TopTip

Zo zahraničia
Vo svete rastie náboženské prenasledovanie

Vo svete rastie náboženské prenasledovanie Ilustračná fotografia. Zdroj: Katolícke noviny

Nedávno publikovaná správa americkej organizácie Pew Research Center potvrdila, že vo svete sa množia rozličné formy diskriminácie a represií voči náboženským spoločnostiam a veriacim.

Autori rozsiahlej štúdie zdôrazňujú, že obmedzovanie náboženskej slobody, násilie a prenasledovanie veriacich od roku 2007 enormne stúplo nielen krajinách s autoritárskym režimom, ale aj v liberálno-demokratických štátoch, predovšetkých západnej a strednej Európy.

Správa uvádza, že vlády až 52 krajín, vrátane Číny, Indonézie a Ruska, realizujú “vysokú” alebo “veľmi vysokú mieru” obmedzovania náboženskej slobody v porovnaní s rokom 2007, keď do tejto kategórie spadalo 40 krajín.

Štátmi s najnižšími limitmi v otázke náboženstva zostávajú Južná Afrika, Japonsko, Filipíny, Brazília a Južná Kórea. Od roku 2007 najväčší nárast vo vyvíjaní nátlaku voči náboženským menšinám zaznamenala Európa, Blízky Východ a Severná Afrika.

Do roku 2017 v Európe vzrástol počet krajín, ktoré pristupujú k prohibičným opatreniam a prejavujú nepriateľstvo k náboženstvu. Prenasledovanie, diskriminácia a nátlak na kresťanov boli zaznamenané v 143 krajinách, moslimskí veriaci sú prenasledovaní v 140 krajinách.

Obmedzenia, ktoré vyplývajú z pravidiel štátnej registrácie náboženských spoločností predstavujú dôležité kritérium pri hodnotení situácie veriacich na svete. Mnohé krajiny majú v prípade registrácie cirkví a náboženských skupín zavedené striktné obmedzenia, čo sa pri hodnotení miery náboženskej slobody  negatívne preukáže na hodnotení krajiny.

Za obmedzovanie slobody vierovyznamia je pokladané limitovanie náboženskej aktivity a potláčanie náboženskej identity, v čom najvyšší nárast zaznamenala Európa, a tiež  uprednostňovanie náboženskej skupiny.

Za jeden z jeho nástrojov autori štúdie pokladajú určovanie tradičných náboženstiev v konkrétnom regióne, nezákonné opatrenia a potláčanie práv menšín zo strany štátnych orgánov. Na prvých miestach v kategórii krajín s najvyššou mierou obmedzovania činnosti náboženských organizácií sa ocitli Čína, Maldivy a Kazachstan. Do prvej desiatky vošli ďalšie tri bývalé sovietske krajiny Turkmenistan, Azerbajdžan a Uzbekistan.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 16.07.2020

 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
 • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
 • Modlí sa o. Ján Krupa.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
 • Za uzdravenie vnučky Melany a manžela Štefana a dar viery pre celú rodinu. Viera
 • Za dar viery pre manželku a synčeka a za pokoj v rodine. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.