TopTip

Vedenie Katolíckej univerzity sa stretlo s vedením ministerstva školstva

Vedenie Katolíckej univerzity sa stretlo s vedením ministerstva školstva TK KBS

Vedenie Katolíckej univerzity v Ružomberku sa stretlo s vedením ministerstva školstva. Diskutovali najmä o novele vysokoškolského zákona, no rektor zároveň ministrovi a štátnym tajomníkom priblížil činnosť univerzity v Ružomberku, jej zameranie, ako aj súčasné postavenie univerzity v celoslovenskom meradle. 

Veľký kancelár Katolíckej univerzity, košický arcibiskup metropolita Bernard Bober je rád, že si ministerstvo školstva všimlo aj Katolícku univerzitu, ktorej zriaďovateľ je iný ako pri všetkých ostatných školách. „Je to naša univerzita, verejná univerzita a zároveň konfesijná náboženská, a tak sme mu pripomenuli, že pri tvorbe novej legislatívy, nového vysokoškolského zákona, aby práve zriaďovateľ nebol nejako odsunutý nabok a rozhodoval nielen pri zriadení, ale pri aj správaní tejto univerzity, takže by mal mať kreslo aj zriaďovateľ v správnej rade. Toto prijal a myslím, že nájdeme spôsob, ako zohľadniť aj zriaďovateľa, teda Konferenciu biskupov Slovenska,“ povedal arcibiskup Bober.
Rektor Katolíckej univerzity Jaroslav Demko sa prikláňa k názoru rektorskej konferencie, ktorá spočiatku rázne odmietla návrh ministerstva a považovala ho za nedostatočný. „Novela by bola žiadúca, ale v tejto podobe nie je to najšťastnejším riešením, pretože zdá sa, že tam ide o obmedzenie samosprávnych práv a to by bolo na škodu veci, lebo bolo to vydobyté pred tridsiatimi rokmi a teraz ako by išlo o spätný proces ako o poslednej kompetencii štátu. A si myslíme, že univerzity sú na to dosť kompetentné, aby si dokázali svoje veci riešiť samé,“ zdôraznil.
Podľa štátneho tajomníka ministerstva školstva Ľudovíta Paulisa, nikdy nebolo a nebude snahou rezortu politizovať vysoké školstvo. „Je naším záujmom, aby boli dostatočné poistky, aby k politizácii ani nemohlo dôjsť,“ zdôraznil.
Ministerstvo prisľúbilo o novele aj ďalšie diskusie, najmä na úrovni rektorskej konferencie, ktorá združuje rektorov a je zároveň hlasom univerzít.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 21.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.