TopTip

Zhrnutie pápežskej cesty na Cyprus a do Grécka

Zhrnutie pápežskej cesty na Cyprus a do Grécka zdroj foto: pexels.com

Zaobchádzanie s utečencami v Európe, výzva na obnovu dialógu na Cypre, zbližovanie medzi Katolíckou a Pravoslávnou cirkvou a posmelenie miestnych katolíkov. To boli dôrazy 35. apoštolskej cesty pápeža Františka, ktorá sa konala od 2. do 6. decembra na Cypre a v Grécku.

Utečenci

Spoločne s gréckou prezidentkou pápež František navštívil utečenecký tábor na gréckom ostrove Lesbos. Viditeľne dojatá hlava Katolíckej cirkvi vytkla svetovému spoločenstvu, že ignoruje biedu a bezmocnosť migrantov.

František ocenil prijímanie utečencov v Grécku a zároveň tvrdo skritizoval EÚ. V Európe stále ešte existujú ľudia, „ktorí konajú tak, ako keby sa ich tento problém netýkal“. Stále ešte existujú hotspoty, kde migranti a utečenci žijú v otrasných podmienkach bez toho, aby sa črtalo nejaké riešenie. „Je smutné, keď sa ako riešenie navrhuje postaviť zo spoločných zdrojov múry a ploty z ostnatého drôtu,“ povedal pontifex.

Rozdelený Cyprus

Na Cypre v prejavoch hostiteľov rezonoval spor s Turkami. Zatiaľ čo v prípade cyperského prezidenta to bolo skôr decentné, cyperský arcibiskup Chryzostomos II. v súvislosti s obsadením severného Cypru v roku 1974 hovoril o „brutálnom útoku Turecka“, o „etnických čistkách“ a „Golgote“. Od svojho brata v Ríme očakáva „aktívnu pomoc“.

František vyzval obyvateľov Cypru na dialóg s Tureckom. Pripustil, že to nie je to ľahké, ale je to jediná cesta k zmiereniu.

Zbližovanie cirkví

Ďalším dôrazom pápežskej cesty bolo zbližovanie Katolíckej s Pravoslávnou cirkvou. Na Cypre aj v Grécku pápež vystupoval za myšlienku, aby sa cirkvi vo väčšej miere spoločne vyjadrovali k veľkým politickým a sociálnym výzvam, ktorým čelí svet.

Pápež svojou prosbou o odpustenie katolíckych hriechov na pravoslávnych súrodencoch vo viere vystupoval aj za odvážnejšie kroky na ceste k plnej, viditeľnej jednote medzi Katolíckou a Pravoslávnou cirkvou.

Posmelenie miestnych katolíkov

V Aténach aj Nikózii pápež slávil bohoslužby s miestnou katolíckou menšinou.

Na Cypre František posmelil katolíkov ku kresťanskému súrodenectvu v duchu náuky Druhého vatikánskeho koncilu o Katolíckej a Pravoslávnej cirkvi ako sesterských cirkvách: „Ak zostaneme rozdelení, ak každý bude myslieť len na seba alebo na svojich, ak sa nebudeme schádzať, rozprávať a kráčať spolu, nemôžeme byť úplne vyliečení zo svojej slepoty,“ povedal pontifex.

Katolíkom v Grécku sa František usiloval vliať odvahu: „Byť menšinou – a cirkev z celosvetového hľadiska je menšinou – neznamená byť bezvýznamní,“ povedala hlava Katolíckej cirkvi v  pred biskupmi, kňazmi, rehoľníkmi, seminaristami a katechétmi v Aténach. „Svoju malosť vnímajte ako požehnanie a s radosťou ju prijímajte. Uschopňuje vás dôverovať Bohu a jedine Bohu,“ vysvetlil František.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa unifamiliar en forma de L con garaje y tejado plano.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.