojím koncertným zborom a obidvoma detskými zbormi ľudovo nazýva aj Regensburské dómske vrabce (Regensburger Domspatzen).

Chlapčenský zbor, ktorý založil už svätý regensburský biskup Wolfgang v roku 975, dokázal Georg Ratzinger – v podobe koncertného zboru – veľkými koncertnými cestami do zahraničia priviesť k svetovej sláve.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.