TopTip

Vo veku 87 rokov zomrel egyptský kardinál Naguib

Vo veku 87 rokov zomrel egyptský kardinál Naguib zdroj foto: pexels.com

Niekdajší koptský katolícky patriarcha Alexandrie Antonios Naguib je mŕtvy. Kardinál, ktorý nedávno slávil svoje 87. narodeniny, zomrel „po ceste plnej obetavosti, lásky a veľkorysosti“, citovali egyptské médiá z vyhlásenia koptskej katolíckej cirkvi v Egypte.

Podľa správy rímskej tlačovej služby Fides emeritný patriarcha zomrel v pondelok večer v talianskej nemocnici v Káhire. Jeho zdravotný stav sa v poslednom čase natoľko zhoršil, že musel byť ošetrovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti okrem iného pre zlyhávanie obličiek.

Ako alexandrijský patriarcha bol Naguib v rokoch 2006 až 2013 hlavou takmer 200-tisíc koptských katolíckych kresťanov v Egypte. Naguib sa narodil v roku 1935 v Samaloute na dolnom toku Nílu, odišiel študovať do Káhiry, 250 kilometrov na sever, a v roku 1960 sa vrátil ako kňaz do svojej domovskej diecézy Minya. Nasledovalo štúdium v ​​Ríme, potom roky docenta biblických vied v Egypte.

V roku 1977 sa Naguib stal biskupom v meste Minya. V roku 2002 podal demisiu zo zdravotných dôvodov. Takmer o štyri roky neskôr, vo veku 71 rokov, sa vrátil ako patriarcha svojej východnej cirkvi, ktorá je v cirkevnom spoločenstve s Rímom. V roku 2010 ho pápež Benedikt XVI. (2005-2013) prijal do kolégia kardinálov. Po tom, čo Naguib v roku 2012 utrpel mozgovú príhodu, začiatkom roka 2013 ho vo funkcii patriarchu vystriedal Ibrahim Isaac Sidrak.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Single-storey family house project with a garage, hip roof and terrace.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.