TopTip

Viedenský arcibiskup: Nech sa vieme v kostoloch nadýchnuť

Viedenský arcibiskup: Nech sa vieme v kostoloch nadýchnuť

V súvislosti s teroristickými útokmi z 2. novembra vo Viedni poskytol miestny arcibiskup kardinál Christoph Schönborn rozhovor pre rakúsku štátnu televíziu ORF. Odporúčal nereagovať na nenávisť nenávisťou a zdôraznil dôležitosť zachovať v tejto náročnej situácii prístup ľudí do kostolov na stíšenie a modlitbu. Pripomeňme, že útok sa stal v predvečer začiatku opätovného uzavretia krajiny z dôvodu pandémie COVIDu-19.

- Teroristi chcú častokrát zasievať strach a vytvárať rozdelenia v spoločnosti. Ako sa dá tomuto čeliť?

Kard. Schönborn: „Už viac než 40 rokov sme v Rakúsku neboli svedkami žiadneho teroristického útoku. Ak si dobre pamätám, posledným veľkým teroristickým činom bol atentát na synagógu Seitenstettengasse (neďaleko sa začala aj prvá streľba pri včerajšom útoku, pozn. red.) v roku 1981, čiže takmer pred 40 rokmi. Žijeme v krajine, kde je situácia veľmi vyrovnaná a ľudia zažívajú veľký blahobyt a kde, vďaka Bohu, sa všetci máme dobre. Už sme si aj navykli na skutočnosť, že žijeme v bezpečnej krajine.
Moja odpoveď na otázku je, že nenávisť nikdy nemôže byť odpoveďou. Pretože nenávisť plodí nenávisť a toto je to, čo sme zažívali počas tejto hrozivej noci. Aj keď sa môže prejaviť nejaká neopísateľná nenávisť u jednotlivca, či u viacerých, takže sa divošsky rozzúri a zaútočí na nevinné osoby, zabíja ich a spôsobuje im ťažké zranenia, každopádne odpoveďou na túto slepú nenávisť nemôže byť ďalšia nenávisť. Toto je pre mňa ten najdôležitejší odkaz.“

- Mnoho ľudí je ešte stále neistých, majú strach. Do akej miery môžu dať kostoly útechu a povzbudenie v týchto ťažkých časoch?
- Kard. Schönborn: „Pre nás je veľmi dôležité, aj napriek izolácii, aby kostoly zostali otvorené, aby jednoducho existovalo miesto, kde sa možno ísť zhlboka nadýchnuť a vysloviť tichú modlitbu. V tomto je skutočná útecha. Prajem to predovšetkým príbuzným tých, čo boli tej noci zabití, prajem to všetkým zraneným a prajem to všetkým nám.
Pretože ak sme dobrí jeden voči druhému a neupadáme do paniky a do strachu z druhého, nie ako spoločnosť uzatvárajúca sa v strachu, ale keď dokážeme mať to cítenie, aké charakterizovalo Rakúšanov v posledných desaťročiach – zhovárať sa navzájom, zbližovať sa, a teraz pri pandémii, aj keď vždy s udržiavaním odstupu, mať srdce pre blížneho – pokým je toto ľudské teplo v spoločnosti silnejšie než chlad nenávisti, nemusíme malomyseľnieť.“

Viedenský arcibiskup v rozhovore zároveň potvrdil, že za obete teroristického útoku bude dnes popoludní svätá omša v Dóme sv. Štefana. Z dôvodu pandémie bude fyzická účasť na nej obmedzená, no budú ju prenášať médiá. Všetci ju tak budú môcť sledovať a pocítiť úľavu, vyslovil svoju túžbu kardinál Schönborn. Podelil sa aj s vlastným bezprostredným prežívaním rozrušenia počas uplynulej noci.

Kard. Schönborn: „Musím povedať, že som to pocítil v túto noc, hrôzostrašné správy tohto druhu destabilizujú. Len pred chvíľou som vstúpil do kaplnky a snažil som sa nájsť trochu vnútorného pokoja a modlil som sa za ľudí, za pohotovostné služby, ktorí sú plne nasadení a riskujú svoj život pre našu bezpečnosť.“

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.