TopTip

Vychádza zborník prednášok z teologického kongresu

Vychádza zborník prednášok z teologického kongresu TK KBS

V týchto dňoch vychádza zborník prednášok a príspevkov z medzinárodného teologického kongresu, ktorý bol v auguste v roku 2019. Uskutočnil sa v našom hlavnom meste a bol to najväčší teologický kongres nielen v dejinách Slovenska, ale aj strednej Európy, ktorého témou bola nádej. Do Bratislavy vtedy zavítalo viac ako dvestoštyridsať teológov z dvadsiatich piatich krajín, ktorí zastupovali viac ako päťdesiat univerzít po celom svete. 

 

Po roku a pol od teologického kongresu o nádeji, ktorý bol v Bratislave, vychádza vyše sedemstostranový zborník. V ňom sú prednášky deviatich hlavných prednášateľov a výber prednášok z vedľajších sekcií. Výber prednášok do zborníka bol dvojkolový. Prvé kolo robili zahraniční recenzenti, druhé kolo slovenskí. Editorom publikácie je prezident Európskej spoločnosti pre katolícku teológiu, jezuita a profesor Miloš Lichner. „Môžeme si znovu pripomenúť názov tohto kongresu. Nádej a Do čoho vkladáme našu nádej? Toto je pre nás výzva, aby sme si uvedomili ako veriaci ľudia, že nádej vkladáme do Krista, a zároveň, aby sme boli schopní zdôvodniť nádej, ktorá je v nás,“ povedal pre Rádio LUMEN Lichner.


Spomínaný zborník vydáva Európska spoločnosť pre katolícku teológiu. Jezuita Miloš Lichner je jej prvým prezidentom z krajín z bývalého východného bloku. „Bol som veľmi rád, keď videli, že vieme zorganizovať kvalitný kongres, vieme prísť s kvalitnými vedeckými výstupmi a vieme so západnými odborníkmi kvalitne viesť vedeckú debatu,“ konštatoval Miloš Lichner.


Jezuita Miloš Lichner bude prezidentom Európskej spoločnosti pre katolícku teológiu do leta tohto roka. Po dvoch rokoch ho na poste vystrieda súčasná viceprezidentka. „Dva roky je teológ viceprezidentom a dva roky je prezident, takže k zmene príde v auguste,“ vysvetlil Lichner. 

 

Profesor Miloš Lichner tiež zdôrazňuje, že dnes čelíme novým otázkam, v ktorých sa musíme spoliehať na živú tradíciu cirkvi, ale mnohé témy musíme uchopiť intelektuálne, aby naša viera bola živá a rozumná.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.