TopTip

Z rannej témy: August 1968 - ako nabrať odvahu?

Z rannej témy: August 1968 - ako nabrať odvahu? zdroj foto: flickr.com - CC licencia

Pripomíname si 52. výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na územie vtedajšieho Československa. Ako a odkiaľ dokáže bežný človek nabrať odhodlanie postaviť sa presile?

21. augusta v roku 1968 vojenským vpádom vojsk Varšavskej zmluvy (ZSSR, NDR, Poľska, Maďarska a Bulharska) bola obsadená väčšina dôležitých miest v Československej socialistickej republike. O ČSSR sa začalo rokovať v Bezpečnostnej rade OSN. V rannej téme v Lumenáde s Ivom Novákom sme uvažovali o tom, kde nabrať odvahu, keď pred vami stojí zjavná presila. Podľa najnovších výskumov zahynulo v dôsledku okupácie v Československu najmenej 108 ľudí, z toho 37 na Slovensku, ďalšie stovky boli ťažko ranených. Okupácia zastavila proces demokratizácie a pomaly odštartovala normalizáciu, ktorá zrušila všetky výdobytky „socializmu s ľudskou tvárou“. Postaviť sa na odpor vtedajším okupantom chcelo veľkú dávku odvahy a možno aj viery, že to má zmysel. S rôznymi formami nespravodlivosti sa človek stretáva celý život a má na výber: Byť ticho alebo postaviť sa na odpor. Ako a odkiaľ podľa vás dokáže bežný človek nabrať odhodlanie postaviť sa presile? Ocitli ste sa niekedy v situácii, keď ste cítili presilu ľudí s iným názorom? Ponúkame vám výber z poslucháčskych reakcií:

Musí to byť cez,odvahu,hodnoty a presvedčenie. (Rastislav)

Tak ako hovorieva otec Marián... Duchu Svätý, Panna Mária... 
Ich rýchlo treba poprosiť o správne rozhodnutie v danej chvíli... lebo čeliť presile je ťažké. Ja sama som radšej väčšinou ticho, lebo mám strach  a potom mi to príde ľúto.
Niekedy cítim presilu aj len jedného človeka.. Stačí ak sa pri rozhovore správa sebavedomo a aj keď nemusí mať pravdu, mňa tým úplne odrovná, lebo nie som až taký priebojný, sebavedomý typ. (Katarína)

Existuje veľa druhov odvahy. Je to aj o tom, či je človek odvážny už od narodenia. Ak nie je, tak ako ja, ktorý som bol takmer celu základnú školu šikanovaný a spravidla to nerobí jeden človek ale už spomínaná väčšina, čiže presila, je to pre toho človeka náročné. Teraz trénujem bojové športy a stále prosím Pána o pomoc a aby mi dal odvahu. Odvahu môže človek nabrať iba od Boha. Moja krátka modlitba pred vstupom do ringu je:
Pane, pokorne Ťa prosím, daj mi silu a odvahu, lebo kto kľačí pred Tebou, môže stáť pred hocikým... (Marek)

Do rannej témy sa môžete zapojiť každý pracovný deň vo vysielaní Rádia LUMEN v programe Lumenáda od 6:00 do 11:00.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.07.2022

  • O Božiu pomoc pre kňazov vo farnosti Topoľčany. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.