TopTip

Zomrel poľský kardinál Zenon Grocholewski

Zomrel poľský kardinál Zenon Grocholewski

Zomrel poľský kardinál Zenon Grocholewski, ktorý spolupracoval s tromi pápežmi. Spolupracoval so svätým Jánom Pavlom II., Benediktom XVI. a Františkom. Zosnulý kardinál mal 81 rokov. O jeho smrti informovala poľská konferencia biskupov.

Kardinál Zenon Grocholewski sa narodil 11. októbra 1939 v Bródkach. Krátko po narodení sa jeho rodina presťahovala, pretože utekala pred vojnou. Po skončení základnej školy vstúpil do malého seminára vo Wolsztynie a po maturite prišiel do seminára. Štúdiá skončil v roku 1963. V tom roku prijal kňazskú vysviacku. Tri roky po vysviacke bol poslaný do Ríma, kde ukončil štúdiá práva na pápežskej univerzite.

Od roku 1972 pracoval 27 rokov na najvyššom súdnom tribunále Apoštolskej stolice a od roku 1998 sa stal prefektom tejto inštitúcie. V roku 1983 bol pápežom Jánom Pavlom II. vysvätený na biskupa. Ten istý pápež ho v roku 1999 menoval za prefekta Kongregácie pre katolícku výchovu. Na jej čele stál až do dôchodku v roku 2015. V roku 2001 ho Ján Pavol II. menoval za kardinála.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.