TopTip

Zo zahraničia
Vyjadrenie Svätej stolice a kardinála Ouelleta

Vyjadrenie Svätej stolice a kardinála Ouelleta kardinál Marc Oullet. Foto: Huffington Post Canada

Dvoma najdôležitejšími správami prichádzajúcimi v končiacom sa týždni z Vatikánu boli nepochybne oficiálne vyhlásenie Svätej stolice k prípadu bývalého kardinála McCarricka zo dňa 6. októbra a otvorený list kardinála Ouelleta, prefekta Kongregácie pre biskupov vydaného deň potom, ktorým reaguje na obvinenia bývalého apoštolského nuncia v USA, arcibiskupa Vigana.

V prvom zo spomenutých vyhlásení sa uvádza, že pápež František sa „s plným vedomím a v znepokojení pre zmätok“, ktorý v cirkvi vyvolali obvinenia týkajúce sa správania dnes už emeritného amerického arcibiskupa Theodora Edgara McCarricka, rozhodol zverejniť aktuálne informácie a postoj Svätej stolice k tomuto prípadu.

V stanovisku sa píše, že v septembri 2017 Newyorská arcidiecéza oznámila Apoštolskému stolcu, že istý muž obvinil vtedajšieho kardinála McCarricka z toho, že ho v sedemdesiatych rokoch minulého storočia zneužil. Pontifik nariadil v tejto veci dôkladné predbežné prešetrenie, ktoré sa uskutočnilo v arcidiecéze New York a na záver ktorého bola príslušná dokumentácia odovzdaná Kongregácii pre náuku viery. Medzičasom, keďže vyšli na povrch závažné podozrenia, pápež prijal zo strany arcibiskupa McCarricka vzdanie sa členstva v kardinálskom zbore, nariaďujúc mu zákaz vykonávania verejnej služby a povinnosť viesť život modlitby a pokánia.

Svätá stolica nezanedbá v príslušnom čase zverejniť uzávery prípadu týkajúceho sa arcibiskupa McCarricka. Aj ohľadom ďalších obvinení vznesených proti tomuto cirkevnému hodnostárovi František nariadil, aby informácie zozbierané pri predbežnom prešetrení boli doplnené ďalším dôkladným štúdiom kompletnej dokumentácie prítomnej v archívoch dikastérií a úradov Svätej stolice týkajúcej sa arcibiskupa McCarricka, a to s cieľom overiť všetky relevantné fakty, zaradiac ich do ich historického kontextu a posúdiac ich s objektívnosťou.

V súvislosti s prípadom McCarrick vzniklo mimoriadne napätie po tom, ako bol 26. augusta 2018 vo viacerých internetových médiách súbežne publikovaný otvorený list, v ktorom bývalý nuncius v USA, arcibiskup Carlo Maria Viganò bezprecedentným spôsobom zaútočil na pápeža Františka a obvinil ho z krytia McCarrickovho prípadu.

Pápež pri tlačovej konferencii 27. augusta počas letu z Dublinu do Ríma ponechal interpretáciu tohto obvinenia na zdravý úsudok samotných novinárov. V nedeľu 7. októbra bolo publikované vyjadrenie prefekta Kongregácie pre biskupov, kardinála Marca Ouelleta, ktoré adresoval arcibiskupovi Viganovi, a ktoré sa týka spomenutého prípadu.

Vo svojom liste sa kardinál obracia priamo na adresáta so slovami: „Predovšetkým mi dovoľte úprimne konštatovať, berúc do úvahy dobré pracovné vzťahy, ktoré existovali medzi mnou a vami v čase vášho pôsobenia ako nuncia vo Washingtone, že vaša súčasná pozícia sa mi javí byť nepochopiteľnou a mimoriadne poľutovaniahodnou. A to nielen kvôli zmätku, ktorý spôsobuje Božiemu ľudu, ale aj preto, že vaše verejné obvinenia vážne poškodili reputáciu nástupcov apoštolov. (...)

Nie je azda naše spoločenstvo s nástupcom Petra vyjadrením našej poslušnosti Kristovi, ktorý si ho vybral a podporuje ho svojou milosťou?,“ pýta sa kardinál Ouellet a následne vo svojom liste objasňuje celý rad faktov, ktoré sa týkajú jeho vedomostí o prípade McCarrick a kladie si následne aj ďalšiu rečnícku otázku: „Ako je vôbec možné, že muž cirkvi, ktorého nedôslednosť je dnes už známa, bol povýšený pri niekoľkých príležitostiach, a to dokonca do bodu, keď bol povýšený až do najvyššej funkcie arcibiskupa Washingtonu a kardinála? Ja sám som týmto mimoriadne prekvapený a vidím pochybenia vo výberovom procese, ktorý sa uskutočnil v jeho prípade. Bez toho, aby som zachádzal do detailov, je však potrebné pochopiť, že výber uskutočňovaný pápežom je založený na informáciách v danom konkrétnom momente a dôkladnom usudzovaní, ktoré ale nie je neomylné. (...)

Drahý emeritný pápežský reprezentant, poviem vám úprimne, že verím, že je neuveriteľné a nepravdepodobné z mnohých dôvodov obviňovať pápeža Františka z toho, že po plnom poznaní pravdy zakrýval fakty o tomto sexuálnom predátorovi... Nedokážem pochopiť, ako ste si vôbec mohli dovoliť byť presvedčený o tomto obrovskom obvinení, ktoré nemá reálne základy. František nemá čo do činenia s povyšovaným McCarricka v New Yorku, Metuchene, Newarku či Washingtone. Bol to on, kto ho zbavil kardinálskej hodnosti, keď sa preukázali, že jeho obvinenia o zneužívaní sú pravdivé. (...) Mám tú česť stretávať sa s pápežom Františkom pomerne dlho každý týždeň ohľadom biskupských nominácií a problémov, ktoré sa spájajú s ich úradom. Poznám veľmi dobre spôsob, akým pristupuje k týmto osobám a problémom: veľmi prívetivo, milosrdne, pozorne a vážne, ako ste aj vy sám zažili. Čítajúc závery vašej poslednej správy, na prvý pohľad veľmi duchovnej, ale posmešnej a spochybňujúcej jeho vieru, zdá sa mi to byť príliš sarkastické a dokonca blasfemické! Takáto vec nemôže pochádzať od Božieho Ducha.

Drahý spolubrat, naozaj by som vám rád pomohol navrátiť sa do spoločenstva s tým, ktorý je viditeľným garantom spoločenstva katolíckej cirkvi. Chápem vašu rozhorčenosť a sklamanie, ktoré bolo súčasťou vašej cesty v službách Svätej stolice. Avšak nemyslím si, že by ste mali zavŕšiť svoj kňazský život práve týmto spôsobom, otvorenou a škandálnou rebéliou, ktorá spôsobuje veľmi bolestivé rany na tele Kristovej nevesty, o ktorej tvrdíte, že jej slúžite lepšie, čím zväčšujete rozdelenie a zmätok v Božom ľude!

Akým iným spôsobom by som mohol reagovať na vašu žiadosť, než aby som konštatoval: vyjdite z úkrytu, vzdajte sa tejto revolty a pokúste sa nájsť lepšie city voči Svätému otcovi, namiesto toho, že ešte zväčšujete nepriateľstvo voči nemu. Ako vôbec dokážete sláviť najsvätejšiu Eucharistiu a vyslovovať jeho meno v kánone svätej omše? Ako sa dokážete modliť svätý ruženec, modlitbu k sv. Michalovi Archanjelovi a Matke Božej, odsudzujúc toho, ktorého ona chráni a sprevádza každý jeden deň v jeho preťažkej a odvážnej službe? (...) Odpovedajúc na vaše nespravodlivé a neopodstatnené útoky, drahý Viganò, by som rád v závere konštatoval, že vaše obvinenie je politickým manévrom bez reálneho základu (...) a znovu opakujem, že ide o veľmi vážne spôsobovanie bolesti Kristovmu spoločenstvu,“ napísal v závere svojho nezvyčajne kritického otvoreného listu kardinál Ouellet, prefekt Kongregácie pre biskupov.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.06.2019

 • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na jún: Za kňazov, aby sa striedmym a pokorným životom zasadzovali za účinnú solidaritu s najchudobnejšími
 • Úmysel KBS na jún: Aby sme mali dostatok duchovných povolaní a aby sme svojimi modlitbami vždy podporovali našich biskupov, kňazov, diakonov a zasvätených v ich službe
 • Modlí sa o. Ján Krupa.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.