TopTip

Vyberáme z duchovnej poradne: Kedy je možná nulita manželstva?

Vyberáme z duchovnej poradne: Kedy je možná nulita manželstva? zdroj foto: pexels.com

Od pondelka do štvrtka vám vždy od 13:00 ponúkame online poradňu na facebooku. Pozrite si, čo ste sa nedávno opýtali Mons. Jána Dudu, odborníka na cirkevné právo.

Vyberáme z duchovnej poradne Mons. Jána Dudu
Vaša otázka:
Chcem sa spýtať na otázku anulácie manželstva. Svadbu som mala prednedávnom. Ja som katolíčka. Muž nie je pokrstený. Na to, aby sme sa vzali, sme dostali dišpenz. Schyľuje sa k civilnému rozvodu. Po relatívne krátkej dobe sa nachádzame v nefunkčnom vzťahu, do ktorého nechceme priviesť deti a v otázkach viery sme na opačnej strane. Viete mi poradiť, či v takýchto situáciách prichádza anulácia do úvahy alebo ak nie, čo môžem ja ako kresťan urobiť, aby som mohla ďalej žiť svoju vieru v prípade, že k svetskému rozvodu dôjde? 


Odpovedá Mons. Ján Duda:
Riešenie zložitých manželských prípadov možno (1) deklarovaním manželskej nulity (2) rozlúčením manželského zväzku čiže cirkevným rozvodom. Deklarovanie/preskúmanie platnosti manželstva robí cirkevný súd konkrétnej diecézy a dôvody možno zhrnúť do troch okruhov: (1) u muža alebo ženy existuje manželská prekážka. Je ich 12. (2) U muža alebo ženy nebol dostatočný manželský súhlas. Možností je 9. (3) Absentuje tam "kánonická forma". Pokiaľ ide o rozlúčenie manželského zväzku existuje táto možnosť iba "dobro viery", ak nie ste vo sviatostnom manželstve (tento predpoklad máte: on nie je pokrstený) alebo ste manželstvo nezavŕšili sexuálnym úkonom po uzavretí manželstva (takým, z ktorého by mohlo byť počaté dieťatko): skúma to spravidla cirkevný súd podľa predpisov Kongregácie pre náuku viery, preskúmava to úrad existujúci v rámci Kongregácie pre náuku viery a na návrh Kongregácie pre náuku viery prípadné rozlúčenie manželstva udeľuje samotný pápež. Ťažkosť tu je aj v jazyku, lebo spisy je potrebné preložiť do svetového jazyka. Možnosti, ktoré som tu uviedol si prekonzultujte s nejakým odborníkom, ktorý sa v tom vyzná. Hoci by Vám v tom mal podať pomocnú roku Váš farár osobne alebo, ak by niečo nevedel, mal by sa poradiť s odborníkom, ktorý by na to mal existovať na cirkevnom súde Vašej diecézy.

Máte otázky súvisiace s duchovným životom? Využite našu online duchovnú poradňu na facebooku:

Pondelok: Mons. Ján Duda - cirkevné právo v živote katolíka

Utorok: Pavol Hudák - Pred svadbou nie! (vzťahy, snúbenecký život, čistota)

Streda: Matúš Marcin - Zbav nás zlého (pôsobenie zlého ducha)

Štvrtok: Ján Sabol - V dobrom aj zlom (viera v každodennom živote)

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.