TopTip

Veriaci z troch štátov sa opäť stretli pri svätej omši so svojimi biskupmi na Trojmedzí

Veriaci z troch štátov sa opäť stretli pri svätej omši so svojimi biskupmi na Trojmedzí TK KBS

Veriaci z troch štátov sa opäť stretli pri svätej omši so svojimi biskupmi na Trojmedzí. Stretnutie zorganizovala cez víkend Žilinská diecéza. Zo slovenskej strany sa začínalo pri Kostole Svätých Petra a Pavla v Čiernom. Svätá omša sa slávila na hranici Slovenska, Poľska a Česka, v českom jazyku, homíliu predniesol žilinský biskup Tomáš Galis, na konci sa prihovoril biskup z Bielska-Bialej. Po skončení svätej omše bol pripravený kultúrny program. „Trojmedzie je výnimočná záležitosť. Kedy si som bol na podobnom stretnutí na Monte Lussari na taliansko-rakúsko-slovinských hraniciach. No a mne sa to tak páčilo, že keď som sa stal biskupom v Žiline, som zorganizoval stretnutie na Trojmedzí. Napísal som najprv biskupom a prišla hneď kladná odpoveď. Následne aj predstaviteľom vojvodstiev a samosprávnych krajov abcí, farnosti okolo.  Teraz sme mali stretnutie dvanástykrát. Bolo veľmi pekné, veľmi pekná účasť a myslím, že je z toho radosť. Boli sme tam biskupi z poľskej strany, aj z českej aj zo slovenskej. Keď to ľudia vidia, oni sa rovnako tešia,“ povedal biskup Galis.
Trojmedzie symbolicky spája tri krajiny - Slovensko, Českú a Poľskú republiku. Jeho bod leží v rovnoramennom trojuholníku, ktorého vrcholy od roku 1955 tvoria 240 centimetrov vysoké žulové monolity, osadené do podstavcov. Tradícia pútí sa začala po vzniku Žilinskej diecézy.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.12.2021

  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • O dar viery pre synčeka, milosť obrátenia pre manželku, pokoj v rodine a záchranu bohuznámeho manželstva. Jano
  • O uzdravenie nevesty Janky a vnučky, o Božie požehnanie celej rodiny. (Anna)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.