TopTip

Zo zahraničia
Vo svete rastie náboženské prenasledovanie

Vo svete rastie náboženské prenasledovanie Ilustračná fotografia. Zdroj: Katolícke noviny

Nedávno publikovaná správa americkej organizácie Pew Research Center potvrdila, že vo svete sa množia rozličné formy diskriminácie a represií voči náboženským spoločnostiam a veriacim.

Autori rozsiahlej štúdie zdôrazňujú, že obmedzovanie náboženskej slobody, násilie a prenasledovanie veriacich od roku 2007 enormne stúplo nielen krajinách s autoritárskym režimom, ale aj v liberálno-demokratických štátoch, predovšetkých západnej a strednej Európy.

Správa uvádza, že vlády až 52 krajín, vrátane Číny, Indonézie a Ruska, realizujú “vysokú” alebo “veľmi vysokú mieru” obmedzovania náboženskej slobody v porovnaní s rokom 2007, keď do tejto kategórie spadalo 40 krajín.

Štátmi s najnižšími limitmi v otázke náboženstva zostávajú Južná Afrika, Japonsko, Filipíny, Brazília a Južná Kórea. Od roku 2007 najväčší nárast vo vyvíjaní nátlaku voči náboženským menšinám zaznamenala Európa, Blízky Východ a Severná Afrika.

Do roku 2017 v Európe vzrástol počet krajín, ktoré pristupujú k prohibičným opatreniam a prejavujú nepriateľstvo k náboženstvu. Prenasledovanie, diskriminácia a nátlak na kresťanov boli zaznamenané v 143 krajinách, moslimskí veriaci sú prenasledovaní v 140 krajinách.

Obmedzenia, ktoré vyplývajú z pravidiel štátnej registrácie náboženských spoločností predstavujú dôležité kritérium pri hodnotení situácie veriacich na svete. Mnohé krajiny majú v prípade registrácie cirkví a náboženských skupín zavedené striktné obmedzenia, čo sa pri hodnotení miery náboženskej slobody  negatívne preukáže na hodnotení krajiny.

Za obmedzovanie slobody vierovyznamia je pokladané limitovanie náboženskej aktivity a potláčanie náboženskej identity, v čom najvyšší nárast zaznamenala Európa, a tiež  uprednostňovanie náboženskej skupiny.

Za jeden z jeho nástrojov autori štúdie pokladajú určovanie tradičných náboženstiev v konkrétnom regióne, nezákonné opatrenia a potláčanie práv menšín zo strany štátnych orgánov. Na prvých miestach v kategórii krajín s najvyššou mierou obmedzovania činnosti náboženských organizácií sa ocitli Čína, Maldivy a Kazachstan. Do prvej desiatky vošli ďalšie tri bývalé sovietske krajiny Turkmenistan, Azerbajdžan a Uzbekistan.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 14.10.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na október: Aby vanutie Ducha Svätého vzbudilo novú misionársku jar v Cirkvi
  • Úmysel KBS na október: Aby sme sa v našich rodinách radi, často a spoločne modlievali posvätný ruženec, a tak vyprosovali pokoj pre našu vlasť
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božie požehnanie a ochranu Panny Márie pre neter Miriamku a sestru Máriu. Anna
  • Za Božie požehnanie v tehotenstve a za šťastlivý pôrod a vďaku za dar života nášho dieťatka. Manželia Gódányovci, Dunajská Streda
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.