TopTip

Z domova
Výber z obsahu nového čísla časopisu LUMENKLUB

Výber z obsahu nového čísla časopisu LUMENKLUB

Nové zimné číslo časopisu LUMENKLUB so špeciálnou prílohou Rady Dr. Miku už potešilo mnohých. Pozrite sa, prečo by ste si ho mali zadovážiť aj Vy.  Časopis LUMENKLUB spolu s prílohou si môžete objednať tu. 

Fyzik, ktorý sa stal jezuitom

Hneď na štvrtej strane nájdete rozhovor s inšpiratívnym človekom, ktorý bol najskôr fyzikom. Keď sa stal kňazom opäť sa vrátil k fyzike, zmenil však oblasť. Vedie pracovisko Vatikánskeho observatória v Arizone. Reč je o našom zvláštnom redaktorovi pátrovi Pavlovi Gáborovi, ktorý pripravuje rubriku Príbytok svetla. Rozprával sa s ním Andrej Baldovský.

Skôr, ako ste prijali kňazské svätenie, študovali ste v zahraničí filozofiu a teológiu. Nebolo pre Vás náročné skĺbiť exaktné myslenie fyzika so štúdiom týchto vied?

Keď fyzik počuje slovo „metafora“, tak to chápe ako synonymum pre niečo podružné, lebo podstatu sveta vyjadruje matematika. Naopak humanitne vzdelaní ľudia sú presvedčení, že len symbol a metafora dokážu vyjadriť pre človeka najpodstatnejšie pravdy.  Naučil som sa, že tieto dva prístupy sa dobre dopĺňajú. Ale trvalo mi to asi štyri roky...

Betlehemská hviezda je pre mnohých ľudí symbolom Vianoc. Čo je to Betlehemská hviezda z astronomického hľadiska?

Mne sa na tej pasáži Matúšovho evanjelia najviac páčia traja králi. Benedikt XVI. povedal, že ich smieme považovať za astronómov – veď sledovali hviezdu. V Castel Gandolfo im dávame do jasličiek aj malý ďalekohľad. Mudrci sú mi blízki a sympatickí. Predstavte si situáciu: robíte si svoje a odrazu vás čosi zasiahne. Mocne vás to chytí. Nedá vám to pokoj až do takej miery, že.......Celý rozhovor si môžete prečítať v časopise Lumenklub, ktorý je určený pre patrónov Rádia LUMEN. Objednať si ho môžete za dobrovoľný príspevok aj na eshop.lumen.sk.

Príloha Rady Dr. Miku

Súčasťou aktuálneho čísla nášho časopisu je aj špeciálna príloha Rady Dr. Miku, v ktorej sa nachádza 20 praktických odporúčaní ako liečiť najčastejšie zdravotné problémy, s ktorými sa na pána doktora obracali poslucháči vo vysielaní. Tri z nich pre vás vyberáme aj na tomto mieste.

Vážený pán doktor, mám problém s bolesťou hlavy pri čítaní. Napríklad pri práci s počítačom ma rozbolí hlava, podobne aj pri čítaní novín alebo knihy v autobuse. Dá sa s tým nejako pohnúť? 

Pravdepodobne máte poruchu so zrakom; to spôsobí námahu očných akomodátorov a tým  reflexne aj bolesti hlavy, obyčajne v čelnej oblasti. Rieši sa to napríklad správnymi okuliarmi, ale nielen nimi. Či už čítate alebo pozeráte na počítač, treba zvoliť tú správnu polohu a vzdialenosť čítaného textu od očí. Je to práve tá dĺžka, z akej vám dáva oftalmológ čítať pri výbere okuliarov. Máte mať jednoducho obrazovku v takej vzdialenosti, aby to bolo presne v súlade s vašimi korekčnými sklami na okuliaroch, ktoré máte. Alebo, ak máte dobré oči,  držíte text v nesprávnej vzdialenosti od očí. Ja som od detstva nemohol v dopravnom prostriedku sledovať niečo iné ako smer jazdy;  bolo mi  zle, vracal  som, krútila by sa mi hlava. Dostal som kinetózu. No vy na to asi netrpíte. Tento stav ale má so zrakom len sekundárnu spojitosť; súvisí so statoakustickým aparátom v strednom uchu. 

Mám neustále nutkanie jesť. Neviem sa toho zbaviť. Čo mám robiť?

V prvom rade si musíte dať pozor, aby ste nekonzumovali (teda aspoň aby ste nekonzumovali často) koncentrované sladkosti, to znamená repný alebo trstinový cukor, sirup, či sladkú šťavu, kde je pridaný cukor, alebo  minerálne produkty, v ktorých je cukor. Ak to vypijete, jednoduché cukry sa rýchlo vstrebajú a spôsobia organizmu, že sa musí vylúčiť viac  inzulínu. Táto fyziologická reakcia opäť vyvolá túžbu po sladkostiach. Teda, v skratke: treba užívať  polysacharidy, ktorých molekula je komplikovanejšia; rozkladá sa pomaly. To znamená, prijímať škroby: zemiaky, ryžu, ale najmä celozrnné prípravky z rôznych druhov obilnín. Aj z týchto sa vytvorí potrebná glukóza, ale deje sa to plynule, postupne pomaly. Nezaťažuje nárazovite pankreas a pocit sýtosti je dlhší čas. Čo robiť keď pociťujete chuť na sladké? Dajte si niečo neutrálne: hryzte jablko, napite sa menej sladkej ovocnej šťavy, alebo paradajkového pretlaku. Sušené ovocie, kde je koncentrovaný cukor, napríklad sušené slivky a podobne, by na tento špecifický účel neboli vhodné.  V prípade, že ste sa zasýtili celozrnným pečivom, nedôjde k vlčiemu hladu, že by ste sa museli stále prikrmovať. To je najschodnejšia cesta.

Tlak mi po celý deň kolíše. Neviem, čo s tým mám robiť...

Tak za prvé. Keby Vás Pán Boh vypočul, a mali by ste tlak bez kolísania, cez deň by ste museli viackrát omdlieť. Tlak sa jednoducho musí meniť. Keby nekolísal, boli by z toho.....Všetky Rady Dr. Miku si môžete prečítať v časopise Lumenklub, ktorý je určený pre patrónov Rádia LUMEN. Špeciálnu prílohu si môžete objednať aj na eshop.lumen.sk za dobrovoľný príspevok.

Prajeme vám prijemné čítanie!

Aktualizované dňa 03.01.2019.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 18.07.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Za politikov, vedcov a ekonómov, aby spolupracovali pri ochrane svetových morí a oceánov
  • Úmysel KBS na júl: Aby sme prázdninový čas správne využívali na oddych i rekreáciu a nezabúdali na stretnutie s Pánom pri modlitbe a v Eucharistii
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božie požehnanie pre rodičov. Dcéra Katarína
  • Za vnučku Ariánku, za návrat k svojej rodine, požehnanie pre ďalšie štúdium a budúcnosť a za pomoc Božiu pre ľudí, ktorí v tejto situácii pomáhajú. Mária
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.