TopTip

Zambijský prezident Hichilema bude v sobotu u pápeža

Zambijský prezident Hichilema bude v sobotu u pápeža zdroj foto: pixabay.com

Zambijského prezidenta Hakaindeho Hichilemu očakávajú v sobotu vo Vatikáne. Oznámila to vatikánska tlačová kancelária. Pôjde o prvú návštevu 59-ročného Hichilemu, ktorý bol v roku 2021 zvolený za hlavu štátu, u pápeža Františka

V príspevku na Facebooku pred odletom do Európy tento politik ocenil rolu Katolíckej cirkvi v Zambii pri presadzovaní sociálnej spravodlivosti, ľudských práv, vzdelávania a zdravia. Pred návštevou Vatikánu sa Hichilema do piatka zúčastňoval v Bruseli na summite EÚ o Afrike.

Hichilema je podnikateľ a patrí medzi najbohatších Zambijčanov. Predtým neúspešne kandidoval v piatich prezidentských voľbách, kým vlani v auguste jasne porazil svojho predchodcu Edgara Lungua (65). Hichilema sa hlási k adventistom siedmeho dňa.

Zambia je považovaná za jednu z najstabilnejších demokracií v Afrike. No pred voľbami v roku 2021 dochádzalo k násiliu. V jeho pozadí bol v ostatnom čase čoraz autoritatívnejší štýl vládnutia vtedajšieho prezidenta Lungua. Lungu zasahoval proti novinárom, aktivistom a predstaviteľom opozície.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Moderna casa de varias plantas con tejado plano y cochera abierta. Adecuada para una parcela estrecha. La cochera abierta se puede omitir o convertirla en un garaje.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.