TopTip

Zomrel sudetonemecký kňaz, ktorý podporoval zmierenie s Čechmi

Zomrel sudetonemecký kňaz, ktorý podporoval zmierenie s Čechmi zdroj foto: pexels.com

Vo veku 82 rokov v Nemecku zomrel sudetonemecký katolícky kňaz Anton Otte, ktorý sa v 90. rokoch podieľal na zmierovaní medzi Čechmi a sudetskými Nemcami.

Anton Otte sa narodil v roku 1939 vo Vidnave na Jesenicku. Po vojne unikol odsunu, hoci jeho otec bol v roku 1946 po verdikte ľudového súdu popravený. Za komunistického režimu v Československu nedostal Otte odporúčanie na vysokoškolské štúdium, živil sa preto ako robotník v Krnove.

V roku 1960 odišiel do Spolkovej republiky Nemecko, kde študoval teológiu. V 90. rokoch pôsobil ako vedúci kancelárie krajanského katolíckeho Ackermannovho združenia v Prahe a stal sa aj čestným kanonikom Kráľovskej kolegiátnej kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehrade.

Český veľvyslanec v Nemecku Tomáš Kafka označil skon Otteho za smutnú správu nielen pre priateľov česko-nemeckého porozumenia. „V 90. rokoch sa bez neho nezaobišiel žiadny akt zmierenia, všetky ich poľudštil,“ uviedol Kafka. Otte zomrel 29. decembra v bavorskom meste Schesslitz, kde žil.

V roku 1996 vtedajší český prezident Václav Havel ocenil Otteho prínos v prospech česko-nemeckých vzťahov Rádom Tomáša Garrigua Masaryka. O dva roky neskôr dostal v Nemecku Veľký spolkový kríž za zásluhy. V roku 2015 Vidnava udelila Ottemu čestné občianstvo.

Zdroj: Blesk.cz

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.