TopTip

Z domova
Vladyka Chautur: Musíme chrániť obete, až potom reputáciu

Vladyka Chautur: Musíme chrániť obete, až potom reputáciu

"Musíme chrániť obete, až potom reputáciu." Aj to sú slová gréckokatolíckeho košického eparchu Milana Chautura, ktorý čelí v týchto dňoch medializovaným obvineniam zo sexuálneho obťažovania.  Svoju vinu popiera a verí, že pravda vyjde na povrch. Podporu mu vyjadrujú aj mnohí veriaci, dnes v piatok 21.9.2018 vyhlásili aj Deň modlitby a pôstu za vladyku Milana. 

Podrobnejšie sme sa na celú situáciu pozreli v dnešnej rubrike Z politiky a spoločnosti, ktorú si aj s vyjadrením vladyku Milana Chautura môžete VYPOČUŤ TU.

S témou prišiel ako prvý DenníkN, ktorý priniesol rozhovor so suspendovaným kňazom Miroslavom Kocúrom. Ten tvrdil, že vie o slovenskom biskupovi, ktorý zneužíval deti. Košická eparchia na druhý deň vydala vyhlásenie, v ktorom ozrejmila niekoľko faktov. Podľa neho v novembri 2017 bola na Eparchiálny úrad v Košiciach ohlásená návšteva veriacich s gratuláciou k jubileu vladyku Milana Chautura. Bola spojená so žiadosťou, aby mohla byť zaznamenaná pre televízny program Návraty a stretnutia. V skutočnosti však prišla len jedna pani s kameramanom. Tá v závere stretnutia obvinila vladyku Chautura zo sexuálneho obťažovania v čase jej detstva. Ten toto obvinenie jednoznačne odmietol. Následne sa pani obrátila aj na políciu. Biskup sa podrobil vyšetrovaniu a polícia vo veci koná. Vedomosť o tom, či spomenutá pani kontaktovala aj príslušné Vatikánske úrady, ktoré sú pri takýchto obvineniach kompetentné z hľadiska cirkevného práva, Eparchiálny úrad nemá.

Vladyka Milan Chautur v prvom rade obvinenie jednoznačne odmieta a verí, že pravda v celej veci vyjde na povrch. V rozhovore pre Tlačovú kanceláriu konferencie biskupov Slovenska povedal, že sa ničoho takého nedopustil a nebránil sa ani vyšetrovaniu polície, pretože nemá čo skrývať. Váži si všetku podporu, ktorú mu prejavili tisícky ľudí. Zároveň však prosí o zachovanie pokoja. Nechce totiž, aby sa kvôli tomuto prípadu prehĺbili obavy skutočných obetí z nahlásenia zneužitia. Tie podľa neho treba chrániť v prvom rade. Znamená to, že pri každom prípade zneužívania sa Cirkev podľa neho musí na prvom mieste pýtať nie ako chrániť vlastné dobré meno, ale ako chrániť a ako pomôcť obeti. Vladyka napokon verí, že celý problém prinesie aj ponaučenie pre všetkých.

Prípad okamžite zaujal veľa slovenských médií a rozbúril diskusie na sociálnych sieťach. Samotný vladyka povedal, že ho až prekvapilo koľko povzbudzujúcich odkazov dostal za posledné dni. Pri prezeraní príspevkov na sociálnych sieťach sa skutočne objavujú aj negatívne aj pozitívne stanoviská. Tie kladné sú hlavne od ľudí, ktorí sa osobne poznajú alebo poznali s vladykom Milanom. Všetci tvrdia, že niečo ako sexuálne obťažovanie k nemu vôbec nepatrí. Podobne sa pre Rádio Lumen vyjadrila aj Renáta Ocilková z občianskeho združenia Ženy ženám, ktorá o ňom hovorí ako o človeku vzťahov. Renáta Ocilková však išla ešte ďalej a hovorí, že cieľom tejto kauzy je zdiskreditovať cirkev a oslabiť dôveru v kňazov pričom poukazuje na príklady zo zahraničia. 

Dnes v piatok 21.9.2018 je na Slovensku dokonca aj Deň pôstu a modlitby za Milana Chautura. Ide o iniciatívu mladých animátorov Košickej eparchie, ktorí chcú takýmto spôsobom vyjadriť podporu vladykovi Milanovi Chauturovi. Zároveň majú prianie, aby sa okolnosti celej kauzy čo najskôr vyjasnili. Iniciatíve vyjadrilo len na Facebooku podporu viac ako 600 ľudí, ďalších 400 sa zaujíma o túto udalosť a rovnaký počet ju zdieľalo. Anna Čujová z iniciatívy hovorí, že mladým animátorom je veľmi ľúto, že celá táto situácia vznikla a veria, že sa čím skôr aj objasní. Samotný vladyka Milan si váži všetky slová podpory.

Katolícka cirkev na Slovensku má už niekoľko rokov vypracovanú smernicu, ktorá stanovuje presný postup v prípadoch sexuálneho zneužívania klerikmi. Okrem tejto smernice KBS na svojom plenárnom zasadaní v júni 2016 schválila Kódex pastoračného správania, ktorý vymedzuje, ako sa majú kňazi, rehoľníci a laici správať k osobám vrátane detí a mladistvých, s ktorými prichádzajú do kontaktu. Kódex nemá len odporúčací charakter, ale mal by byť súčasťou pracovných zmlúv a zmlúv o dobrovoľníctve, ktoré uzatvára slovenská katolícka cirkev.

Exkluzívny rozhovor s vladykom Milan Chauturom o tejto téme, ktorý poskytol Rádiu LUMEN si môžete vypočuť už v sobotu 22.9.2018 v Rannom spojení po 7:30.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.