TopTip

Zomrel sudetonemecký kňaz, ktorý podporoval zmierenie s Čechmi

Zomrel sudetonemecký kňaz, ktorý podporoval zmierenie s Čechmi zdroj foto: pexels.com

Vo veku 82 rokov v Nemecku zomrel sudetonemecký katolícky kňaz Anton Otte, ktorý sa v 90. rokoch podieľal na zmierovaní medzi Čechmi a sudetskými Nemcami.

Anton Otte sa narodil v roku 1939 vo Vidnave na Jesenicku. Po vojne unikol odsunu, hoci jeho otec bol v roku 1946 po verdikte ľudového súdu popravený. Za komunistického režimu v Československu nedostal Otte odporúčanie na vysokoškolské štúdium, živil sa preto ako robotník v Krnove.

V roku 1960 odišiel do Spolkovej republiky Nemecko, kde študoval teológiu. V 90. rokoch pôsobil ako vedúci kancelárie krajanského katolíckeho Ackermannovho združenia v Prahe a stal sa aj čestným kanonikom Kráľovskej kolegiátnej kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehrade.

Český veľvyslanec v Nemecku Tomáš Kafka označil skon Otteho za smutnú správu nielen pre priateľov česko-nemeckého porozumenia. „V 90. rokoch sa bez neho nezaobišiel žiadny akt zmierenia, všetky ich poľudštil,“ uviedol Kafka. Otte zomrel 29. decembra v bavorskom meste Schesslitz, kde žil.

V roku 1996 vtedajší český prezident Václav Havel ocenil Otteho prínos v prospech česko-nemeckých vzťahov Rádom Tomáša Garrigua Masaryka. O dva roky neskôr dostal v Nemecku Veľký spolkový kríž za zásluhy. V roku 2015 Vidnava udelila Ottemu čestné občianstvo.

Zdroj: Blesk.cz

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Pequeña casa unifamiliar ideal como casita de campo.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.