TopTip

Zomrel pápežov osobný lekár

Zomrel pápežov osobný lekár

 

Veľmi smutná správa prišla v uplynulých dňoch z bezprostredného okolia pápeža Františka. Vo veku 78 rokov skonal v známej rímskej nemocnici Gemellidoktor Fabrizio Soccorsi, ktorého si pontifik vybral za svojho osobného lekára v roku 2015. Bol tam hospitalizovaný s onkologickým ochorením, ku ktorému sa pripojili aj komplikácie v dôsledku koronavírusu.

Dr. Soccorsisa zameriaval na internú medicínu, hepatológiu, nutričnú medicínu a imunológiu v nemocnici San Camillo v Ríme. Vyučoval na lekárskej fakulte Univerzity La Sapienza, bol poradcom Úseku zdravotníctva a hygieny Governatorátu Mestského štátu Vatikán a spolupracoval tiež s Kongregáciou pre kauzy svätých ako odborník v oblasti medicíny. Ako pápežov osobný lekár s ním cestoval na jeho medzinárodné apoštolské cesty. Počas svojejnávštevy portugalskej Fatimy v máji 2017 položil pápež František dva zväzky bielych ruží pred sochu Panny Márie za Soccorsiho dcéru, ktorá bola v tom čase ťažko chorá a nasledujúci mesiac zomrela.

V tom istom týždni podľa informácií spravodajskej agentúry Catholic News Agency zaslal Svätý otec svoje posolstvo 76-ročnému kardinálovi Baltazárovi Porrasovi Cardozovi, arcibiskupovi venezuelskej Méridy, aby mu vyjadril svoju blízkosť, keďže práve Venezuela mimoriadne trpí dôsledkami pandémie koronavírusu súčasne so závažnou sociálno-ekonomickou krízou. „Nech ti Boh aj naďalej dáva silu (...), aby si s otcovským srdcom vedel, ako sprevádzať a utešovať jeho svätý verný ľud, skúšaný utrpením spôsobeným pohromou pandémie, aroganciou mocných a rastúcou chudobou, ktorá ich dusí,“ napísal mu pontifik vo svojom liste, ktorý bol datovaný dňa 6. januára, čiže na meniny kardinála Porrasa. Dostal totiž meno po Baltazárovi, jednom z troch mágov, ktorých návštevu dieťaťa Ježiša cirkev slávi každoročne na slávnosť Zjavenia Pána. František vo svojom liste ubezpečil kardinála o svojich modlitbách za neho a za jeho službu arcibiskupa v Méride a apoštolského správcu v Caracase v Santiagu de Venezuela. Napísal tiež, že slávnosť Zjavenia Pána je „dňom prejavu Božejpokory, ktorá sa stáva svetlom, ktoré poráža temnotu pokrývajúcu svet“.

Pápež taktiež pred niekoľkými dňami podpísal svoj nový apoštolský list vo forme motu proprios latinským názvom Spiritus Domini, teda „Duch Pána“, ktorým ustanovil, že služby lektorátu a akolytátu budú odteraz prístupné aj ženám, a to v stabilnej a inštitucionálnej forme s príslušným mandátom. Upravil tým kánon 230 §1 Kódexu kánonického práva, kde sa termín „laickí muži“ nahradzuje slovom „laici“. V tejto súvislosti je nutné poznamenať, že účasť žien pri prednášaní Božieho slova počas liturgie nie je novinkou, keďže v mnohých krajinách je ich participácia na miništrovaní alebo rozdávaní svätého prijímania praxou schválenou biskupmi.

Služba lektorátu aakolytátu bola formálne ustanovená sv. Pavlom VI. v roku 1972 po tom, čo boli zrušené tzv. „nižšie svätenia“. Prístup k týmto službám bol však vyhradený iba mužom, keďže boli považované za svojho druhu prípravu k neskoršiemu prijatiu sviatosti kňazstva. Pápež František vo svojom novom apoštolskom liste upozorňuje na nutnosť uvedomiť si, že ide o laické ministériá „zásadne odlišné od ministéria, ktoré sa prijíma sviatosťou vysviacky“.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.