TopTip

Zo zahraničia
Ženy s Downovým syndrómom majú svoju rehoľu

Ženy s Downovým syndrómom majú svoju rehoľu ZDROJ: TKKBS

V strednom Francúzsku žije nezvyčajná kontemplatívna komunita. Malé sestry Baránkove učeníčky sú prvým rehoľným spoločenstvom, ktoré prijíma ženy s Downovým syndrómom ako plnoprávne členky komunity. „Ich duša nie je postihnutá, sú blízko Bohu a vstupujú s ním do kontaktu ľahšie ako my“ - hovorí jej predstavená matka Line. Ľudia s Downovým syndrómom sú ešte stále neobjaveným svetom. Prinášajú do nášho života veľa radosti a predovšetkým dávajú lásku, ktorú svet tak potrebuje.

Na začiatku tohto jedinečného diela stálo priateľstvo medzi dvoma mladými ženami: Line, ktorá objavovala svoje povolanie k zasvätenému životu a službe najposlednejším, a Véronique, dievčaťom s Downovým syndrómom, presvedčenom o svojom povolaní ku kontemplatívnemu životu. Kánonické právo však zakazuje prijímanie ľudí s mentálnym postihnutím do reholí a Véronique sa teda nestretávala s pochopením. Obe ženy sa tak rozhodli začať mníšsky život súkromne. Trvalo 14 rokov, než ich nezvyklé spoločenstvo získalo cirkevné schválenie. Prvým kláštorom sa im stal malý sídliskový byt. Neskôr sa k nim pripojilo ďalšie dievča s Downovým syndrómom. V roku 1990 požiadali arcibiskupa Tours a budúceho kardinála Jeana Honorého (1920 - 2013) o priznanie štatútu verejného združenia laických veriacich. Vďaka jeho podpore získala malá komunita svoje prvé uznanie.

O päť rokov neskôr sa rozrastajúce spoločenstvo presťahovalo do mestečka Le Blanc v Diecéze Bourges a vďaka veľkému pochopeniu miestneho arcibiskupa Pierra Plateaua (1924 - 2018), ktorý podnikol ďalšie rozhodujúce kroky vo Vatikáne, získali sestry v roku 1999 štatút kontemplatívneho rehoľného inštitútu. V duchovnej rovine spájajú benediktínsku spiritualitu s malou cestou sv. Terézie z Lisieux. Ako zdôrazňuje matka Line, hoci ľudia s Downovým syndrómom potrebujú pomoc zo strany iných sestier, rytmus monastického života je pre nich ako stvorený. „Sú autonómne. Kontemplatívny život im dovoľuje žiť vo veľmi pravidelnom, usporiadanom rytme.

ZDROJ: TKKBS

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.08.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na august: Za všetkých, ktorí pracujú a žijú na mori: za námorníkov, rybárov a ich rodiny
  • Úmysel KBS na august: Aby medzinárodný eucharistický kongres, ktorý sa bude konať v Budapešti, povzbudil veriacich k prehĺbeniu úcty ku Kristovej prítomnosti v Najsvätejšej sviatosti.
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za dar viery pre manželku a synčeka a za dar pokoja. Jano
  • Za zdravie a Božie požehnanie pre moje dcéry Beatku a Julku, aby si našli dobrých kresťanských manželov. Mama
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.