TopTip

Viac ako 1,1 milióna veriacich si v Belehrade prišlo uctiť relikviu z Athosu

Viac ako 1,1 milióna veriacich si v Belehrade prišlo uctiť relikviu z Athosu

Svätý pás Bohorodičky si v Belehrade prišlo uctiť viac ako 1,1 milióna veriacich. Relikvia, ktorá je uchovávaná v kláštore Vatopedi na hore Athos, bola od 20. mája do 5. júna vystavená v Katedrále svätého Sávu. Pôvodne mala byť relikvia vrátená 29. mája, lehotu však dvakrát predlžili pre veľký záujem pútnikov.

Srbský patriarcha Porfirije v sprievode viacerých biskupov Srbskej pravoslávnej cirkvi a srbský prezident Aleksandar Vučić privítali 20. mája na letisku v Belehrade relikviu, ktorú priniesol predstavený kláštora Vatopedi, Ephraim. Porfirije pripomenul, že svätý pás bol určitý čas uchovávaný v Belehrade, neskôr ho však knieža Lazar odovzdal kláštoru Vatopedi. Vatopedi je úzko spätý so srbským národom, keďže tam ako mních žil svätý Sáva, rovnako ako jeho otec, svätý Simeon. Po šiestich storočiach táto relikvia pripomína „lásku svätého kniežaťa Lazara k svojej vlasti a svojmu národu, ale aj povedomie, že všetko dobré, každá krása, hojnosť, pravda a spravodlivosť spočívajú na neotrasiteľnom základe, ktorým je Ježiš Kristus.“

Na Porfirijove slová vďaky mníšsky predstavený Ephraim odpovedal slovami, že s „veľkou horlivosťou“ prijal patriarchovo pozvanie do Belehradu, aby svätý pás po mnohých storočiach navštívil Belehrad. Je to „povinnosť a potreba“, týmto spôsobom sa uctí knieža Lazar, ktorý bol svätorečený ako veľkomučeník. Srbskému národu predstavený kláštora sľúbil „veľkú útechu“ a potvrdil divotvornú moc tejto relikvie.

Prezident Vučić označil príchod svätého pásu za „veľkú poctu a nádej pre srbský národ“. Prezident verí, že svätý pás prinesie zázraky, „v ktoré dúfame, aby sme dokázali srbskú loď doviesť do pokojného prístavu“. Vočić poukázal na to, že relikvia doteraz zriedka opúšťala Athos, čo podčiarkuje význam tejto udalosti.

Na sviatok Nanebovstúpenia Pána, ktorý sa v Srbsku v súlade s juliánskym kalendárom slávil 21. mája, bola relikvia v Belehrade nesená na čele tradičného sprievodu. Na sprievode sa popri mnohých veriacich a duchovných zúčastnili aj viacerí srbskí ministri, zástupcovia polície a armády.

Vystavenie relikvie vyvolalo značný mediálny ohlas. Viacerí duchovní hovorili v médiách o význame svätého pásu, o viere a cirkvi, ako aj o úzkom vzťahu Srbska s kláštorom Vatopedi. Na konci mája predstavený Ephraim vyhlásil, že kláštor Vatopedi odovzdá Srbskej pravoslávnej cirkvi všetky dary veriacich, ktoré boli venované počas vystavenia relikvie. Patriarcha Porfirije poďakoval mníchom z Vatopedi a informoval veriacich, že tieto dary budú použité na podporu srbských rodín v Kosove a na ďalšie humanitárne účely.

Zdroj: https://www.kathpress.at/goto/meldung/2589650/mehr-als-11-mio.-glaeubige-besuchten-athos-reliquie-in-belgrad

Podobné články

Počúvajte naživo

Potrebujeme vás!
Potrebujeme vás!
Vyzbieraných je 2886 €

Celková čiastka

6000 €

Zostávajúci čas

9 dní

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio Chcem byť patrónom Rádia Lumen

Táto stránka používa cookies

Súbory cookie používame na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránok, na poskytovanie funkcií sociálnych médií a na vylepšenie a prispôsobenie obsahu a reklám. Viac o cookies