TopTip

Zo zahraničia
Vojna v Sýrii priniesla už 500 tisíc mŕtvych a tri miliónov utečencov

Vojna v Sýrii priniesla už 500 tisíc mŕtvych a tri miliónov utečencov

Osem rokov vojny v Sýrii prinieslo 500 tisíc mŕtvych, 200 tisíc nezvestných a 13 miliónov utečencov. Ide o jednu z najväčších humanitárnych kríz po Druhej svetovej vojne. Viac ako 80 percent Sýrčanov žije pod hranicou chudoby, 11,7 milióna ľudí je momentálne úplne závislých na charitatívnej pomoci.

Medzi najviac alarmujúce údaje patrí fakt, že 85 percent populácie (15,5 milióna Sýrčanov z celkového počtu 18,2 miliónov) nemá prístup k pitnej vode a zdravotnícko-hygienickým službám. Až 6 miliónov ľudí je na konci svojich síl.

"Rany sú obrovské, dve tretiny obyvateľov muselo opustiť svoje domovy, časť utiekla do vnútrozemia, ale viacerí do zahraničia, do Libanonu, Jordánska, Turecka i do Európy," opisuje situáciu pre vatikánsku agentúru Fides sýrsky jezuita Victor Assouad, asistent generálneho predstaveného Spoločnosti Ježišovej.

Takzvaný Islamský štát stratil väčšinu teritória, ktoré okupoval, ale niektoré regióny sú stále sužované rôznymi skupinami, podporovanými zo zahraničia. "Je tu snaha o diplomatické riešenie konfliktu a prevažuje nad vojenskými operáciami," pripomína jezuita Assouad. "Začína sa hovoriť o návrate utečencov do krajiny." Počas posledných mesiacov sa z Libanony do Sýrie vrátilo 50-tisíc ľudí z 1,2 milióna tamojších utečencov.

Jezuita hovorí, že v sýrskej spoločnosti má ústredné postavenie rodina. "Rodina je to najdôležitejšie, aby sa mohlo pozerať do budúcnosti," zdôrazňuje a dodáva, že "politika musí byť pozornejšia k tým, ktorí odchádzajú zo svojej vlasti a prišli o všetko." Bývalý jezuitský provinciál Blízkeho východu vysvetľuje, že "nie je potrebné pranierovať spojitosť medzi násilím a islamom, ale skôr pochopiť, že koreňom tohto a ďalších iných konfliktov je nespravodlivosť."

ZDROJ: TKKBS

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.