TopTip

Žiar nad Hronom sprístupní zrekonštruované priestory biskupského kaštieľa

Žiar nad Hronom sprístupní zrekonštruované priestory biskupského kaštieľa TK KBS

Mesto Žiar nad Hronom plánuje po uvoľnení protipandemických opatrení sprístupniť verejnosti zrekonštruované priestory biskupského kaštieľa. V minulom roku tu samospráva zriadila reprezentačnú sieň mesta. Informuje vedúci kancelárie primátora Martin Baláž: „Podarilo sa nám prerobiť takzvaný pôvodný biskupský byt, voláme to biskupská sieň, čo je jedna veľká miestnosť s priľahlými ďalšími miestnosťami. Spravili sme z toho reprezentačnú sieň mesta Žiar nad Hronom. Tu sa budú konť mestské zastupiteľstvá, rôzne reprezentačné obrady mesta, je takisto možnosť si ju prenajať na svadbu alebo nejaký iný oficiálny obrad mesta, no a takisto v budúcnosti budeme ju ponúkať ako kongresovú sálu pre školenia alebo menšie kongresy.“

Do priestorov kaštieľa mesto presídlilo aj archeologickú a etnografickú expozíciu a zriadilo Izbu Štefana Moyzesa. „Ide o prvého tajomníka Matice slovenskej, biskupa, ktorý tu dlhé roky pôsobil a je aj veľmi významnou osobnosťou národného obrodenia Slovákov, takže on si to miesto zaslúži,“ povedal Baláž.


Aktuálne mesto pracuje na presídlení Galérie Jula Považana. V budúcnosti by mesto chcelo zrekonštruovať aj kaplnku a ďalšie priestory v interiéri, ktoré by v prípade záujmu mohli slúžiť niektorým organizáciám pôsobiacim v žiari nad Hronom.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.