TopTip

Zo zahraničia
Vo Vatikáne opäť zasadala Rada kardinálov

Vo Vatikáne opäť zasadala Rada kardinálov

Tento týždeň sa uskutočnilo trojdňové zasadnutie Rady kardinálov s pápežom Františkom o reforme Rímskej kúrie. Obsahom porád bola revízia a korektúra novej apoštolskej konštitúcie s dočasným titulom Praedicate evangelium, teda „Hlásajte evanjelium“ na základe pripomienok všetkých kuriálnych úradov, biskupských konferencií z celého sveta a ďalších zainteresovaných inštitúcií.

V poradí už 31. zasadnutie šesťčlennej Rady kardinálov sa začalo v utorok. Kardináli Pietro Parolin z Talianska, Oscar Andres Rodriguez Maradiaga z Hondurasu, Reinhard Marx z Nemecka, Sean Patrick O'Malley z USA, Giuseppe Bertello z Talianska a Oswald Gracias z Indie, ako aj arcibiskup Marcello Semeraro a biskup Marco Mellino v čele s pápežom Františkom na tomto zasadnutí prijali návštevu konštantínopolského patriarchu Bartolomeja, ktorý bol v tých dňoch v Ríme.

Termín ďalšej schôdzky Rady kardinálov spolu s pápežom bol určený na 2. až 4. decembra tohto roku. Pripravovaná konštitúcia o úradoch Rímskej kúrie nahradí konštitúciu Pastor bonus sv. Jána Pavla II., platnú od roku 1988. Tá sa skladá zo 193 článkov, 2 dodatkov a niekoľkých modifikácií zavedených Benediktom XVI. a Františkom.

Počas spomínaného stretnutia s patriarchom Bartolomejom I. sa pápež spolu s ním venoval súkromnému rozhovoru v bratskej atmosfére a následne spoločnému obedu v Dome sv. Marty. Návšteva patriarchu Bartolomeja sa uskutočnila v nadväznosti na osobitné gesto pápeža Františka, ktorý 29. júna venoval Konštantínopolskému patriarchátu relikviár s ostatkami sv. apoštola Petra. V predchádzajúcich dňoch pontifik navyše zaslal ekumenickému patriarchovi aj vlastný osobný list.

Okrem týchto spomínaných stretnutí sa v Ríme čoskoro uskutoční aj verejné sympózium na tému „Súčasné výzvy kladené služobnému kňazstvu,“ ktoré po prvýkrát vo svojej histórii organizuje kruh bývalých študentov a doktorandov Josepha Ratzingera, čiže emeritného pápeža Benedikta XVI. Takzvaný ratzingerovský „Schülerkreis“ a taktiež „der Neue Schülerkreis“ spoločne organizujú jednodňové podujatie, a to dňa 28. septembra na pôde Pápežského kolégia Teutonico vo Vatikáne.

Prednášky, referáty a diskusné príspevky budú zamerané na ústrednú témy vo svetle teologického myslenia emeritného rímskeho biskupa. Medzi aktívnymi účastníkmi budú kardináli Kurt Koch a Gerhard Ludwig Müller, nemecký katolícky teológ Karl-Heinz Menke, ktorý je laureátom Ratzingerovej ceny za rok 2017, ako aj vlaňajšia laureátka Ratzingerovej ceny, nemecká teologička Marianna Schlosserová, ktorú pápež František vymenoval za členku Medzinárodnej teologickej komisie.

O súčasných výzvach kladených služobnému kňazstvu budú podľa informácií Vatikánskeho rozhlasu na sympóziu hovoriť aj španielska profesorka filozofie a sociálnej náuky cirkvi Maria Esther Gómez Pedro, nemecký kňaz a cirkevný právnik Christoph Ohly a profesor dogmatiky a bioetiky Ralph Weimann.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 23.02.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na február: Aby bol vypočutý a uznaný hlas našich bratov migrantov, ktorí padli do rúk obchodníkov s ľuďmi
  • Úmysel KBS na február: Aby nezamestnaní, bezdomovci a chudobní našli pochopenie, ako aj konkrétnu pomoc pri prekonávaní svojich ťažkostí
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za celú farnosť Divin, za pána farára Trubiniho aj pána kaplána Trojana, hojne darov Ducha Svätého a veľa Božích milosti. Jarmila
  • Za priateľku Ľubicu, za vyriešenie jej rodinnej situácie. Priateľ Pavel
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.